שתף קטע נבחר

הטייס שנורה על ידי כוח צה"ל בגולן: "הייתי מטר וחצי מאסון"

המטוס הקל האזרחי היה בטיסת צילום כאשר נורה על ידי חיילים. הטייס סיפר ל-ynet: קיבלתי עשרות טלפונים מחברים ששמעו על התקרית. הטייס, ששידר בצורה רציפה את מקומו, טס בגובה של כ-1,500 מטרים בזמן שנורה ובמהירות 90 קמ"ש. הוא החזיק בכל האישורים הנדרשים לטיסה

  

 

"היו חסרים מטר וחצי לאסון": כך אמר אמש (ד') טייס המטוס האזרחי הקל, שכוח צה"ל ירה לעברו מוקדם יותר בעת שהיה בטיסת צילום ברמת הגולן. הטייס סיפר ל-ynet כי לאחר התקרית קיבל עשרות טלפונים מחבריו ששמעו על המקרה בתקשורת. על פרטי האירוע סירב הטייס לדבר מאחר והוא נמצא תחת חקירה.

תיעוד הירי על המטוס האזרחי ()
הירי על המטוס, הנזק שנגרם לו והמטוס לאחר הנחיתה
 

השטח ברמת הגולן נחשב לאזור חריג לטיסה המצריך אישורים חריגים, כפי שאכן היו לטייס בטיסת הצילום. כמו כן, בזמן שהיה באוויר הוא שידר בצורה רציפה ועקבית בתצורת ADSB מלא את מיקומו, כך שהבקרה האווירית היתה מודעת למיקומו. הכשל מצוי, אם כך, ככל הנראה אצל החיילים בשטח. הטייס היה בגובה של  כ-4,800 רגל (כ-1,500 מטרים) בזמן שנורה, ובמהירות של 90 קמ"ש.

 

מצה"ל נמסר כי החיילים חשדו שמדובר ב"כלי טיס עוין שחדר משטח סוריה ומהווה איום ממשי, לכן פתח לעברו באש. לאחר שהכוח הבין שמדובר בכלי טיס אזרחי ישראלי, הוא חדל את הירי". לא היו נפגעים באירוע.

תיעוד הירי על המטוס האזרחי ()
תיעוד הירי על המטוס האזרחי

פגיעת הירי בכנף ()
פגיעת הירי בכנף המטוס

פגיעת הירי בכנף ()

פגיעת הירי בכנף ()
המטוס לאחר הנחיתה

מסלול המטוס (צילום: FlightRdar24)
נתיב המטוס כפי שנקלט באפליקציית מעקב אחרי מטוסים(צילום: FlightRdar24)

מצה"ל נמסר עוד כי "כחלק מנוהל הגנה מפני חדירת כלי טיס, מצופה מהכוח בשטח לזהות ולתצפת לעבר כלים חשודים. מדובר באירוע חמור שנמצא בתחקיר ולקחיו יופקו".

 

הטייס שטס ברמת הגולן הרגיש מכה בכנף ובתחילה חשב שמדובר במכה כתוצאה מפגיעת ציפור. כך סיפר לחבריו. בהמשך, תוך כדי טיסה החלה דליפת דלק מהמטוס, וכשהוא התבונן במכל הוא זיהה קילוף של צבע בחלקו העליון של מכל הדלק. המטוס נחת לאחר מכן בשלום במחניים - אז התגלתה פגיעת הירי.

 

בהתחלה עלה חשש שמדובר בירי סורי, אולם בהמשך התברר כי מדובר בירי של צה"ל. המטוס המריא היום בצהריים לקראת השעה 12:00 ממחניים ונחת לקראת השעה 16:00 אחר הצהריים.

 

כוח צה"ל שירה לעבר המטוס האזרחי הוא מגדוד 101 של הצנחנים, שאחראי על הגזרה במרכז רמת הגולן. הלוחמים תוחקרו ולטענתם זיהו את כלי הטיס בגובה אווירי נמוך, ככזה שטס מכיוון סוריה לצד הישראלי של הגבול.

 

באיזור ישנן טיסות ריסוס רבות שמנוהלות בתיאום עם הצבא, אך למרחב חדרו בשנים האחרונות מספר פעמים כלי טיס בלתי מאוישים מכיוון סוריה, בנוסף לשני מטוסי קרב סוריים שיורטו לאחר שחדרו בטעות. האירוע דווח לחוקר התאונות הראשי במשרד התחבורה, יצחק רז, שפתח בחקירה.

 

 בכתבה זו שולבו צילומים שהופצו ברשתות החברתיות. אם ידוע לכם המקור - כתבו לנו למייל האדום

 


פורסם לראשונה 21/08/2019 22:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים