שתף קטע נבחר

רוב הזוגות יסבלו משלושת המכשולים הללו

זוגות רבים שמגיעים לטיפול זוגי משוכנעים שבן או בת הזוג שלהם אחראיים על מרבית הבעיות שיש להם בקשר. אלא שהדברים הרבה יותר מורכבים, והאחריות מוטלת על שני בני הזוג כאחד

גבר ואישה שוכבים במיטה, האישה כועסת. תמונה מצוירת (צילום: Shutterstock)
"דבר אל היד"(צילום: Shutterstock)

הם מגיעים אליי כשהזוגיות שלהם מקרטעת או במשבר. הם חושבים שהבעיה נעוצה בבני הזוג שלהם, אך המכשולים העיקריים של הזוגיות הם לא בני הזוג וגם לא המעשים שלהם – אלא דברים הרבה יותר מורכבים שעליהם אחראיים שני בני הזוג.

 

1. ההבנה שאתם לא אותו אדם

זה לכאורה הדבר הכי מובן מאליו, אך עם זאת הוא גם הקשה ביותר להפנמה - להבין שיש עוד מישהו בקשר, עם עולמות תוכן וידע שונים וזכות לחשוב באופן שונה. זה אולי נראה בסיסי, אך כשזה בא לידי ביטוי בזמן אמת, ההיגיון נשכח מהלב ואנשים מתקשים להבין איך ומדוע בני הזוג שלהם לא חושבים כמוהם.

 

בזמן משבר או קושי, קשה לקבל מציאות ששונה משלנו או מחשבות שנוגדות את אמונתנו. תלונות או ביקורות נשמעות בחלל הבית: "מה פתאום שהילדים ילכו לישון בלי להתקלח? ועוד בקיץ", "איך אתה מעז לחשוב על שבת בלי לבקר את ההורים שלי?", או "למה לא אכפת לך שהבית לא מסודר?" וכן הלאה. מה שלאחד נראה הגיוני ונורמלי או לא כזה משמעותי, האחר מפרש כסוף העולם.

 

החוכמה היא להבין שלא הכל נעשה לפי דרכינו או רצונותינו. בני הזוג התחברו ביניהם, ולכן יש דברים שכדי שיתקיימו צריך להתגמש או לוותר. העיקר לשמור על איזון כדי שלא נרגיש מנוצלים וכדי שנוכל לנהוג בהוגנות מול בני הזוג.

 

2. אי-הבנות

פעם אחר פעם זוגות מבינים שהקשיים הכי גדולים שלהם יושבים לעתים על אי-הבנה אחת גדולה, ושהם פשוט לא הבינו נכון את המניעים של בן/ת הזוג. שיח ישיר ומעמיק בין בני הזוג על הצרכים והרצונות שלהם יהפוך את אי-ההבנה לקרבה, ביטחון בקשר ואהבה, ירכך את התגובות ויחבר בין השניים.

 

3. הנחת הנחות

פעמים רבות אנחנו מניחים הנחות שגויות על בני הזוג שלנו, במקום פשוט להטות אוזן ולהקשיב לכאב שלהם. אז במקום להניח הנחות – פשוט תשאלו שאלות, והשתדלו לזכור – לא בחרנו לנו בני זוג כדי להתעלל בהם והם לא בחרו בנו כדי "לעשות לנו את המוות". הדברים נעשים בדרך כלל מחוסר הבנה ובעקבות הסקת מסקנות מהירה, הנחת הנחות ופרשנות מוטעית. הישמרו מאי-הבנות ומהנחת הנחות, וזכרו שאתכם בקשר נמצא עוד אדם עם נפש עדינה ופגיעה משלו.

 

בהצלחה!

 

הלית אסא היא יועצת זוגית מוסמכת שיטת האימאגו לפרק א' ופרק ב', ומנחת בינג' להעצמת הזוגיות – מרתון יעיל, מהיר ופרטני לזוגות

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
ואולי תפסיקו להניח הנחות זה על זו?
צילום: Shutterstock
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים