שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מקרה תמותה ראשון – בעקבות עישון סיגריה אלקטרונית

  אדם שאושפז בשל פגיעת ריאות חמורה, נפטר בסוף השבוע בארה"ב. משרד הבריאות האמריקני, רשות התרופות והמרכז לבקרת מחלות עדיין חוקרים את הקשר. במקביל, עלה מספר המאושפזים בעקבות עישון הסיגריה האלקטרונית ל-193

  מקרה תמותה ראשון בעקבות עישון סיגריה אלקטרונית: תושב אילינוי שאושפז עקב פגיעה ריאתית, הלך לעולמו בסוף השבוע, כך מדווחות רשויות הבריאות בארה"ב. בתוך כך נמשך גל התחלואה הקשה כשעשרות אושפזו בעקבות פגיעות ריאה ופגיעות מערכת העצבים.

   

  מקרה התמותה, שמרבית הפרטים שלו עדיין חסויים, הוא של תושב אילינוי שאושפז עקב מחלת ריאות שהלכה והידרדרה תוך כדי אישפוז. חרף מאמצי הצוותים הרפואיים הוא כאמור נפטר ממחלת הריאות. בירור שנערך לו עם אישפוזו, העלה כי טרם האישפוז נהג האיש לעשן סיגריות אלקטרוניות.

   

  עישון סיגריה אלקטרונית (צילום: Shutterstock)
  מכילות כמות גבוהה של ניקוטין(צילום: Shutterstock)

  המקרה הטראגי הוא הקיצוני בשרשרת של עשרות מקרי תחלואה קשים בעקבות עישון סיגריות אלקטרוניות: עד כה אושפזו 193 בני אדם, רובם בני נוער וצעירים, מ-22 מדינות בארה"ב, בעקבות העישון בסיגריות אידוי, הן של טבק והן של THC, החומר הפעיל במריחואנה.

   

  כאמור, עדיין לא ברור מה בסיגריות האידוי האלקטרוניות גורם לתחלואה הקשה, אולם חלק מההשערות הן שהחומרים הרעילים נספגים מהר יותר בגוף האדם, ובריכוז כזה שגורם לקליטה חזקה יותר של החומרים הרעילים בתאי וברקמות הגוף. התחלואה הקשה כללה פגיעות ריאות, חום, שלשולים, סחרחורות, כאבים בחזה. מאושפזים אחרים סבלו גם מתסמינים נוירולוגיים הכוללים פרכוסים.

   

  מנהל המרכז לבקרת מחלות האמריקני, ד"ר רוברט רדפילד, אמר: "אנחנו עצובים בעקבות מקרה המוות הראשון, כתוצאה מעישון סיגריות האידוי. המקרה הקשה הזה מחזק את ההבנה כי קיים קשר מסוכן בין סיגריות אלקטרוניות לבין המקרים הללו".

   

   

  כחמישית מתלמידי התיכון בארה"ב - מעשנים

  סיגריות האידוי האלקטרוניות משווקות בארצות הברית מזה 15 שנים, כך שהתוצאות לטווח הארוך עדיין לא ידועות. מה שכן ידוע עד כה, הוא שהן מכילות כמות גבוהה של ניקוטין, וכי השילוב של האדים עלול לגרום להקאות, בלבול, הפרעות בקצב הלב ואף איבוד הכרה ובמקרים קיצוניים גם למוות.

   

  לפני כחצי שנה הודיע מינהל המזון והתרופות האמריקני כי יאסור על מכירת סיגריות אלקטרוניות בטעמים, זאת במטרה למנוע מהצעירים להתמכר לעישון. על פי נתוני ה-FDA, מעל 20% מתלמידי התיכון בארה"ב ויותר מ-570 אלף תלמידי חטיבות ביניים מעשנים סיגריות אלקטרוניות.

   

  האיגוד האמריקני לרפואת ילדים הגיב להחלטת ה- FDA ומסר: "סיגריות וסיגריות אלקטרוניות בטעמים מאיימות להפוך דורות של צעירים למכורים לניקוטין. אנו רואים יותר ויותר בני נוער שעוברים לעישון סיגריות לאחר שהתמכרו לסיגריות אלקטרוניות.

   

  "על אף איסור מכירת הסיגריות בטעמים, הצעירים ימצאו דרכים לרכוש את המוצרים המסוכנים. על ה-FDA לנקוט בצעדים משמעותיים יותר. רופאי הילדים לא ינוחו עד שהמוצרים המסוכנים הללו יוסרו לחלוטין מהשוק, הרחק מידם של ילדים ובני נוער".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Sutterstock
  מנסים למנוע מהצעירים להתמכר
  צילום: Sutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים