שתף קטע נבחר

צה"ל: "סוכל פיגוע רחפנים תוקפים איראני שתוכנן לצאת מסוריה לישראל"

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו יעדים ליד דמשק ובכך סיכלו "ניסיון פיגוע של כוח קודס האיראני". על פי צה"ל, רחפנים תוקפים תוכננו לצאת מסוריה לישראל: "אנו עוקבים לאחרונה אחרי ההתארגנות הזו". דיווח ראשוני: אזרח אחד נהרג. סוללות כיפת ברזל נפרסו בצפון. נתניהו כינס התייעצות בקריה

 

 

   

צה"ל מסר אמש (שבת) כי חיל האוויר תקף יעדים ליד דמשק ובכך סיכל בשטח סוריה "ניסיון פיגוע של כוח קודס האיראני". על פי צה"ל, מדובר בפיגוע שהיה אמור להתבצע באמצעות רחפנים תוקפים ותוכנן לצאת מסוריה ולפגוע במטרות ישראליות. במסגרת הכוננות הגבוהה של חיל האוויר, נפרסו סוללות כיפת ברזל בצפון והוגברה הכוננות בטייסות השונות שבבסיס החיל וביחידות המודיעין. לפי דיווח ראשוני בסוריה, אזרח אחד נהרג בתקיפה. הלילה כינס ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייעצות ביטחונית בקריה שבתל אביב.

 

ניסו לנקום מהאוויר על התקיפות בעיראק / רון בן ישי

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, מסר כי מטוסי קרב תקפו כמה יעדי טרור בכפר עקרבא שמדרום לדמשק: "אנו עוקבים לאחרונה אחרי ההתארגנות הזו בראשות קאסם סולימאני לבצע את הפיגוע הזה, באמצעות שיגור של כמה רחפנים תוקפים לעבר צפון שטח ישראל. תקפנו כמה יעדים בעקרבא שבהם יש פעילים איראנים ופעילים של מיליציות שיעיות, כולל ציוד שנועד לשמש בפיגוע הזה". 

פיצוץ בסיס סוריה איראן סיכול פיגוע רחפנים דמשק עקרבה ()
הפיצוצים בדמשק

עוד נמסר כי "החוליה ניסתה לבצע את הפיגוע הזה כבר ביום חמישי, אבל שיבשנו את זה. התקיפה נוהלה על ידי בכירי צה"ל בראשות הרמטכ"ל, ועדכנו את ראשי המועצות בגולן על פרטי האירוע. אנו ערוכים למגוון רחב של תרחישים שעלולים להתפתח באירוע הזה".

 

לפי גורמים בצה"ל, ההחלטה לפרסם את דבר התקיפה ולהימנע משמירה על עמימות כבעבר, נבעה מכך שהפעם מדובר בסיכול פיגוע ספציפי ולא בפגיעה בהתבססות צבאית כגון העברת טילים מדויקים. לאחר התקיפה, השטח האווירי שממזרח לנהר הירדן ברמת הגולן, נאסר לטיסות אזרחיות מגובה של 5,000 מטר. ההנחיה תישאר בתוקף עד לסוף החודש.

 

המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם דיווח כי אזרח אחד נהרג בתקיפה. עם זאת, מדובר בדיווח ראשוני ולרוב במקרים כאלה רק כעבור כמה שעות או ימים מתפרסמים דיווחים על היקף הנפגעים והנזק.

 

בצה"ל ציינו כי ביום חמישי פורסמה ביומון "כיאן" האיראני פרשנות ולפיה ישראל לא תופתע אם תותקף בימים הקרובים במל"טים תוקפים והיא "מרוויחה זאת ביושר". הפרשן האיראני מוחמד אימאני המקורב למנהיג משמרות המהפכה כתב: "אל לישראל להתפלא אם בימים או הלילות הקרובים היא תותקף במל"טים, שכן היא הביאה זאת על עצמה בכך שתקפה בעומק עיראק. המל"טים יתקפו את האזורים החיוניים והביטחוניים שלה".

 

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מוסיף כי ככל הנראה, ניסיון הפיגוע היה פעולת תגמול של האיראנים על התקיפות המיוחסות לישראל בעיראק. בשורת התקיפות בשבועות האחרונים הושמדו טילים ורקטות איראניים שיועדו לעבור לסוריה וללבנון, מבסיסים של מיליציות שיעיות. לפי טענות המיליציות, הן הותקפו באמצעות מל"טים, ולכן גם דפוס התגובה כנראה היה אמור להיות דומה. אנשי מיליציות שיעיות גם לקחו חלק בניסיון הפיגוע בצפון.

סוריה דמשק איראן בסיס פיגוע רחפנים ()
מקום התקיפה

פיצוץ בסיס סוריה איראן סיכול פיגוע רחפנים דמשק עקרבה ()
תיעוד הפיצוצים בשמי עקרבא

ראש הממשלה נתניהו אמר כי "במאמץ מבצעי גדול, סיכלנו תקיפה נגד ישראל של כוח קודס האיראני ומיליציות שיעיות. אני חוזר ואומר: לאיראן אין חסינות בשום מקום. כוחותינו פועלים בכל גזרה נגד התוקפנות האיראנית. הקם להורגך השכם להורגו. הנחיתי להיערך לכל תרחיש. נמשיך לפעול נגד איראן ושלוחותיה בנחישות ובאחריות למען ביטחון ישראל".

 

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" דיווחה קודם לכן כי "מערכות ההגנה האווירית פעלו נגד יעדים עוינים בשמי דמשק". מקורות סוריים דיווחו על שלושה פיצוצים חזקים שנשמעו ברחבי הבירה. על פי הדיווחים, נשמעו פיצוצים חזקים בשכונת אלמזה בעיר, שבה שדה תעופה צבאי. בעבר יוחסה לישראל על פי פרסומים זרים לפחות תקיפה אחת באזור.

 

בהמשך דווח ב"סאנא" כי "בשעה 23:30 זיהו מערכות ההגנה האווירית שלנו מטרות עוינות שהגיעו מכיוון הגולן לעבר אזור דמשק, באופן מיידי המטרות יורטו ועד עכשיו הושמדו רוב הטילים הישראלים לפני ההגעה ליעד".

 

המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם דיווח כי הדי פיצוצים נשמעו במרחב הבירה הסורית, ומקורם בהפצצה שביצעו מטוסים ישראליים. לפי הדיווח, יעדי התקיפה היו אתרים השייכים למיליציות זרות הכפופות למשטר הסורי. האתרים שוכנים בין האתר השיעי א-סיידה זינב ושדה התעופה הבינלאומי של דמשק, מדרום לבירה. לפי המידע שהגיע למרכז המעקב, כמה טילים פגעו במטרותיהם ומערכות ההגנה האווירית הסוריות הצליחו ליירט כמה אחרים.

 

בתקשורת הערבית מסקרים בהרחבה את האירוע מנקודת מבט ישראלית - מצטטים את דובר צה"ל, מדווחים על פריסת כיפת ברזל ועל כך ש"נתניהו בדרך למטה צה"ל בעקבות התקיפה בסוריה".


פורסם לראשונה 24/08/2019 23:29

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים