שתף קטע נבחר

ניסו לנקום מהאוויר על התקיפות בעיראק

המיליציות שמפעילה איראן בעיראק - שם נשמרים טילים בדרך לסוריה וללבנון - טענו שהותקפו במל"טים, ולכן תוכננה פעולת תגמול דומה. הסיכול וחשיפתו שולחים מסר לסולימאני - וגם לפוטין

העימות המתמשך בין ישראל לאיראן מתרחב, ומוקד הפעילות בעיראק הוביל בימים האחרונים לניסיון פיגוע חסר תקדים בישראל - משטח סוריה. הסיכול הצה"לי המוצלח שלו, וההחלטה לחשוף אותו, שולחים מסר למפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, לקראת הפרקים הבאים שעוד צפויים בעימות האזורי.

פיצוץ בסיס סוריה איראן סיכול פיגוע רחפנים דמשק עקרבה ()
פיצוצים בסוריה כפי שפורסמו בתקשורת המקומית אמש
 

ניסיון הפיגוע היה פעולת תגמול של האיראנים על התקיפות המיוחסות לישראל בעיראק. בשורת הפיצוצים בשבועות האחרונים הושמדו טילים ורקטות איראניים שיועדו לעבור לסוריה וללבנון, מבסיסים של המיליציות השיעיות חשד א-שאעבי. לפי טענות המיליציות, הן הותקפו באמצעות מל"טים ששלחה ישראל, ולכן גם דפוס התגובה היה אמור להיות דומה - באמצעות רחפנים או מל"טים. היעד, ניתן לשער, היה לפיכך בסיס או בסיסים של צה"ל ברמת הגולן. 

 

אנשי המיליציות העיראקיות אף לקחו חלק בניסיון הפיגוע בצפון. האיראנים, יחד עם בעלי בריתם החות'ים בתימן ובאמצעותם, כבר הוציאו לפועל כמה פיגועים כאלה בסעודיה, בעיקר נגד מתקני נפט.

 

הפרסום בשבת בעיתון האיראני כיהאן, שלפיו ישראל לא צריכה להיות מופתעת אם תותקף על-ידי מל"טים מכיוון ש"הרוויחה זאת ביושר", היה אמור להיות אולי מעין התפארות והרתעה. אבל ייתכן שהפרשן האיראני לא עודכן על כך שכבר ביום חמישי נעשה ניסיון שכזה, והוא כשל.

 

פעולת רחפנים ניתן לסכל באמצעות שיבוש הקשר שלהם עם הקרקע. נראה שאחרי הניסיון הכושל, אמש האיראנים ושלוחים עמדו לנסות שוב פעולה דומה. הפעם הסיכול כבר היה "מהדהד" הרבה יותר.

 

למה נחשפה הפעולה?

בישראל בחרו לחשוף את פעולת הסיכול על מנת להרתיע את האיראנים מניסיונות כאלו בעתיד, ולהראות להם עד כמה פעילותם חדירה מודיעינית. סיבה נוספת היא כדי להציג לרוסיה ולעולם את המשך השימוש האיראני בשטחה של סוריה כדי לסגור חשבונות עם ישראל, גם מתחום 80 הקילומטרים מהגבול בגולן, האזור שבו, כך הובטח, ימנעו הרוסים פעילות נגד ישראל.

 

עוד סיבה לפרסום הפעולה הישראלית היא לגרום למנהיג העליון באיראן, האייתוללה עלי חמנאי, להבין שסולימאני נכשל. מפקד "כוח קודס" נוהג להסתיר את כישלונותיו מהמנהיג העליון, שחושב שהוא מצליח בכל החזיתות.

 

אחרי עליית המדרגה הזו בעימות על ההתבססות האיראנית בעיראק, ברור שטרם נאמרה המילה האחרונה. ניתן להעריך שהאיראנים יבינו שהם חדירים מודיעינית, אבל לא יוותרו על פיגועי נקם, ויחפשו מתווה אחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים