שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קפלן: שלפו סיכת מ"מ צה"לית מוושט של תינוק - והצילו את חייו

  התינוק, בן 10 חודשים, הובהל על ידי הוריו, שני אנשי קבע, לבית החולים לאחר שהקיא דם ולא יכול היה לבלוע מזון. בצילום רנטגן התגלתה בוושט שלו סיכת מ"מ צה"לית. בניתוח מורכב היא נשלפה בהצלחה. האם: "בביה"ח הצילו את הילד שלי"

  אל חדר המיון לילדים במרכז הרפואי קפלן מקבוצת כללית הובא תינוק כבן 10 חודשים, ילד להורים קצינים אנשי קבע, לאחר שהקיא הקאה דמית וחש ברע. מכיוון שלא הצליח לבלוע הופנה התינוק על ידי ד"ר אורי בלה, מנהל מלר"ד ילדים, לצילום רנטגן במטרה לשלול הימצאותו של גוף זר במערכת העיכול.

   

  בצילום הרנטגן נצפה חפץ שזוהה כסיכת מ"מ צה"לית. עקב גודלו וצורתו החריגים של הגוף הזר הוזעק צוות משולב של מומחי גסטרו ילדים, אף אוזן גרון וטיפול נמרץ ילדים לבית החולים והתינוק הוכנס מידית לחדר הניתוח.

   

  לאחר פעולה ממושכת ומורכבת שדרשה זהירות רבה הצליחו הצוותים הרפואיים להוציא את הסיכה בשלמותה. התינוק היה מונשם במשך מספר ימים ביחידה לטיפול נמרץ ילדים ולאחר מכן עבר למחלקת כירורגיה ילדים – ומשם שוחרר לביתו כשהוא מרגיש טוב.

   

  צילום (צילום: דוברות קפלן)
  גודל וצורה חריגים. סיכת מ"מ שזוהתה בצילום(צילום: דוברות קפלן)

   

  "עירנות ההורים הייתה בעלת חשיבות רבה"

  הוריו של התינוק סיפרו כי הוא שכב במיטתו ולאחר שקיבל בקבוק חלב החל להשתנק ולהקיא דם: "מיד רצנו אליו והזמנו מד"א ונסענו לבית החולים. כשהגענו לחדר המיון בקפלן ביקשנו לבצע צילום כי הילד לא הצליח לבלוע. התברר כי הוא בלע גוף זר ויש צורך בהוצאתו המיידית בחדר ניתוח. היינו בלחץ היסטרי".

   

  אמו של התינוק הוסיפה: "לאחר שעתיים של ניתוח מורכב אמרו לנו שהצליחו להוציא בהצלחה את הסיכה כולל שני ה'חומוסים' (התופסנים לסיכה, ע"ט). עברנו ימים של תפילה ותקווה כשהתינוק שלנו מונשם בטיפול נמרץ ילדים, ועכשיו אנחנו עם הפנים לחזור לשגרת החיים".

   

  ד"ר מיכל קורי, רופאה מומחית לגסטרואנטרולוגיה ילדים בקפלן, יחד עם מומחה אף אוזן וגרון, ד"ר מאיר וורמן, שלפו בהצלחה את סיכת המ"מ בשלמותה. "כאשר נתגלתה סיכת המ"מ בצילום היה ברור שהפרוצדורה תהיה מאוד מורכבת בשל הגודל והחדות של הגוף הזר", היא מתארת.

   

  ד"ר קורי הוסיפה: "הצוות הרפואי שכלל מומחים מתחום גסטרו ילדים, אף אוזן גרון וטיפול נמרץ ילדים, החליט על ביצוע גסטרוסקופיה בהרדמה כללית להוצאת הגוף הזר. בעזרת הצינור הועלתה הסיכה בעדינות מהוושט האמצעי לחלל הפארינקס, ובשלב השני ד"ר ורמן שלף את הסיכה בשלמותה. העובדה שסיכת המ"מ הוצאה בזמן מנעה סיכונים שעלולים להיגרם במקרים אלו כגון קרע של הושט, זיהום וקשיי בליעה.

   

  "אין ספק שעירנות ההורים במקרה זה הייתה בעלת חשיבות רבה. התינוק נזקק להנשמה במשך 3 ימים ובהמשך התאושש וההערכה שתהיה התאוששות מלאה של הוושט. ד"ר אלי שפירו, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בקפלן, אמר כי בשל מורכבות הפעולה הכירורגית של שליפת גוף זר גדול, חד ובעל שיפועים מצבו של התינוק היה קשה ביומיים הראשונים ולכן אושפז ביחידה".

   

  אמו של התינוק אמרה שהיא מקפידה לשים את סיכת המ"מ במקום גבוה וככל הנראה היא נשמטה על המיטה, ופונה להורים למשנה זהירות. "אני מבקשת להודות בחום לכל אחת ואחד מהרופאים שהצילו את הילד שלנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות קפלן
  הסיכה שנשלפה מהוושט של התינוק
  צילום: דוברות קפלן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים