שתף קטע נבחר

היועמ"ש: "לבטל את מדיניות תמ"א 38 של עיריית רמת גן"

עמדתו של אביחי מנדלבליט נשלחה לבית המשפט המחוזי במסגרת עתירה של התאחדות הקבלנים נגד העירייה. מדובר במכה לראש העירייה כרמל שאמה הכהן, המבקש לצמצם למינימום את הפרוייקטים בעיר

מסמך המדיניות שאישרה עיריית רמת גן באפריל השנה ליישום תמ"א 38 אינו סביר, לא מבוסס על שיקולים תכנוניים ואינו מידתי. כך קובעת חוות דעת ששלחה אתמול (ב') פרקליטות מחוז תל אביב לבית המשפט המחוזי בתל אביב. זו נשלחה במסגרת דיונים בעתירה שהגישה התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים) נגד מסמך המדיניות שאישרה עיריית רמת גן באפריל 2019, ומגדילה מאד את סיכויי העתירה להתקבל.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

נשיא התאחדות בוני הארץ: "לא מקנא בשר שיחתום על ביטול תמ"א 38"

תמ"א 38: כך נשכנע דייר סרבן, גרסת המדינה

אם תמ"א 38 לא, אז מה כן?

מינהל התכנון: נמליץ לבטל את תמ"א 38 במאי 2020

 

לחוות הדעת שותפים היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והמשנה ליועץ ארז קמיניץ, אשר היו שותפים בדיונים לגיבושה. "היועץ המשפטי לממשלה סבור שמדיניות זו אינה יכול להיחשב מדיניות סבירה", נכתב, "הפעלת שיקול הדעת בידי הוועדה המקומית נעשתה שלא בהתאם לסמכות שניתנה לה, ואינה יכולה לעמוד".

   (ציללום: אוהד צויגנברג ותומי הרפז)
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן(ציללום: אוהד צויגנברג ותומי הרפז)
 

עבור ראש העירייה, כרמל שאמה הכהן, המנסה מאז היבחרו לצמצם למינימום את מספר פרוייקטי תמ"א 38 המקודמים בעיר, מדובר במכה של ממש. לפי מסמך המדיניות שאישרה העירייה, בקשה להיתר על מגרש בודד תאושר רק במקרים חריגים, רק היכן שאינה פוגעת במתחמי תכנון עתידיים, בהתאם למצב תשתיות התחבורה הציבורית ומתוך התחשבות במצבה הפיננסי של העיר.

 

על פי הוראות המעבר שהתקבלו כמה ישיבות אחר כך, המדיניות החדשה לא תחול על בקשות שנקלטו במערכת של רמת גן אך טרם נדונו, בקשות שאושרו אך טרם הוצא להן היתר בנייה, ובקשות שנדונו בוועדה המקומית אך טרם התקבלה החלטה סופית. המשמעות בפועל, של המסמך והוראות המעבר, הייתה עצירה כמעט מוחלטת של פרויקטי תמ"א 38, לעיתים לאחר שנים שהם קודמו על ידי יזמים ודיירים.

 

בחוות הדעת נטען כי העירייה הפכה לחלוטין את ההיגיון לפיו פועלת תמ"א 38: בעוד שעל פי התמ"א, עירייה רשאית לסרב במקרים חריגים לבקשות להיתר בנייה תוך שהיא מספקת נימוק סביר לכך, עיריית רמת גן קבעה שרק במקרים חריגים היא תאשר בקשות להיתר בנייה.

 

"מדיניות הוועדה המקומית שבנדון (רמת גן, א"ג) אינה עולה בקנה אחד עם הוראות התמ"א 38 אותה היא אמורה ליישם", נכתב בחוות הדעת. "מדיניות זו אינה סבירה ואינה מידתית. מדיניות זו, השוללת באופן כמעט גורף הוצאת היתרים מכוח התמ"א, אינה מבוססת על עמדה מקצועית או על פרמטרים תכנוניים רלוונטיים. כמו כן, מדיניות זו אינה מושתת על שקילה של כלל השיקולים התכנוניים, ומשכך קשה לראות במסמך המתווה כראוי מדיניות תכנונית, אלא לכל היותר הצהרה על הכיוון לקביעת מדיניות".

 

"תמ"א 38 חייבת להמשך. זו תוכנית שמצילה חיים"

כאמור, חוות הדעת הזו מנחיתה מכה קשה על המאמצים המשפטיים של רמת גן להתמודד מול עתירת הקבלנים בוני הארץ. ראשית, משום שלעמדת היועמ"ש חשיבות רבה במערכת השיקולים של בית המשפט; שנית, משום שעולה ממנה באופן ברור כי הממשלה אינה מגבה את מדיניות עיריית רמת גן.

היועץ המשפטי מעוניין לבטל את מדיניות תמ"א 38 בעיר. רמת גן (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
היועץ המשפטי מעוניין לבטל את מדיניות תמ"א 38 בעיר. רמת גן(צילום: ירון ברנר)
 

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ אמר ל"כלכליסט": "אני מקווה ומאמין שבית המשפט יבין את זה ויקבל החלטה ברוח ההמלצה של היועמ"ש. אני חושב שיטיב אם עיריית רמת גן אם היא תקבל החלטה חדשה שפוסלת את מסמך המדיניות. אם היא תגיד טעיתי ותעשה הליך תכנוני חדש, אנחנו נמשוך את העתירה".

 

סרוגו הוסיף כי "לאחרונה אנו רואים תופעה שכל ראש עיר מקבל החלטה בענייני התחדשות עירונית לפי העולה על רוחו. זה אופייני למצב שבו אין ממשלה, חלק מראשי הערים ניצלו את זה משום שהם לא רוצים לבנות בעירם. לא יכול להיות מצב שראשי הערים לא יצטרפו למאמץ הלאומי לפתור את משבר הדיור. צריך לפתור את העניין, צריך להתחשב גם בשיקולים של ראשי הערים ולסייע בהיבטים תקציביים, אבל לא שופכים את המים עם התינוק. תמ"א 38 חייבת להמשך. זו תוכנית שמצילה חיים".

 

ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, מסר בתגובה לעמדת היועץ המשפטי לממשלה: "הקבלנים חוגגים את תגובת כבוד היועמ"ש אבל זו חגיגה מוקדמת ומוגזמת. היועמ"ש נתן פרשנות שונה להחלטת הוועדה המקומית, אך לא חלק ואף בירך על המהות בה רשות דואגת לתשתיות ולתכנון לפני ולצד בינוי דירות. ברגעים אלה מוגשת הודעה מסודרת לבית המשפט, ובכוונתנו לשקול ביצוע התאמות ברוח עמדת היועמ"ש. אין מקום ברמת גן לאישור תמ"א נקודתית בהיעדר תשתיות מתאימות. מעולם לא התכוונו לפסול באופן מוחלט כל בקשה לתמ"א. ככל שיהיה צורך בשינויים בניסוח מדיניות העירייה, נעשה זאת. כמו בכל עניין, גם בעניין זה, אני מתחייב לפעול בהתאם להבטחתי לבוחר ולעשות כל שאוכל למנוע אישור תמ"א נקודתית ללא תשתיות מתאימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציללום: אוהד צויגנברג ותומי הרפז
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן
ציללום: אוהד צויגנברג ותומי הרפז
מומלצים