שתף קטע נבחר

חשד לזיופים בבחירות: מזכירי קלפיות וסדרנים הצביעו פעמיים

נושאי תפקידים שהצביעו במקומות שבהם הועסקו ובמקביל באזור מגוריהם, שוטרים שהצביעו בניגוד להנחיות, פתקי הצבעה כשרים שלא נספרו ושמות אזרחים שנמחקו מאלפון המצביעים אף שלא מימשו את זכות הבחירה. ל-ynet נודע על שורת חשדות בוועדת הבחירות, שחלקם הועברו לטיפול המשטרה

נמשכים הדיווחים על זיופים בבחירות לכנסת ה-21 שנערכו באפריל: מידע שהגיע ל-ynet מגורם בוועדת הבחירות המרכזית מגלה שורה של ליקויים וחשדות שטרם נחשפו.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

ספירת קולות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ספירת קולות(צילום: גיל יוחנן)
 

בשבועות האחרונים פורסם בכאן 11 על חקירה שמתנהלת לגבי כמה קלפיות ביישובים ערביים, ובהארץ פורסם תחקיר שהצביע על שורת פרצות להטיית קולות, לטעויות ולרשלנות. ואולם נראה שזה לא הכול. בהדרכה למזכירי ועדות קלפי, שפרטיה הגיעו לידי ynet, תוארו ליקויים שהתאפשרו בגלל שיטת ההצבעה במעטפות כפולות. התברר כי מזכירי קלפיות, שהיו אחראים על תקינות הליך ההצבעה, ניצלו לרעה את זכותם להצביע בקלפי שעליה פיקחו במעטפה כפולה, ולאחר מכן הצביעו פעם נוספת בקלפי שבה הם רשומים ליד מקום מגוריהם.

 

כמו כן התגלו הצבעות כפולות דומות גם מצד בעלי תפקידים ששימשו סדרנים בקלפיות. כל המקרים שנחשפו נמצאים כעת בחקירת משטרה. בהדרכה למזכירים נמסר על פתקי הצבעה כשרים ש"נשכחו" בקלפיות ולא הובאו כלל לספירה, וכן על מעטפות הצבעה כפולות שלא הגיעו לספירה בוועדת הבחירות המרכזית.

 

בנוסף התברר כי היו מקרים שבקלפיות מסוימות נמחקו מצביעים מאלפון הבוחרים כאילו הצביעו, אף על פי שכלל לא הגיעו להצבעה. גם מקרים אלה נמצאים בחקירת משטרה.  

 

לפי ההדרכה למזכירי ועדות הקלפי, אירעו אף מקרים שבהם שוטרים הונחו להצביע במעטפה כפולה, בניגוד להנחיות שלפיהן שוטרים מקבלים מראש "תעודת הצבעה לשוטר", שמאפשרת להם להצביע פעם אחת בקלפי כלשהי, ועל כן הם מסומנים מלכתחילה כמי שהצביעו. במצב שנוצר, הצבעת השוטרים במעטפה כפולה עלולה להיחשב כהצבעה כפולה בלתי חוקית ולהיפסל.

 

במקרים אחרים, גם חיילים שהגיעו להצבעה בקלפי שבה הם רשומים, התבקשו להצביע במעטפה כפולה - מה שמעיד על חוסר בקיאות של חברי ועדת הקלפי עצמם, אם כי במקרה זה הדבר לא גורם להטיית תוצאות.

חנן מלצר (צילום: עמית שאבי)
יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר(צילום: עמית שאבי)

ממצא מדאיג במיוחד הוא נתון שלפיו כ-40% מהרישומים בטפסי המעקב אחר ההצבעה התגלו כרישומים שגויים. מדובר ברישומים ב"טופס 1000", שנועד לוודא כי לא נעשית הצבעה כפולה בלתי חוקית. שגיאות אלה הופכות את שיטת בדיקת ההצבעה במעטפות כפולות לבלתי אמינה וממושכת. מבקר המדינה התייחס בעבר בדו"ח שפרסם על מערכת הבחירות ב-2015, ובו צוין כי בגלל ליקויים במילוי ב"טופס 1000" נרשמו בטעות אלפי הצבעות כפולות בלתי חוקיות.

 

לטענת משתתפים בהדרכה, נאמר להם כי מעתה לא יורשו המצביעים לצלם את עצמם ב"סלפי" עם מעטפת ההצבעה בעת היציאה מאחורי הפרגוד ושלשול המעטפה לקלפי, אולי במסגרת ההחלטה הכללית למנוע שימוש במצלמות בתהליך ההצבעה. ואולם ספק אם תוחל על כך כל מגבלה אמיתית.

 

"נחסמה העסקתם של המצביעים פעמיים"

דובר ועדת הבחירות המרכזית גיורא פורדס מסר בתגובה: "במהלך מבצע ספירת הקולות אותרו שני מקרים שבהם התבצעה הצבעה כפולה של בעלי זכות בחירה ששימשו כמזכירי קלפי, וחמישה מקרים של בעלי זכות בחירה ששימשו בתפקיד סדרנים. כל המקרים הועברו לחקירת המשטרה והעסקתם בוועדה נחסמה. לא ידוע לנו על פתקי הצבעה שנשכחו בקלפיות ולא הובאו לספירה. המקרים שבהם עלה חשד למחיקת בוחרים שלא כדין הועברו לחקירת המשטרה".

 

בעניין השוטרים אמר הדובר: "ההנחיות למזכירי ועדת הקלפי מאוד ברורות לגבי הצבעת שוטרים, לפיהן שוטר מצביע במעטפה אחת בלבד, תוך הצגת תעודת הצבעה לשוטר. שוטר יכול להצביע במעטפה כפולה רק במקרים מיוחדים (קלפי בבית חולים), ובהתאם לחריגים המופיעים בחוק. יודגש כי קולו נמנה כדין, אף אם הצביע בטעות במעטפה כפולה".

 

בעניין החיילים ציין הדובר: "חייל יכול להצביע בקלפי צבאית או בקלפי שאליה הוא משויך (רגילה). לקלפי רגילה לא מספקים כלל מעטפות הצבעה חיצוניות עבור החיילים. מעטפות הצבעה לחיילים נמצאות אך ורק בקלפיות צבאיות. לא מוכרת לנו טענה שחיילים שהגיעו לקלפי אליה הם משויכים נדרשו להצביע במעטפה כפולה".

 

בעניין הליקויים ברישום "טופס 1000" אמר פורדס: "במסגרת הליך בדיקת המעטפות הכפולות המבוצע בכנסת מבוצעת הצלבה בין קובץ המצביעים במעטפות כפולות לבין קובץ המצביעים בהתאם ל'טופס 1000'. כל המקרים שעלו מן ההצלבה כמקרים שבהם עולה חשד להצבעה כפולה, נבדקו אל מול פנקסי הבוחרים מהקלפיות הרגילות.

 

"לפיכך, לא נפסלו מעטפות כפולות בגלל שגיאת רישום ב'טופס 1000'. ברור שוועדת הבחירות לא יכולה לפסול את שתי ההצבעות, שכן ההצבעה הרגילה נספרה כבר בקלפי הרגילה ונכללה בגיליון ההצבעה באותה קלפי, לעומת ההצבעות במעטפה כפולה שעוברות למשכן הכנסת ועוברות תהליך בדיקה של הצבעות כפולות. אם בסיומן היה ונמצא כי אותו בוחר הצביע פעמיים - רק המעטפה הכפולה נפסלת".

 

על השאלה האם ייאסר על בוחרים להצטלם עם מעטפת ההצבעה, השיב הדובר: "כידוע, ההצבעה היא חשאית ומתבצעת מאחורי פרגוד כאשר הבוחר לבדו. אם הבוחר מצלם את עצמו מאחורי הפרגוד, אין כל אפשרות לוועדת הקלפי לדעת ולמנוע פעולה זו".

 

ממשטרת ישראל נמסר: "בעקבות פניות של ועדת הבחירות המרכזית אל המשטרה בגין ממצאים שהעלו חשד לכאורה לאי-סדרים במספר קלפיות, נפתחה חקירת משטרה. מדובר בחקירה שעודנה מתנהלת, ולכן מטבע הדברים לא נפרט אודותיה, אולם נציין שהחקירה נמצאת בעיצומה ועם סיומה יועברו הממצאים לעיון והחלטת הפרקליטות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ספירת קולות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים