שתף קטע נבחר

דיווח: הרחפנים שתקפו בביירות פגעו בציוד איראני לדיוק טילים

פרסום דרמטי חושף את יעד התקיפה שיוחסה לישראל ברובע הדאחייה: ה"טיימס" הבריטי מדווח כי המטרה הייתה ארגזים שהכילו אמצעים לדיוק טילים. לפי ניתוח גורמי מודיעין, תמונות מהמקום מראות שרכיב אחד הושמד ואחר נפגע משמעותית

יעד המתקפה במעוז חיזבאללה נחשף: ה"טיימס" הבריטי דיווח בצהריים (ג') כי מטרת התקיפה שיוחסה לישראל ברובע הדאחייה שבביירות הייתה פגיעה באתר שבו אוחסנו אמצעים מתוצרת איראן לדיוק טילים. לפי הדיווח, צילומים שפרסמו תושבים מביירות מעידים על כך שנזק משמעותי נגרם לשני רכיבים.

תקיפת רחפנים ()
הגדלת צילום שמראה את נזקי הפיצוץ בביירות

תקיפת רחפנים ()
התמונה המקורית שהופצה

חיזבאללה טען שהרחפנים שהתרסקו ברובע הדאחייה שבדרום בירת לבנון, הכילו חומרי נפץ ופגעו במרכז תקשורת של הארגון השיעי. עם זאת, גורמי מודיעין מערביים טענו שלא סביר שזה היה יעד התקיפה.

 

לפי גורמי המודיעין שצוטטו ב"טיימס", מחסן שנמצא בסמוך לאזור שבו התרסקו הרחפנים ובו ציוד תעשייתי מתקדם לערבוב דלקים שנועד לדייק טילים לרמה גבוהה, היה יעד התקיפה. תמונות שהפיצו תושבים בביירות מעידות על כך שנזק משמעותי נגרם לאחד הרכיבים החשובים - מערבל שמשמש לערבוב הדלקים, ומיוצר באיראן. רכיב נוסף, המשמש לשליטה ממוחשבת, הושמד לחלוטין.

 

תקיפת רחפנים ()
הפיצוץ בביירות
 

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי ציין כי מפקד כוח "קודס" של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, שאותו סימנה ישראל כאחראי הישיר לפיגוע הרחפנים המתוכנן בגולן, לא עדכן כנראה את חסן נסראללה בתוכניותיו. רק אחרי שהתברר למנהיג חיזבאללה מה באמת קרה בסוריה, ומה באמת קרה בדאחייה בביירות (לפי הפרסום ב"טיימס" – הפגיעה בציוד לדיוק טילים), הוא דיבר על פגיעה בריבונות ואיים על ישראל, כנראה גם מתוך תסכול.

 

בישראל מנסים להבהיר שאנשי חיזבאללה שנהרגו בסוריה לא נפגעו בשל היותם אנשי חיזבאללה – אלא מכיוון שגויסו על ידי סולימאני ללגיון הזרים שהקים מקרב השיעים הנאמנים לו בעיראק ובלבנון.

 

מבחינת נסראללה נראה שהוא מחויב להגיב – נהרסו לו רכיבים חשובים מפרויקט דיוק הטילים, מנקודת מבטו הופרה ריבונות לבנון וההרתעה נפגעה. אם ישראל, על פי הפרסום, היא זו שפעלה - המסר הוא שלנסראללה אסור להמשיך לפעול לדיוק טילים, בתקווה שהרמז יובן. אם הרתעה לבדה לא תעבוד, השאיפה היא להשיג התרעה לגבי מה שנסראללה מתכנן בתגובה - ובהמשך, אם צריך, גם לסכל את היוזמה הזו. אם כל זה לא יצליח – בישראל יפעלו להכין תגובה שתגרום לו להתחרט על הפעולה.

 

ההחלטה של איראן וחיזבאללה להמשיך בשטח לבנון את "פרויקט דיוק הטילים" הקטלני הגבירה את הדאגה בירושלים. למעשה, בפעולה הונף לעבר נסראללה כרטיס אדום בוהק: הפסק את הפרויקט או שמישהו אחר יעשה את זה.

 

אותו מערבל (planetary mixer) הוא רכיב קריטי לייצור הדלק המיוחד והמוצק להנעת טילים מדויקים. טילים עם דלק נוזלי יש לזקוף לשם התדלוק, מה שהופך אותם קלים לגילוי ופגיעים. בהנעה עם דלק מוצק יש אפשרות טובה יותר להגנה במחסה, אבל בעיקר אפשרות לדיוק הפגיעה: אותו דלק משמש למנגנון ממוחשב שבאמצעות הפלטת סילוני בעירה לכיוונים שונים מנווט את הטיל, אפילו בדיוק של מטר, ומאפשר לשנות את מעופו בעודו באוויר. כך קל הרבה יותר לפגוע במטרות אסטרטגיות, וגם קשה יותר ליירטו.

הנזק בביירות (צילום: AFP)
הנזק בביירות(צילום: AFP)

הנזק בביירות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אחד המל
חלק מאחד הרחפנים, לפי התמונות שהופצו ביום ראשון
 

 

הבוקר התייחס ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו למתיחות בצפון ואמר: "שמעתי את הדברים של נסראללה. אני מציע לו להירגע". נתניהו הוסיף כי "בעוד שאנחנו בונים את העתיד - יש מי שמנסה לפגוע בהווה. נסראללה יודע שמדינת ישראל יודעת להגן על עצמה היטב ולהשיב לאויביה כגמולם. אני מציע לו ולקאסם סולימאני - היזהרו בדבריכם, ועוד יותר במעשיכם".

 

בנאום שנשא שלשום איים מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בתגובה לשיגור הרחפנים ואמר כי "ישראל עשתה דבר מאוד מאוד מסוכן. אם נתניהו חושב שהסיפור נגמר כי לא היו הרוגים, הוא טועה. אם נשתוק על ההפרה הזו, זה יציב את לבנון במסלול מסוכן שבו כל יומיים יגיע רחפן ממולכד שיתקוף מטרות בשטחנו. יקרה לנו מה שקורה בעיראק, שם יש תרחיש שחוזר על עצמו. לפני כמה שבועות הותקפו מחסנים של מיליציית חשד א-שעבי בכל מיני מחוזות, רחפן מגיח לפתע ופתאום יש פיצוץ ולאחריו רמיזה קלה למעורבות ישראלית. הם מתגאים בכך ולא ניתן לזה לקרות על אדמת לבנון".

 

הוא התריע בפני צה"ל מפני התגובה הצפויה של ארגונו: "אני פונה לחיילי צה"ל בגבול הצפוני - מהלילה תעמדו על הגדר ותחכו לנו. יום, יומיים, שלושה, תחכו לנו. נגמרה התקופה שבה ישראל יכלה לתקוף בלבנון ולהישאר בטוחה. אנחנו נמצאים בשלב חדש, זה שלב שהאויב כפה עלינו. אם הוא חושב שבגלל בעיות כלכליות או חולשות אחרות, לא נגיב - הוא טועה. גם אם נרעב נמשיך להתגונן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים