שתף קטע נבחר

חמק מ-48 מאבטחים: איראני במשלחת של זריף ערק

נחשף: במסעו של שר החוץ האיראני באירופה ברח אחד העיתונאים וביקש מקלט בשבדיה. "היה קשה, עשרות שומרי ראש פוקחים עין על הכתבים"

עיתונאי איראני שנסע עם שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף לסיור במדינות צפון אירופה ברח בשבוע שעבר מהמשלחת האיראנית וביקש מקלט בשבדיה. כך נחשף אמש (יום ג').

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

איראן מוחמד ג'וואד זריף עריקה  (צילום: EPA)
זריף. הפרסום שסיבך: אזרחותם הכפולה של פקידי ממשל(צילום: EPA)

מטוס איראן מוחמד ג'וואד זריף עריקה צרפת ביאריץ (צילום: רויטרס)
מטוסו של שר החוץ האיראני במסעו(צילום: רויטרס)

העיתונאי, אמיר-תוהיד פאזל, הוא כתב פוליטי בסוכנות ידיעות איראנית שמרנית-למדי, ולפי סוכנות ההגירה של שבדיה הוא ביקש אשרת תושב ב-21 באוגוסט, כלומר יום רביעי שעבר.

 

פאזל היה חלק מהמשלחת שליוותה את זריף במסעו בפינלנד, שבדיה, נורבגיה ומדינות אחרות. לערוץ הטלוויזיה השבדי SVT סיפר: "ב-20 באוגוסט, כשהייתי בשבדיה, אחד מעמיתיי בטהרן יצר איתי קשר באינטרנט וסיפר לי שארבעה שוטרים בלבוש אזרחי באו לסוכנות הידיעות עם צו מעצר בשבילי".

איראן מוחמד ג'וואד זריף נורבגיה (צילום: AFP)
אחרי הבריחה: האישה פוטרה. זריף בנורבגיה(צילום: AFP)

איראן מוחמד ג'וואד זריף נורבגיה (צילום: EPA)
מקום 170 בעולם. זריף באוסלו(צילום: EPA)

לאחרונה פרסם פאזל רשימה של פקידי ממשל איראנים המחזיקים לכאורה באזרחות כפולה – של איראן ושל מדינות אחרות שבהן רואה המשטר האיראני "מדינות עוינות", בהן ארה"ב, בריטניה וקנדה. איראן הרשמית אינה מכירה באזרחות כפולה, והיא מסרבת לספק סיוע קונסולרי לאזרחים איראנים בעלי אזרחות שכזו.

 

איראן בתיעוד נדיר: מעצר "מרגלת" בריטית בנמל התעופה

 

יום אחרי שעמיתו של פאזל הזהיר אותו, וכשהיה עדיין בשבדיה, הצליח פאזל לחמוק מהמשלחת. "זה היה קשה מאוד, כי היו 48 שומרי ראש שמאבטחים את השר זריף ופוקחים עין על הכתבים", סיפר. לדברי פאזל, לאחר בריחתו פוטרה אשתו מעבודתה והיא מתקשה לרשום את בנם לבית ספר.

 

זריף היה בשבוע האחרון במסע דילוגים בינלאומי שהחל בכוויית ב-17 באוגוסט ונמשך במדינות הנורדיות ובצרפת, שם קיים פגישות בשולי ועידת ה-G7 בביאריץ.

 

בדירוג חופש העיתונות של ארגון "עיתונאים ללא גבולות" מדורגת איראן במקום ה-170 מתוך 180 מדינות. לאורך השנים היא עצרה וכלאה כמה איראנים בעלי אזרחות כפולה, ומדינות במערב טענו כי מדובר במדיניות אכזרית שנועדה להפעיל לחץ דיפלומטי עליהן.


פורסם לראשונה 27/08/2019 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
השר זריף. הטיפ הגיע מטהרן
צילום: EPA
מומלצים