שתף קטע נבחר

סנקציות אמריקניות על בנק לבנוני: "זרוע מימון איראנית"

משרד האוצר האמריקני הטיל סנקציות על הבנק הלבנוני "ג'מאל טראסט" בגין שירותים שהוא מעניק לארגון הטרור השיעי. ראש הממשלה נתניהו בירך: "מהלך חשוב שנועד להפעיל לחץ על איראן וגרורותיה". במקביל, האריכה מועצת הביטחון של האו"ם את המנדט של כוח יוניפי"ל בדרום לבנון

 

 

ביום שבו חשפה ישראל את מערך דיוק הטילים של חיזבאללה, הודיע משרד האוצר האמריקני על הטלת סנקציות על הבנק הלבנוני "ג'מאל טראסט" בגין שירותים שהוא מעניק לארגון חיזבאללה. על פי ההודעה האמריקנית, הבנק העניק כספים למשפחות של מחבלים מתאבדים. בנוסף, הוטלו סנקציות על ארבעה בני אדם שהעבירו כספים ממשמרות המהפכה האיראניות לחיזבאללה ולחמאס.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב על ההחלטה האמריקנית: "אני מברך את הנשיא טראמפ ואת הממשל האמריקני על ההחלטה החשובה להטיל סנקציות על בנק לבנוני שמשמש כזרוע מימון איראנית לארגון הטרור חיזבאללה. זהו מהלך חשוב שנועד להפעיל לחץ על איראן וגרורותיה שפועלות נגד מדינת ישראל. אני קורא גם למדינות נוספות לפעול נגד התוקפנות האיראנית במזרח התיכון".

 

במקביל, האריכה מועצת הביטחון של האו"ם את המנדט של כוח יוניפי"ל – כוח המשקיפים שמוצב בדרום לבנון - עד לסוף אוגוסט 2020. במנדט המחודש תמכו כל חברות מועצת הביטחון ללא מתנגדים.

 

בין החידושים בכתב המנדט: קריאה ברורה לממשלת לבנון לאפשר גישה לכוח יוניפי"ל והגברת הדיווח על העברת נשק לגורמי טרור בלבנון. השינויים במנדט הוכנסו בעקבות פעילות מאומצת של ארה"ב וישראל.

 

בנוסף נכתב כי יוגבר מנגנון הדיווח בדו"חות של מזכ"ל האו"ם בנושא אמברגו העברת נשק לגורמים לא-ממשלתיים בלבנון. חידושים אלו מגיעים בעקבות מאמץ דיפלומטי שהפעילו ישראל וארה"ב מול חברות המועצה, על מנת לחזק את מנדט הכוח שנחלש בעקבות תקריות עם פעילי חיזבאללה שמונעים את גישתו ותנועתו באזורים בדרום לבנון. מניעת הגישה משרתת את חיזבאללה ומקשה על יוניפי"ל להגיע ולדווח לאו"ם על תשתיות הטרור בשטח המנדט שנועדו לפגוע במדינת ישראל.

 

מנהרות חיזבאללה, שנחפרו בשטח המנדט ונחשפו בדצמבר האחרון על-ידי ישראל, מוזכרות גם הן בנוסח העדכני. "יוניפי"ל עדיין לא הצליח לקבל גישה לכל המקומות הרלוונטים מצפון לקו הכחול הסמוכים למנהרות חוצות הקו אשר דווחו כהפרה של החלטה 1701". בנוסף, נדרשת ממשלת לבנון "לבצע במהירות את כל החקירות הנדרשות בנושא".

 

יוניפי
ארכיון(צילום: רויטרס)

יוניפי
(צילום: AFP)

שגריר ישראל באו"ם דני דנון הגיב על ההחלטה: "נוסח המנדט המעודכן מעביר מסר ברור לממשלת לבנון – רסני את חיזבאללה. האחיזה של ארגון הטרור בדרום לבנון נועדה לפגוע במדינת ישראל בלבד ומסכנת את האזור כולו. ישראל לא תקבל מציאות כזו וקוראת לקהילה הבינלאומית לפעול גם היא בנחישות נגד הזרוע האיראנית בלבנון".

 

משרד החוץ פרסם הודעה רשמית שבה נכתב כי ישראל מעריכה את המאמצים של ארה"ב ומדינות נוספות להבטיח יישום טוב יותר של מנדט יוניפי"ל בדרום לבנון. "המגבלות שהוטלו על יוניפי"ל על-ידי חיזבאללה ומדינת לבנון ממשיכות להפריע ליישום אפקטיבי ומלא של המנדט.

 

"ראיות חדשות ומטרידות על התקפות חיזבאללה על חיילי יוניפי"ל והצבת מכשולים שמונעים מהם לבצע את המנדט נחשפו אתמול. הראיות היו צריכות לדחות את אלה שדאגו לביטחון וליציבות של לבנון כדי להשתמש במנדט כהזדמנות מחודשת לנקוט עמדת חזקה על הנושאים הבסיסיים שיבטיחו גישה מלאה של כוח המשקיפים. אם המגבלות האלה יישארו הרלוונטיות של יוניפי"ל תהיה בסימן שאלה".

 

נחשף פרויקט דיוק הטילים של איראן וחיזבאללה; צה"ל מסמן את האחראים

כאמור, על רקע המתיחות בין ישראל ללבנון ואיומיו של מזכ"ל חיזבאללה לנקום בישראל על הפיצוץ "המסתורי" שאירע ביום ראשון לפנות בוקר במתקן צבאי-איראני סמוך לביירות, חשף אתמול (ה') צה"ל את פרויקט דיוק הטילים של ארגון הטרור השיעי, שפועל בשנים האחרונות על אדמת לבנון. גורמי צבא טענו כי הפרויקט, שבוצע "מתחת לאף" של ההנהגה בלבנון, מוכיח שחיזבאללה פועל בחסות איראן ללא כל הפרעה.

 

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אמר בהתייחסו לנושא: "היום חשפנו חלק מפרויקט הטילים המדויקים של איראן וחיזבאללה. אנחנו נחושים לסכל את הפרויקט המסוכן הזה. מטרת הפרסום היום היא להבהיר שלא נשב בצד ולא ניתן לאויבינו להתחמש בנשק קטלני נגדנו".

 

נתניהו הוסיף: "כבר אמרתי לאויבים שלנו השבוע היזהרו במעשיכם. והיום אני אומר להם - דיר באלק".

 

חשיפת פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה בהובלת איראן (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל )

חשיפת פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה בהובלת איראן (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל )

חשיפת פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה בהובלת איראן (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל )

חשיפת פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה בהובלת איראן (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל )

חשיפת פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה בהובלת איראן (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל )

כחלק מהתחמשות ארגון הטרור חיזבאללה בלבנון וההכנות לעימות עתידי עם ישראל, מנסה ארגון הטרור השיעי לשפר בצורה דרמטית את ארסנל הנשק שלו. על פי ההערכות, לארגון יש כמה עשרות אלפי טילים, רובם סטטיסטיים, כך שהנהגת הארגון רצתה למצוא פתרונות לשיפור הדיוק שיאפשר פגיעה מדויקת באתרים ומתקנים אסטרטגים במרכזה של מדינת ישראל.

 

במוצאי שבת הפציצו מטוסי קרב של חיל האוויר וילה בכפר עקרבא שמדרום-מזרח לדמשק, שבה שכנו חברי מיליציה שיעית שתכננו לשגר רחפני נפץ כדי לתקוף יעדים בצפון הארץ. הרמטכ"ל כוכבי טען שמפקד כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים, קאסם סולימאני, הוא זה שהוביל את הפיגוע שסוכל ופיקד עליו באופן אישי.

 

כארבע שעות לאחר מכן, בלילה שבין יום שבת לראשון, התרסקו שני רחפנים ברובע הדאחייה, מעוז חיזבאללה בביירות. לפי הדיווחים בלבנון, הרחפן הראשון התפוצץ, ובחלוף 45 דקות הגיע רחפן נוסף שהתרסק. בלבנון האשימו כי מדובר במל"טים שהפעילה ישראל. שלשום דיווח ה"טיימס" הבריטי כי מטרת התקיפה ברובע הדאחייה הייתה פגיעה באתר שבו אוחסנו אמצעים מתוצרת איראן לדיוק טילים. לפי הדיווח, צילומים שפרסמו תושבים מביירות מעידים על כך שנזק משמעותי נגרם לשני רכיבים.

 

חיזבאללה טען שהרחפנים שהתרסקו ברובע הדאחייה שבדרום בירת לבנון הכילו חומרי נפץ ופגעו במרכז תקשורת של הארגון השיעי. עם זאת, גורמי מודיעין מערביים טענו שלא סביר שזה היה יעד התקיפה - אלא אותם רכיבים המשמשים לפרויקט דיוק הטילים.

 

למחרת התקרית בביירות התייחס אליה מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה בנאום שנשא. הוא האשים את ישראל בשיגור הרחפנים, איים בתגובה ואמר כי "עשתה דבר מאוד מאוד מסוכן". הוא טען כי "מדובר בהתקפה הישראלית הראשונה מאז 2006", ואיים: "נגמרה התקופה שבה ישראל יכלה לתקוף בלבנון ולהישאר בטוחה".

 


פורסם לראשונה 29/08/2019 23:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים