שתף קטע נבחר

קמצן, נהנתן, שקרן, פחדן – ובכיין

זה לא ניתוח פסיכולוגי. זה רק האופי שמשתקף מהמעשים, הדיבורים וההחלטות של נתניהו, שכולנו קראנו עליהם ושמענו עליהם לאורך שנים

 

בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים  (צילום: EPA)
בנימין נתניהו (צילום: EPA)

"אני כל כך שמחה", אמרה לי המוכרת היפה אתמול בקניון, כשביקשתי ממנה את כל הספרים שיש להם בחנות על בנימין נתניהו.

 

אבל אולי את שמחה מהסיבות הלא נכונות, עניתי לה. נדמה לי שאת בעד נתניהו, ואת שמחה לראות שיש עוד מישהו שתומך בו ורוצה לקרוא עליו, נכון?

 

"נכון".

 

אז זהו, שאני לא בעדו, הבהרתי, אני פשוט רוצה להכיר ולהבין אותו יותר טוב, ולכן אני צריך לקרוא את הספרים עליו. אבל למה את בעדו? את לא יודעת שנתניהו מושחת ושקרן? שהוא מולטי-מיליונר נהנתן שמסתובב כבר שנים בלי ארנק, וחי על חשבון אחרים?

 

"כל הפוליטיקאים מושחתים ושקרנים".

 

לא כולם.

 

"אבל יש לו כריזמה מטורפת".

 

היא צדקה, כמובן, וזה סגר את הדיון בינינו. לקחתי את הספרים, שילמתי ויצאתי. באמת יש לנתניהו כריזמה מטורפת. יש לו עוד כמה מעלות, שכתבתי עליהן בטור הזה בשבוע שעבר. אבל בעוד שבועיים וחצי הוא חייב ללכת הביתה, אחרת יהיה כאן רע מאוד. והוא ילך הביתה, כי הוא יפסיד בבחירות. אני לא נביא, ואני לא בטוח שזה יקרה, אבל בשבועיים וחצי הקרובים אני עומד לעשות את כל מה שאני יכול לעשות כדי שזה כן יקרה.

 

 

האם יהיה לנו מהפך כאן בארץ עוד שבועיים וחצי, ומשהו חדש יתחיל? אלוהים גדול. "המטרות היחידות ששווה להילחם עליהן הן מטרות אבודות", אמר ג'ימי סטיוארט, רגע לפני שהוא התמוטט על רצפת הסנאט. זה קרה בסרט הישן והיפה "מר סמית הולך לוושינגטון", שמספר על אדם ישר שמוצא את עצמו, בלי הכנה מוקדמת, בלב השחיתות הצינית של הפוליטיקה האמריקנית.

הטור הזה מוקדש לאנשים שעדיין משוכנעים ש"אין עוד מלבדו". אני כותב כאן את חמש התכונות שבגללן אני לא אוהב את נתניהו ולא מאמין לו. בגלל חלקן, לא כולן, אסור בשום אופן שהאיש יזכה בבחירות הקרובות, ויימלט מן החוק ומן הצדק של מדינת ישראל, כמו שהוא מנסה לעשות באופן נואש ובכל מחיר.

 

אני לא אוהב את נתניהו בגלל חמש תכונות מכוערות (בעיניי): הוא קמצן, נהנתן, שקרן, פחדן ובכיין. זה לא תמיד היה ככה. נתניהו היה פעם, לדעתי, איש אידאליסט והגון וטוב. אבל זה היה מזמן, וזה עבר לו. וזה כל כך חבל.

 

ומה שהרבה יותר חשוב – זה מסוכן. מסוכן למדינת ישראל שיהיה לה ראש ממשלה כזה. זה מסוכן כי סביבנו יושבים אויבים חכמים ונחושים, שמכירים אותנו יותר טוב ממה שאנחנו מכירים את עצמנו. הם יודעים לזהות חולשה כשהם רואים אותה, ועכשיו הם רואים אותה. זה כל כך פשוט: מי שחשוד בפלילים הוא חלש וסחיט, ונתניהו לא חשוד בפלילים במקרה. תכונות האופי שלו הביאו אותו לשם.

  (מתוך ארכיון צה
נתניהו בשירותו הצבאי. פעם הוא היה אמיץ(מתוך ארכיון צה"ל)

אני לא אומר את זה כאיש מקצוע ואין לי כוונה או יומרה לתת כאן "ניתוח פסיכולוגי" של ראש הממשלה. אני כותב כאן על תכונות האופי שלו רק כפי שהן משתקפות מן המעשים, הדיבורים וההחלטות שלו, שכולנו קראנו עליהם ושמענו עליהם לאורך השנים. אז ככה:

 

1. נתניהו קמצן

קמצנות היא תכונה מכוערת, אבל לא זה העניין. ראש ממשלה קמצן חייב לבקש ולקבל כל הזמן טובות הנאה מאחרים כדי שלא יצטרך להוציא את הארנק שלו מהכיס. הבעיה היא שאין מתנות חינם, ומי שנותן לך מתנות מקבל כוח עליך. כשאתה ראש הממשלה, זה מסוכן למדינה שלך.

 

2. נתניהו נהנתן

גם זה מסוכן למדינה. מי שאוהב יותר מדי את החיים הטובים, יעשה הכול – אבל הכול – כדי לא לוותר עליהם. זה חושף אותו לתביעות, לסחטנות ולהשפעות זרות. מי שאין לו יכולת הקרבה לא יכול להנהיג. נתניהו חייב יותר מדי דברים ליותר מדי מיליארדרים. כשאתה אזרח פרטי זה עניינך, כשאתה ראש הממשלה זה ענייננו.

 

3. נתניהו שקרן

"אבל כל הפוליטיקאים שקרנים, להיות פוליטיקאי זה להיות שקרן". באמת? אני בכלל לא בטוח. אבל אין ספק שמידה זו או אחרת של יכולת לשקר היא תכונה מועילה לכל מנהל מצליח. הבעיה היא שנתניהו הוא השקרן הטוב ביותר בעולם. שקרן כל כך טוב, שהוא מצליח להוליך שולל חלק מן האנשים שהכי נפגעים מהמעשים שלו, ועדיין הולכים אחריו בעיניים עצומות לרווחה.

 

השקרים של נתניהו אפשרו לו להסתיר מאיתנו את הפחדנות הנוראה שלו, שאכתוב עליה להלן. השקרים של נתניהו אפשרו לאדם שמחלל שבת, אוכל טרפות ונבלות ומקנח בשרצים ורמשים, ללחוש באוזנו של הרב כדורי הישיש, במתק שפתיים, "אנשי השמאל שכחו מה זה להיות יהודים".

נתניהו, הרב כדורי והשקר ()
נתניהו, הרב כדורי והשקר

בעיניי זה שקר מניפולטיבי ועלוב, אבל לא זה העניין. העניין הוא שהשקרים של נתניהו מאפשרים לו להצהיר שוב ושוב "לא היה כלום", ולשכנע רבים בצדקתו ובחפותו. זה קורה גם אחרי שהיועץ המשפחתי לממשלה, אדם שהוא גידל והוא מינה, השתכנע שנתניהו אשם בפלילים, ועומד להגיש נגדו שלושה כתבי אישום חמורים מאוד.

 

ומה שהכי גרוע – יכולות השקר המופלאות של נתניהו אפשרו לו לשכנע רבים אצלנו שהוא חזק, אמיץ, ושומר עליהם מכל רע, בעוד שבמציאות הוא חלש, סחיט, ובעיקר – פחדן.

 

4. נתניהו פחדן

לא תמיד נתניהו היה פחדן. אני מאמין שבצעירותו הוא היה לוחם אמיץ. אבל עם השנים הוא הפך לראש הממשלה הפחדן ביותר שהיה אי פעם למדינת ישראל, וזאת בעיה גדולה. נתניהו מפחד היום גם מן הצל של עצמו. לכן הוא בורח ובורח ובורח במקום לעמוד איתן ולהילחם. נתניהו בורח מעימות עם גנץ בטלוויזיה, בורח מעימות עם חמאס בעזה, ובורח מעימות עם כתבי האישום שלו בבית המשפט. לכן הוא משחד את חמאס במזוודות עם מיליוני דולרים במזומן, ועושה הכול כדי להתחמק מהעמדה לדין, במקום להילחם על חפותו בלי פחד.

 

בלי אומץ אמיתי ובלי נכונות אמיתית להקרבה אין מנהיגות, יש רק ריאליטי-של-מנהיגות. ריאליטי-של-מנהיגות עוברת מסך, אבל לא מרתיעה אויבים. זה מה שאנחנו רואים היום מנתניהו, וזה מה שרואים אויבינו. האיומים השחצניים והמתלהמים של נתניהו משעשעים את הנייה, מדגדגים את נסראללה, וקורעים מצחוק את חמינאי. זה לא טוב לנו.

 

5. נתניהו בכיין

זה כבר לא מסוכן למדינה, אבל זה מפלג ומסית ומשסע. "אכלו לי, שתו לי, רודפים אותי, כולם אשמים חוץ ממני, אני דפוק כמוכם, והאליטות קורעות אותי כמו שהן קורעות אתכם".

 

באמת, מר נתניהו? אני, יורם יובל, שכותב כאן נגדך, אני "אליטות"? אני עובד קשה לפרנסתי, ועדיין רחוק מאוד מלגמור לשלם את המשכנתא על הבית שלי. אתה שווה עשרות מיליוני שקלים, מפקיד כספים במקלטי מס, מקבל תרומות ונדבות ממיליארדרים, וחי על חשבון אחרים.

 

אתה הצלחת לשכנע אנשים עובדים, שבקושי גומרים את החודש, שאתה דפוק כמוהם, ובאותו זמן אתה צוחק כל הדרך לבריכת השחייה שבווילה שלך, ולמיטה הזוגית שבמטוס.

 

די, ביבי, די. זה סוף הדרך שלך בפוליטיקה, והתחלה של משהו חדש בשביל כולנו. עזוב אותנו. עזוב אותך. לך כבר הביתה.

 

office@yovell.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים