שתף קטע נבחר

צילום: EPA

אין נפגעים לכוחות צה"ל שהגיבו בירי ארטילרי מאסיבי

חיזבאללה ירה טילי קורנט (נ"ט) אל עמדה במוצב אביבים ואל אמבולנס צבאי. איש לא נפגע. צה"ל הגיב בירי 100 פצצות ארטילריה ובתקיפות מסוק קרב. דובר צה"ל: "חיזבאללה עשה פיגוע אבל לא מימש את מטרתו להרוג חיילים. הישג מבצעי ראוי". נתניהו: "אין לנו אפילו שרוט, נערכים להמשך"

 

 

אין נפגעים לכוחות צה"ל באירוע בצפון שהחל אחר הצהריים (יום א') בירי של 3-2 טילי קורנט (נ"ט) של חיזבאללה לעבר עמדה במוצב אביבים ולעבר ג'יפ זאב (אמבולנס) ליד המוצב. מחבלי חיזבאללה פגעו בעמדה ובאמבולנס, אך כאמור לא היו נפגעים. צה"ל תקף את החוליה שירתה את טילי הנ"ט ובמהלך התקיפות נורו 100 פצצות אטילריה. מסוק קרב השתתף בתקיפות. בסביבות 18:30 פיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה באזור הצפון.

 
במהלך התקרית בצפון, פונו שני חיילי צה"ל במסוק לחדר המיון בבית החולים רמב"ם בחיפה - אולם הם שוחררו לבתיהם לאחר שלא נזקקו לטיפול רפואי.
 
ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אמר בהתייחסו לתקרית: "הותקפנו בכמה טילי נ"ט, הגבנו ב-100 פגזים ובירי מן האוויר באמצעים שונים. אנחנו בהתייעצויות לגבי ההמשך. הוריתי להיות ערוכים לכל תרחיש. בהתאם להתפתחויות נחליט על ההמשך. ברגע זה אני יכול להודיע ידיעה חשובה - אין לנו אף נפגעים - לא פגוע ואפילו לא שרוט".
 
 
"חיזבאללה מימש את הפיגוע שהוא תכנן אבל לא עמד במשימה שלו. לצה"ל זה הישג מבצעי אבל לא עוברים לשלב המנוחה", אמר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, שאתמול נדחתה החלפתו בשל המצב הרגיש. הוא עדכן כי צה"ל נערך מראש מול כל התרחישים, שאחד מהם היה ירי נ"ט ליד המוצבים והצירים, "מפרידים בין צבא לאוכולוסייה. הציבור הישראלי באוגוסט מנהל שגרה בצפון וזה מבחינת צה"ל הישג. התוצאה שמצד אחד ההיערכות הייתה כמו שהיא ואין נפגעים - חיזבאללה לא הפיק את ההישג וצה"ל עמד במשימה".
 
הרמטכ"ל קיים הערכת מצב עם עם קציני המטכ"ל לצורך שיפור המוכנות לנוכח האירוע ולפי שעה אין הנחיות מיוחדות, "האירוע הטקטי מבחינת צה"ל באביבים יסתיים. בוחנים פעולות אפשרויות לוואי גם בצד השני. מראש נערכו בצה"ל לכך שהתגובה של חיזבאללה תהיה מול חיילים ולכן נתנו הנחיות מיוחדות לעורף. היערכות הכוחות של צה"ל הייתה טובה", אמר תא"ל מנליס.
 

 

יוניפי"ל, כוח האו"ם הזמני בלבנון, פרסם הצהרה על אודות התקרית שבה צוין כי מפקד הכוח, הגנרל סטפנו דה קול, יצר קשר עם שני הצדדים על מנת להוביל להפגת המתיחות. דה קול הביע דאגה קשה בעקבות התקרית, והפציר בצדדים לנהוג איפוק מרבי כדי למנוע הסלמה נוספת.

 

"מדובר באירוע חמור שמהווה הפרה של החלטת מועצת הביטחון 1701, והוא מכוון בבירור לערער את היציבות באזור", אמר מפקד כוח יוניפי"ל. "עלינו לשמור על הביטחון לאורך הקו הכחול. הצדדים הודיעו כי הם מחויבים להפסיק את הפעולות העוינות בהתאם להחלטה 1701".

 

ההסלמה החמורה החלה כאמור לאחר שחיזבאללה ירה כמה טילי נ"ט אל בסיס צבאי וכלי רכב צבאיים באזור אביבים - ובשלב ראשון נמסר מצה"ל כי יש כמה פגיעות. צה"ל השיב באש לעבר מקורות הירי ולעבר מטרות בדרום לבנון. חיזבאללה דיווח כי השמיד רכב של צה"ל. תושבים במרחק של עד ארבעה ק"מ מגבול לבנון הונחו לפתוח מקלטים ולשהות בבתים.

 

ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, עוקב אחרי האירועים בדרום לבנון וערך שיחות טלפון עם מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, ועם דיפלומט צרפתי. אל-חרירי ביקש מהשניים להתערב כדי למנוע את התפתחות האירועים בגבול.

 

עשן מהפצצות של צה
הפצצות צה"ל במארון א-ראס בלבנון(צילום: רויטרס)

עשן מהפצצות של צה
(צילום: רויטרס)

ירי  הר דב ירי נט גבול לבנון אביבים מארון א ראס  ()

ברדיו "קול לבנון" המקורב לחיזבאללה דווח כי רכבים צבאיים של חיזבאללה נעים בכפרים בדרום לבנון וכי כוחות יוניפי"ל עורכים שיחות סביב האירוע עם ישראל ולבנון בניסיון למנוע הסלמה. בחיזבאללה ביקשו מהתושבים להתרחק מהאזורים שהפוצצו על ידי צה"ל ודיווחו על העלאת כוננות בארגון לכל אורך הגבול עם ישראל.

 

במקביל, ראש הממשלה נתניהו קיים התייעצות ביטחונית טלפונית עם הרמטכ"ל, ראש המל"ל ובכירי מערכת הביטחון עקב ההסלמה. שרי הממשלה קיבלו הנחיה מראש הממשלה שלא להתייחס לארועים בגבול הצפון בפומבי, נכון לעכשיו עד היום בחצות. ההנחיה הועברה לאחר שהשר יואב גלנט התראיין לגלי צה"ל ואמר: "לפי כל הדיווחים שאני קיבלתי, אין נפגעים" - הרבה לפני שבצה"ל פרסמו זאת.

 

 

לאחר השעה 18:00 דיווחו כלי תקשורת של חיזבאללה על שקט באזור הגבול. "אל מיאדין" ציטט מקור בחיזבאללה כי "הכדור כעת במגרש הישראלי". לפי דיווחים לבנוניים, צה"ל הרחיב מוקדם יותר את טווח התקיפות שלו - צפונית למארון א-ראס - עקב ירי הנ"ט. לפי הדיווחים, צה"ל תקף באמצעות ירי מרגמות וארטילריה. חיזבאללה מסר כי החוליה שירתה לעבר ישראל נקראת על שם שני אנשי הארגון שחוסלו על ידי ישראל בסוריה.

 

בשעות הבוקר פעלו כוחות צה"ל באזור הר דב, מה שגרם לשריפה באזור כפר כילא. בנוסף, מטוסים ומסוקים של חיל האוויר הוסטו לכיוון גבול הצפון. בין המטוסים שהועברו לגזרה הצפונית: שני מטוסי תדלוק (שבדרך כלל מלווים מטוסי קרב שאותם אי אפשר לזהות) ועוד שני מטוסי מודיעין (שביט).

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייעצות טלפונית ()
ראש הממשלה נתניהו שוחח עם ראשי מערכת הביטחון

תותחים של צה
היערכות צה"ל בגבול לבנון(צילום: AFP)

כוחות צה
(צילום: EPA)

כוחות צה
(צילום: EPA)

דחליל צבא צה
בשבוע שעבר פורסמו תמונות של בובות בג'יפים של צה"ל

כוחות צה
כוחות צה"ל באביבים, היום(צילום: AFP)

כוחות או
כוחות יוניפי"ל בגבול(צילום: AFP)

גם מטוסי הרקולס של חיל האוויר הגיעו הבוקר צפונית לחיפה, ולאחר כמה שעות שבו לבסיסם בדרום הארץ. חלק מהמטוסים שידרו את נתוני הטיסה שלהם כשנכנסו לאזורים עם תנועת מטוסים אזרחיים, כך שהם נקלטו גם בתוכנות מעקב אזרחיות.

 

בנאום שנשא אתמול מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הוא אמר כי ארגונו יגיב מתוך שטח לבנון על תקיפת הרחפנים ברובע הדאחייה בשבוע שעבר - "ולא מחוות שבעא" (הר דב). לדברי נסראללה, "בעבר התגובות שלנו הגיעו מחוות שבעא - שם אנחנו בדרך כלל מגיבים.

 

"הפעם אני רוצה לומר שהתגובה יכולה להגיע מכל מקום בלבנון". הוא הוסיף כי בידי ארגונו "מספיק טילים מדויקים". לפי הערכת צה"ל, לארגון השיעי יש עשרות טילים מדויקים.

 

נסראללה הכחיש שמטרת הרחפנים שתקפו ברובע הדאחייה בדרום ביירות הייתה מפעל לדיוק טילים. "כולם יודעים שאין שום מפעל שם, לא לייצור טילים, לא לבגדים ולא לנעליים", הוא אמר. "אם היו לנו מפעלים כאלה, היינו עומדים ואומרים זאת בגלוי ובכבוד וללא חשש. זה שקר של נתניהו כדי לתרץ את המתקפות שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שדה בוער במארון א-ראס
צילום: רויטרס
מומלצים