שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  יש לכם מה להצהיר? כך תפעלו נכון מול רשות המיסים

  גם אתם קיבלתם מכתב מרשות המיסים עם דרישה להגיש דו"ח ולהצהיר על מקורות הכנסה? מה צריך לדעת כדי לא להסתבך עם החוק

  בחודשים האחרונים גילו ישראלים רבים בתיבת הדואר מכתב מרשות המיסים, ובו דרישה להגיש דוח עם פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה בארץ ובחו"ל. בשפה המקצועית, אלו "טפסי 5329" הנשלחים לאזרחים שונים, בעיקר לכאלה שאין להם תיקים ברשות המיסים.

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  לא עושה לייק: כך רשות המיסים מאתרת מעלימי מס ברשתות

  רשות המיסים מחפשת מעלימי מיסים קטנים בביט, פייבוקס ופיי

  רשות המיסים נערכת לגבות מס מלא מהיבוא שתבצע אמזון לישראל

   

  מה צריך לעשות מי שמקבל מכתב כזה? באמצעות עו"ד (רו"ח) ירון טיקוצקי, המתמחה במיסוי ושותף מייסד במשרד עו"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות', הכנו מדריך.

   

  מה זה טופס 5329?

  לדברי עו"ד ירון טיקוצקי, באמצעות טופס 5329, ששמו הרשמי "דוח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה בארץ ובחו"ל", מבקשת רשות המיסים לקבל נתונים נוספים לפני שתחליט אם לפתוח בחקירה פלילית נגד נישום בגין חשד לאי דיווח ו/או העלמת הכנסות. כל מי שקיבל טופס כזה נדרש למסור פרטים על מקורות הכנסה ונכסים שבבעלותו (בישראל ובחו"ל). מקבל המכתב צריך למסור פרטים גם לגביו וגם לגבי בן/בת הזוג שלו, אם רלוונטי.

  כך תפעלו נכון מול רשות המיסים (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  כך תפעלו נכון מול רשות המיסים(צילום: אלכס קולומויסקי)
   

   

  על אילו נכסים נדרש מקבל הטופס להצהיר?

  כלי רכב, חשבונות בנק, נדל"ן, מניות ומקורות הכנסה.

   

  כל מקור הכנסה או חשבון בנק בחו"ל מחייב בדיווח?

  עו"ד טיקוצקי מציין כי תקנות מס הכנסה (פטור מהגשת דין וחשבון), תשמ"ח 1988, קובעות פטור מדיווח למי שסך היתרות בחשבונות הבנק הזרים שלו, של בן זוגו ושל ילדיו שאינם בגירים, הוא עד כ-1.8 מיליון שקל. זאת בהנחה שהכספים אינם מושקעים ולא מניבים רוווחים.

   

  אני שוהה הרבה בחו"ל או מתכנן טיול ארוך מעבר לים. ברצוני לפתוח חשבון בנק להוצאות מקומיות במדינת היעד. מה עליי לעשות?

  "גם זה אפשרי", מציין עו"ד טיקוצקי. "אין כל פסול בפתיחת חשבון בנק בחו"ל ופעולה זו לכשעצמה איננה מקימה חובת דיווח. אם הפקדת סכום נמוך יחסית של 5,000 אירו בחשבון בנק מקומי, במטרה להשתמש בו על מנת לשלם בכרטיס חיוב שיונפק על ידי הבנק הזר שבו נפתח החשבון, הדבר אינו יוצר חובת דיווח לרשויות המס. התנהלות שכזו עשויה לעיתים לחסוך עמלות לגורמים בארץ, בגין תשלומים המבוצעים בחו"ל".

   

  למה קיבלתי את המכתב עכשיו והאם צריך להילחץ?

  לדברי עו"ד טיקוצקי, רשות המיסים התחילה בנוהג שליחת המכתבים הזה בשנת 2014, אבל לאחרונה נשלח גל "גדול במיוחד" של מכתבים מסוג זה. העיתוי הנוכחי נובע כנראה מהסכמי החלפת מידע, שנחתמו בין רשות המיסים בישראל לרשויות מס זרות אחרות בעולם. שיתוף הפעולה הזה מאפשר לרשויות המיסים בעולם גישה למידע רב מאי פעם, והן יכולות להצליב נתונים. הוא הוסיף כי, "אסור להזניח את הנושא. טופסי 5329 נשלחים לאזרחים ללא תיקים ברשות המיסים (שאינם מגישים דוחות לרשויות המס, ל.ד), אלא שלאור הצלבות מידע וסימנים אחרים, מעריכה הרשות כי הם היו אמורים לפתוח תיקים כאלה ולהגיש דוחות. המשמעות: טופס 5329 לא נשלח באורח מקרה.

   

  "אם קיבלתם את הטופס, יש להניח כי בידי רשות המיסים מידע כלשהו בעניין נכסים בלתי מדווחים שבבעלותכם, בין אם מדובר בדירה המפיקה דמי שכירות (בארץ או בחו"ל), שעליהם לא דווח לרשויות המס בישראל, ובין אם חשבון בנק בחו"ל או כל נכס משמעותי אחר המייצר הכנסות בלתי מדווחות. רשות המיסים דורשת ממקבלי המכתב להחזירו ממולא וחתום בתוך 30 יום ממועד קבלתו. מילוי הטופס אינו רשות ואי הגשתו ו/או מילויו באופן חלקי או שגוי, עלולים רק להחמיר את מצב הנישום. חשוב שתתייעצו בהקדם עם עו"ד מומחה בדיני המס".

    (צילום: סיגל סבן)
  עו"ד ירון טיקוצקי(צילום: סיגל סבן)
   

  אני יכול למלא אותו בעצמי?

  עו"ד טיקוצקי מציין שכל טופס כזה יש למלא במשנה זהירות. תשובה נכונה יכולה לסיים את הסוגיה על הצד הטוב ביותר, ותשובה שגויה עלולה להחמיר את המצב ולעלות לכם כסף רב. לכן, בטפסים כאלה רצוי להיעזר בבעל מקצוע מומחה.

   

  עדיין לא קיבלתי את מכתב ההצהרה, אבל בטוח שאני בבעיה. כיצד עליי לנהוג?

  אם עדיין לא קיבלתם את מכתב ההצהרה ובבעלותכם נכסים בלתי מדווחים בארץ ובחו"ל (דירות, חשבונות בנק וכד'), קחו יוזמה. פנייה של אזרח בבקשה לדווח על הכנסות שלא דווחו במועד, תעמיד אותו במצב טוב בהרבה ממצבו של אזרח שהרשות פנתה אליו מיוזמתה. גם במצב שכזה חשוב להיות מלווה על ידי מומחה לדיני מיסוי.

   

  ואם אני עולה חדש או מוגדר כ"תושב חוזר ותיק"?

  יש להביא לידיעת רשות המיסים כי הנישום נהנה מסטטוס מיוחד זה, ולפיכך פטור מדיווח על מקורות הכנסותיו שמחוץ לישראל.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים