שתף קטע נבחר

צילום: EPA

עם "דם" ותחבושות: תרגיל ההונאה של צה"ל בפינוי החיילים במסוק

פינוי ה"פצועים" מהאירוע בצפון לבית החולים רמב"ם תוכנן מראש במסגרת לוחמה פסיכולוגית. החיילים נצבעו בצבעי דם ואף נחבשו. חיזבאללה צפה בפינוי וטען שיש ארבעה נפגעים. רשת חדשות המזוהה עם הארגון בדיווח הזוי: הארגון נמנע מלירות אל חייל ממוצא אתיופי

לאחר שיגור טילי הנ"ט בידי מחבלי חיזבאללה והאש הארטילרית שהמטיר צה"ל על אזור מארון א-ראס בדרום לבנון התברר אמש (יום א') כי פינוי ה"פצועים" מהאירוע לבית החולים רמב"ם היה תרגיל הונאה ולוחמה פסיכולוגית שתוכנן מראש. החיילים נצבעו בצבעי דם ואף נחבשו, הם הורדו מהמסוק באלונקה במראה דרמטי השמור למלחמות ולמבצעים צבאיים. לאחר שהושגה רגיעה בגזרת הצפון, שוחררו החיילים מבית החולים.

 

 
בית חולים רמב
החיילים שפונו לרמב"ם ושוחררו מיד (צילום: גיל נחושתן)
פינוי פצועים ממסוק בבית חולים רמב
פינוי החיילים במסוק לרמב"ם (צילום: גיל נחושתן)
 

בהודעה הראשונית לאחר מתקפת הנ"ט של חיזבאללה טען צה"ל כי "יש כמה פגיעות", ובמשך שעה ארוכה לא פרסם הבהרה בעניין אף שברור היה שאין נפגעים. רשתות התקשורת של חיזבאללה דיווחו על ה"הישג" - חיילים שנפצעו ואף נהרגו באירוע. מנגד התגאו בצה"ל בכך שאיש לא נפגע.

 
צה"ל נערך מבעוד מועד לירי של חיזבאללה לעבר רכב צבאי וגם פינוי החיילים תוכנן מראש. מרגע שחיזבאללה פתח באש, החליטו בצה"ל לשמור על עמימות. התמונה נראתה דרמטית למדי: ירי של עשרות פגזי ארטילריה, ירי ממסוק קרב, ושמירה על עמימות לגבי נפגעים. במהלך האירוע המריא מאזור הסמוך למקום הפגיעה במוצב מסוק עם שני חיילים שהועברו לבדיקה בחדר המיון של בית החולים רמב"ם בחיפה ושוחררו כעבור זמן קצר.
 
רק אז, אחרי הודעות חיזבאללה של ארבעה חיילים פצועים - הודיע צה"ל רשמית שאין נפגעים וכי המשך ההסלמה תלוי בחיזבאללה. מנגד טענו בחיזבאללה כי האירוע הסתיים מבחינתם וכי הכדור נמצא במגרש הישראלי.
דחליל צבא צה
תמונה שפורסמה בלבנון בשבוע שעבר: בובה ברכב של צה"ל בגבול
כוחות צה
כוחות צה"ל סמוך לגבול לבנון(צילום: AFP)

כוחות צה
(צילום: AFP)

כוחות צה
(צילום: AFP)

תותחים של צה
(צילום: AFP)

בהודעה הראשונה שפורסמה מעט לאחר 16:30 מסר דובר צה"ל: "בהמשך לדיווח הראשוני על אירוע בגזרת אביבים, כמה טילי נ"ט נורו מלבנון לעבר בסיס צה"ל וכלי רכב צבאיים במרחב. ישנן מספר פגיעות. צה"ל השיב באש לעבר מקורות הירי ולעבר מטרות בדרום לבנון. פרטים נוספים בבדיקה ויימסרו בהמשך. נבקש להימנע מכל דיווח לא רשמי ולא אחראי שלא נמסר על-ידי דובר צה"ל".

 

ממש באותה השעה נחת מסוק סמוך לגבול הצפון והעלה שני חיילים בנסיבות לא ברורות. הם הוטסו לבית החולים רמב"ם, שם המתינו להם צוותי חירום במנחת המסוקים - מראה מוכר מפינוי נפגעים באורח קשה במהלך המלחמות והמבצעים הצבאיים בלבנון. השניים הורדו באלונקה, וכעבור זמן לא רב - הודיע דובר בית החולים: "החיילים הורדו מהמסוק, נבדקו במיון ושוחררו ללא טיפול רפואי".

 

 

מנגד, דיווחו רשתות חיזבאללה לאורך שעות האירוע על ארבעה חיילים שנפגעו. "בשעה 16:15, חוליה על שמם של חסן זינב ויאסר דאהר (שני פעילי חיזבאללה שחוסלו על ידי ישראל בתקיפה בסוף השבוע שעבר ליד דמשק), השמידה כלי רכב צה"לי באזור אביבים. יש הרוגים ופצועים באירוע", נמסר על ידי חיזבאללה.

 

אחר כך פרסמה רשת אל-מיאדין המזוהה עם חיזבאללה כי "מקורות מדווחים כי מטרת התקיפה הישראלית היא פינוי הפצועים הישראלים מהאירוע". רשת אל-מנאר, שמזוהה עם חיזבאללה, דיווח במקביל: "יש ארבעה נפגעים בצד הישראלי".

 

בשעות הערב עברו הדיווחים של חיזבאללה למחוז הגיחוך וההזיה. רשת "אל מיאדין" הלבנונית דיווחה על פעולה שממנה נמנעו בחיזבאללה: "ישראל הייתה מוכנה להקריב חיי חייל ועוד כלי רכב על מנת לתקן את גדר המערכת. אנשי חיזבאללה ראו שהחייל בעל גוון עור כהה ממוצא אתיופי (פלשמורה), והם נמנעו מלבצע את הפעולה". ברשת אמרו כי יחידות הטילים היו מוכנות בזמן ביצוע הפעולה - אך חזרו בהן משהבחינו בזהות החייל הישראלי.

 

נעים קאסם, סגנו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, אמר כי "חיזבאללה הצליח להוכיח את משוואת הכוח. חיזבאללה כפה על ישראל כללי עימות חדשים שגרמו להרתעתה. עין תחת עין, שן תחת שן והרג בהרג. חיזבאללה רוצה לשמור על ההרתעה ועל כללי העימות, ואנחנו בקו המנצח מעשית והצהרתית".


פורסם לראשונה 01/09/2019 20:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
החיילים שפונו לרמב"ם ושוחררו מיד
צילום: גיל נחושתן
מומלצים