שתף קטע נבחר

ח"כ פורר: מיגון הצפון כנראה פחות חשוב לנתניהו

חבר הכנסת מישראל ביתנו מתח ביקורת על ראש הממשלה, שזנח לטענתו את התוכנית למיגון הצפון שהציע ליברמן: "האחריות היא בראש ובראשונה על נתניהו, כנראה שהצפון פחות חשוב ממקומות אחרים"

 

 

חבר הכנסת עודד פורר (ישראל  ביתנו) התייחס הבוקר (יום ב') למתיחות בחזית הצפון ברקע ירי טילי הקורנט על ידי חיזבאללה אתמול, ותגובת צה"ל שהגיעה לאחריו. פורר מתח ביקורת על סוגיית המיגון בצפון, שננטשה לטענתו ביום שבו יו"ר מפלגתו, אביגדור ליברמן, עזב את משרד הביטחון - והפנה אצבע מאשימה בנושא כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד – מתחם הבחירות של ynet

 

"צריך לברך על מוכנות צה"ל", אמר פורר בריאיון לאולפן ynet. "בסופו של דבר, המקרה הזה הסתיים על הצד הטוב והנכון, ואפשר להגיד מילה טובה על ראש הממשלה. הטענות שלי הן אחרות ונוגעות לביטול תוכנית מיגון הצפון - תוכנית בשווי חמישה מיליארד שקלים שליברמן העביר בממשלה בעת שהיה שר ביטחון, ובוטלה ביום שעזב. צריך לשים זאת גם עכשיו בדיונים לגבי אחריות הממשלה בפני תושבי הצפון. מיגון הצפון נמצא ברמה נמוכה מאוד לעומת מה שצריך ומה שתוקצב. האחריות היא בראש ובראשונה של ראש הממשלה. משום מה, הצפון כנראה פחות חשוב ממקומות אחרים", אמר.

 

פורר שב וציין כי במצב של מלחמה עתידית או הסלמה משמעותית בשטח, חובה יהיה לבצע מיגון מקיף בצפון, תוך שהוא מדגיש כי מדובר בסכנה ממשית, נוכח החזית האחרונה מול החיזבאללה: "הצפון היום לא ממוגן. המיגון שם ברמה הרבה יותר נמוכה ממה שאנחנו רואים בדרום, בעוד שהאיומים בחזרית הצפונית גדולים יותר. אני יודע שהייתה פה תוכנית משמעותית שהייתה מאפשרת אזעקות עם זמני תגובה נכונים ומאפשרת מיגון איפה שכיום אין".

 

-אז אזרחי הצפון מופקרים?

"אזרחי הצפון מופקרים, חד משמעית. כשהתרענו בעניין עוד לפני ההסלמה, אף אחד לא הקשיב לנו. פתאום כשהמצב נפיץ, כולם מזדעקים. צריך לכנס את הממשלה היום, לא מחר, ולהעביר את התקציב שיאפשר זאת".

עודד פורר באולפן ynet (צילום: אורי דוידוביץ')
"כנראה שהצפון פחות חשוב לנתניהו". פורר(צילום: אורי דוידוביץ')
 

-בליכוד אומרים שאזרחי המדינה לא יוכלו לישון בשקט אם מי שיהיה אחראי על ביטחונם יהיו גנץ ולפיד. אתם אולי תמליצו עליהם.

"כרגע בקבינט יושבים גם דרעי וסמוטריץ', לא בדיוק האנשים שבהכרח הייתי נותן להם את המושכות, בעיקר כשראש הממשלה הוא זה שמינה את בני גנץ לרמטכ"ל. אם אקח את מה שראש הממשלה אמר כשהוא מינה את גנץ לרמטכ"ל, וכשגנץ פרש מתפקידו, אני לא בטוח שזה עומד בקנה אחד עם מה שאומר גלנט. הרבה יותר חשוב איזו ממשלה זו תהיה, כי בסוף צריך להבין, גם בממשלה – ראש הממשלה הוא ראשון בין שווים, מי שמפקד על הצבא זה הקבינט, היום יש לנו קבינט מופקר שעזב את כל הסמכויות. יושב שם דרעי, שהוא יס-מן של נתניהו, הוא אומר לו 'תחתום לי על מה שאני צריך, אני אחתום לך על מה שאתה צריך' – אין באמת קבינט".

 

-אתה חושב שיאיר לפיד וגנץ יכולים לענות לטלפון האדום בשלוש בלילה?

"אין הבדל בין גנץ לביבי. השאלה היא איזו ממשלה תקום ומה הקואליציה שתקום. בקואליציה שתהיה, אני בטוח שגם ראש הממשלה, גם שר הביטחון וגם שר החוץ יידעו לקבל הכרעות נכונות וטובות הרבה יותר מקבינט שיושב בו סמוטריץ', שעל שירותו הצבאי אשמח לדבר. האיש הזה יושב בקבינט, שולח את החיילים ונושא באחריות. כשתהיה ועדת חקירה, ראש הממשלה יידע יפה מאוד לגלגל את האחריות לשרי הקבינט שלו, אריה דרעי וסמוטריץ'".

 

-תדרשו את תיק הביטחון?

"נדרוש את תיק הביטחון יחד עם תיקי הקליטה, הפנים והבריאות".

 

-בסקרים אתם על ממוצע של עשרה מנדטים, אתה מעריך שכך זה גם ייגמר?

"אני לא נהנה מהסקרים, לא כשהם היו למטה ולא כשהם למעלה. אנחנו לא מתרגשים, אנחנו עובדים קשה מאוד. התחושה הציבורית טובה, אנחנו צריכים הגיע למצב שיהיו לנו מעל עשרה מנדטים כדי שנוכל לכפות גם על הליכוד וגם על כחול לבן ממשלה לאומית ליברלית רחבה, בלי החרדים, כדי שתוכל לעשות מה שצריך, כולל התוכנית למיגון הצפון".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי דוידוביץ'
ח"כ עודד פורר
צילום: אורי דוידוביץ'
מומלצים