שתף קטע נבחר
צילום: EPA

ההטעיה נתנה לצה"ל את "שעת הזהב" בעימות עם חיזבאללה

נסראללה נאלץ לפעול בלחץ זמן ובצה"ל הצליחו לחזות מראש את אופי התקיפה. מיד לאחר הירי צה"ל תקף את האזור שבו הייתה החוליה ויצר מיסוך שהקשה על חיזבאללה לדעת מה באמת קורה

ירי הנקמה של חיזבאללה היה באוויר כבר שבוע. אתמול התמקמו החוליות לא רחוק מהכביש בין אביבים ליראון, תצפתו על מקומות פוטנציאליים שבהם עשויים לעבור כלי רכב צבאיים.

 

 

חוליות דומות היו פרוסות בכמה אזורים לאורך הגבול. היה ברור שזה יהיה דפוס הפעולה של נסראללה ושזה הדבר המהיר ביותר שיוכל להוציא. הוא פעל תחת לחץ זמן.

 

התמקמות החוליות אינה נסתרת מעיני צה"ל – חלק גדול מהן אותרו (לכן גם היה קל יחסית לפגוע בהן לאחר הירי). צה"ל העריך שזה מה שיהיה, לכן סגרו כבישים או שהורו לכלי רכב איך לנוע, כולל אותו רכב שטח, "זאב-בולנס", שהיה המטרה.

בית חולים רמב
פינוי "הפצועים" לבית החולים. התרגיל היה מוצלח(צילום: גיל נחושתן)

כוחות צה
כוחות צה"ל במושב אביבים(צילום: AFP)

תותחים של צה
תותחי צה"ל בגבול לבנון(צילום: AFP)

חוליית הקורנט ירתה שלושה טילים – הראשון על ה"זאב" שהיו בו אנשים. הוא נסע לא בדיוק לפי ההוראות, אלא נחשף מעט למקום שממנו צפתה החוליה. אבל ההפרה הייתה מינורית – כוון הקורנט צריך שהרכב יהיה חשוף אליו מספיק זמן בקו ראייה. הרכב כנראה לא היה גלוי במלואו ולכן הטיל פספס. שני הטילים הנוספים נורו לעבר המוצב.

 

 

אחרי הירי הזה, מסוק הקרב שהיה מוכן לתגובה ירה מיד על החוליה, בתוספת ארטילריה. אש התותחים הייתה מכוונת מראש למקורות של ירי נ"ט. הם ירו פגזי עשן זרחן מתפוצץ – הן כדי לפגוע באזור החוליה והן כדי ליצור מסך עשן שיקשה על חיזבאללה לדעת מה קורה. במקרה של פינוי פצועים, גם להקשות על פגיעה בפינוי.

 

התזמון הזה מכונה "שעת הזהב". אם חיזבאללה מבין שהצליח לפגוע – בזה מבחינתו תם האירוע בהצלחה והחוליות שנפרסו מתקפלות, כדי לא להיות חשופות לתגובות צה"ל. אם רוצים להחזיר אותן אחר כך, זה כבר הרבה יותר קשה.

 בית חולים רמב
(צילום: גיל נחושתן)

תרגיל המסוק היה מוצלח. הם ראו מסוק פינוי יורד וממריא לכיוון רמב"ם. נסראללה יודע באמצעי המודיעין שלו, שחלקן תוכנות פתוחות וגלויות, לאן טס המסוק.

 

במנחת של רמב"ם צילמו אזרחים את המסוק עם החיילים המחופשים. בצה"ל החלו לחשוש שיתפרסמו ידיעות לא מוסמכות על נפגעים ותיווצר בהלה – אז החליטו לצאת בסביבות 18:00 עם ההודעה – אין נפגעים. בצבא לא רצו לפרסם את דבר ההונאה, אבל ידיעות בנושא שהוגשו לצנזורה הצבאית אושרו בהמשך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
פינוי "הפצועים" לרמב"ם. התרגיל הצליח
צילום: גיל נחושתן
מומלצים