שתף קטע נבחר

גרמניה הקלה על צאצאי נרדפי הנאצים לקבל דרכון

בעקבות שני צווים שנכנסו לתוקף, יוכלו ישראלים שאחד מהוריהם חי בגרמניה בזמן המשטר הנאצי לקבל אזרחות ביתר קלות. שר הפנים הגרמני: "חייבים לעמוד במחויבותנו ההיסטורית"

ישראלים צאצאי נרדפי הנאצים יוכלו מעתה לקבל ביתר קלות אזרחות גרמנית: משרד הפנים, הבינוי והמולדת הגרמני (BMI) נתן בסוף השבוע תוקף לשני צווים, המאפשרים התאזרחות בתנאים מקלים לצאצאים של נרדפי הנאצים - גרמנים החיים מחוץ לגרמניה ואינם זכאים להשבת אזרחותם על פי החוק הקיים.

הדרך קלה יותר. דרכון גרמני וישראלי  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הדרך קלה יותר. דרכון גרמני וישראלי

התקנות החדשות מקלות על התנאים הנדרשים לאזרחות, ומאפשרים לדוגמה למי שיש לו אמא גרמניה ואב בעל אזרחות אחרת לקבל את אזרחותם בחזרה, בתנאי שההורה נולד לפני אפריל 1953. קבלת האזרחות בחזרה משמעה גם הוצאת דרכון גרמני למי שמעולם לא היה לו כזה, אם יעמוד בתנאים. 

 

יישום התקנות הגיע בעקבות קמפיין מחאה שניהלו קרובים של פליטים מהמשטר הנאצי שזעמו על כך שטופסי הבקשה שלהם להשבת האזרחות נדחו. סעיף 116 של חוק היסוד הגרמני קבע כי צאצאים של אזרחי גרמניה לשעבר בין השנים 1933 ל-1945 שאזרחותם נשללה מסיבות פוליטיות, גזעיות או דתיות - יכולים לקבל בחזרה את האזרחות.

 

שר הפנים הגרמני הורסט זהופר אמר: "גרמניה חייבת לעמוד במחויבותה ההיסטורית כלפי מי שהופלו לרעה בהקשר לאזרחותם כצאצאיהם של נרדפי נאצים. עניין זה מתייחס במיוחד לאנשים שהוריהם או סביהם נאלצו להימלט. באמצעות הצווים שנכנסים לתוקף, יצרנו תקנות להסדרה מהירה ובלתי אמצעית לשימור האזרחות הגרמנית של כל הנוגעים בדבר".

  

בתוך כך, נמסר כי בעקבות הברקזיט בבריטניה, יש זינוק במספר הבריטים המבקשים אזרחים גרמנית בנימוק שהם צאצאים של מי שנמלטו מגרמניה בין 1933 ל-1945. גרמניה קיבלה מעל 1,500 בקשות מבריטים תחת סעיף 116 בין 2017 ל-2018 בהשוואה ל-43 בלבד ב-2015, לפני משאל העם על הברקזיט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
דרכון ישראלי ודרכון גרמני
צילום: shutterstock
מומלצים