שתף קטע נבחר

נפרדים מהלייק? השינוי הדרמטי של פייסבוק

ענקית הטכנולוגיה אישרה כי היא בוחנת אפשרות להסתרת מונה הלייקים - ממש כמו שהיא כבר עושה באינסטגרם. מהפכה חברתית חדשה?

עשור אחרי שנכנס בסערה לחיינו, יכול להיות שאנחנו בדרך להיפרד מכפתור הלייק: לפי דיווח של אתר TechCrunch, פייסבוק בוחנת את האפשרות להסתיר את מונה הלייקים - אחד המאפיינים המזוהים ביותר איתה, ועם רשתות חברתיות בכלל. מקור הדיווח בזיהוי של מפתחת בשם ג'יין מנצ'ון וונג, שבאמצעות תהליך של הנדסה הפוכה הבחינה כי פייסבוק הטמיעה אפשרות להסתרת הלייק באפליקציית האנדרואיד שלה. ברשת החברתית אישרו את הדברים.

 

פייסבוק (אילוסטרציה: Shutterstock)
הלייקים ייעלמו מן העולם?(אילוסטרציה: Shutterstock)

 

הרעיון של הסתרת מונה הלייקים בפייסבוק נועד כדי לשחרר את המשתמשים מהמרדף הסיזיפי אחרי לייקים. בפייסבוק כבר החלו לבדוק את האפשרות הזו באמצעות רשת חברתית אחרת - אינסטגרם, במסגרת פיילוט שנערך בחודשים האחרונים בקרב משתמשים בשבע מדינות. במסגרת הזו, משתמשים בקנדה המשתתפת בניסוי, למשל, רואים רק את שמותיהם של חברים משותפים שלחצו לייק באינסטגרם - אך הם אינם חשופים למספר הלייקים הכולל. ראוי להדגיש - משתמשים עדיין יוכלו לראות כמה לייקים הם עצמם קיבלו, אבל המידע הזה יהיה זמין רק עבורם ויוסתר מהפיד הכללי.

 

 

כפתור הלייק הוצג על ידי פייסבוק בשנת 2009, ומאז הפך למאפיין בולט של רשתות חברתיות בכלל, ולסממן של העידן הדיגיטלי. הלייק חצה מהר מאוד את גבולות פייסבוק, ומאז פרח גם המושג "כלכלת הלייקים" - הפורט את המדדים הכלכליים, הרגשיים והחברתיים שמערך הכפתורים של פייסבוק מייצג. כעת, הבשורה על הסתרה אפשרית של מונה הלייקים עשויה להיות מהפכנית כמעט באותה מידה: בשנים האחרונות פייסבוק, אינסטגרם, יוטיוב, סנאפצ'ט, טוויטר ופלטפורמות חברתיות נוספות מתמודדות עם ביקורת שנוגעת לשיעבוד המשתמשים אל הלייקים.

 

בשנה שעברה הודיע ג'ק דורסי, מנכ"ל ומייסד טוויטר כי הוא בוחן אפשרות למחיקת כפתורי הלייק מהרשת החברתית לציוצים, והבטיח כי הדבר יצא לפועל בהקדם. בכנס המפתחים האחרון של פייסבוק פרט המנכ"ל והמייסד מארק צוקרברג את משנתו באשר לעתידה של ענקית הטכנולוגיה, והדגיש שם כי הממד הפומבי והציבורי של תקשורת דיגיטלית עומד לעבור מן העולם, ולפנות מקום לטובת תקשורת מוצפנת, פרטית ובין-אישית. באותו נאום הציג את הפיילוט באינסטגרם, שמתיישב עם מפת הדרכים החדשה.   

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה: Shutterstock
מה יקרה לכפתור הלייק?
אילוסטרציה: Shutterstock
מומלצים