שתף קטע נבחר

ההצעה של נתניהו לבן גביר: פרישה תמורת הורדת אחוז החסימה

בסביבת נתניהו מנסים לפתור את בריחת הקולות לעוצמה יהודית ומציעים עסקה לאיתמר בן גביר: הסרת המועמדות תמורת הורדת אחוז החסימה בכנסת הבאה. עם זאת, בליכוד מעריכים שהסיכוי שייענה להצעה נמוך מאוד

 

 

 

בימים האחרונים משקיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא מעט שעות בשאלה כיצד לגרום להסרת התמודדותה של עוצמה יהודית, מפלגתו של איתמר בן גביר, בבחירות לכנסת. בסביבת נתניהו העבירו לבן גביר בימים האחרונים הצעה חדשה: פרוש מהמרוץ, ובכנסת הבאה נפעל להוריד את אחוז החסימה ולסייע לך להיכנס לכנסת.

 

בנימין נתניהו איתמר בן גביר (צילום: EPA, אמיל סלמן)
בליכוד מעריכים שהסיכוי שייענה להצעה נמוך מאוד. בן גביר ונתניהו(צילום: EPA, אמיל סלמן)

 

אחוז החסימה, שהועלה בכנסת הקודמת לבקשת מפלגת ישראל ביתנו במטרה להקשות על הסיעות הערביות, יעלה שוב לסדר היום בכנסת שתיבחר, הפעם כדי להקל על בן גביר לחצות אותו.

 

שבועיים לבחירות: נתניהו מנסה לגייס מנהיגים מהעולם לקמפיין

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד – מתחם הבחירות של ynet

 

"אתגר בן גביר" דורש מנתניהו יצירתיות, מפני שבשונה ממשה פייגלין נתניהו לא מוכן להבטיח לבן גביר תפקיד שר בממשלה. הבטחה כזאת עשויה להבריח מצביעים מהליכוד ולגרום נזק לקמפיין. בנוסף, בליכוד סבורים שבן גביר לא מסוגל להיות חלק מהממשלה, ובשל כך בוחנים מה כן ניתן לתת לו בתמורה להסרת המועמדות.

 

 

ההצעה שהועברה לבן גביר באמצעות מקורבים לא זכתה עדיין להתייחסות רצינית, ובסביבת נתניהו סבורים שבן גביר נחוש לרוץ בבחירות לכנסת והסיכוי לגרום לו לפרוש אינו גדול.

 

בשיחות שערך בימים האחרונים הבהיר נתניהו שחייב להימצא פתרון לריצה של עוצמה יהודית, וזאת משום שאם היא לא תעבור את אחוז החסימה נתניהו יתקשה יותר להרכיב ממשלה.

 

בשבועיים האחרונים נפגשו מקורבי נתניהו כמה פעמים עם בן גביר. בשבוע שעבר אף התקיימה פגישה בינו לבין נתן אשל, איש סודו של נתניהו, בהמשך לפגישות אחרות שהתקיימו לאחרונה בין השניים בביתו של אשל.

 

במהלך הפגישה הציב בן גביר שורת תנאים, שבתמורה להם הבטיח לנתניהו רשת ביטחון מלאה אם יקבל את המנדט להרכיב את הממשלה הבאה. בין התנאים שהציג לאשל, דרש בן גביר כי נתניהו יפעל לכך שהקמפיין שמנהלת רשימת "ימינה" נגד עוצמה יהודית ייפסק לאלתר. למעשה ביקש בן גביר כי עוצמה יהודית תיכלל בהסכם "הפסקת אש" שכבר הושג בין הליכוד וימינה.

  

דרישה נוספת שהוצגה היא כי מטה הליכוד הפועל ביהודה ושומרון יעבוד בשיתוף פעולה עם עוצמה יהודית. בן גביר גם ביקש כי קמפיין ה"געוואלד", שמתחיל בדרך כלל חמישה ימים לפני יום הבחירות, לא יכוון אל מצביעים פוטנציאליים של עוצמה יהודית.

 

"נפגשתי עם נתן אשל והייתה שיחה טובה מאוד", מסר בן גביר בשבוע שעבר. "אני שמח שגם בליכוד יש יותר ויותר גורמים שמבינים כי בלי עוצמה יהודית אין לנתניהו סיכוי להיות ראש ממשלה".

 

בן גביר טען הבוקר באולפן ynet כי "בסביבת רה"מ יש שתי גישות. אחת, אתם חייבים לרוץ כדי שביבי יהיה ראש ממשלה. והגישה השנייה שאומרת 'בואו נשכנע אותו שנפרוש'. להערכתי מי שבליכוד מצדד בגישה הזאת  כבר ויתר על ממשלת ימין. אם יש גורמים בליכוד שהתחילו לתדרך נגד עוצמה זה מאוד מטריד אותי, זה מלמד שמישהו בליכוד רוצה לחבור לגנץ או לעמיר פרץ".

 

בנוסף, למרות שהיועצים המשפטיים סבורים שהסיכוי קלוש, נתניהו לא ויתר על שאיפתו להציב מצלמות בקלפיות במגזר הערבי. בימים האחרונים נערכו בליכוד כל הבדיקות הטכניות והוחלט שלמרות לוח הזמנים הצפוף ניתן לחוקק את החוק בהליך בזק, כולל פרסומו ברשומות. אתמול אף התקיימה ישיבה מורחבת בנושא בהשתתפות גורמים במשרד המשפטים, משרד הפנים ונציגי ועדת הבחירות.

 

אם אכן יקודם חוק, נתניהו יצטרך 61 אצבעות להעברתו, כולל ליברמן שכבר הצהיר שיתמוך בשל רצונו להכניס מצלמות גם בקלפיות המגזר החרדי. במקביל, במטרה לעורר את מצביעי הליכוד, נתניהו החליט להחריף את הטון נגד התקשורת, במטרה להשתלט על סדר היום ולמנוע עיסוק בתיקים הפליליים המתנהלים נגדו, ולחזק את תחושת הרדיפה במטרה לעורר את תומכיו לצאת לקלפיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA, אמיל סלמן
בן גביר ונתניהו
צילום: EPA, אמיל סלמן
מומלצים