שתף קטע נבחר

בסופ"ש: החללית ההודית צפויה לנחות על הירח

אתמול נערך תמרון, שבו התנתקה הנחתת מהמקפת - שתמשיך להקיף את הירח. ראש סוכנות החלל ההודית התייחס לנחיתה הצפויה: "אלו יהיו 15 דקות מפחידות"

האם הודו תהפוך בסוף השבוע למדינה הרביעית שמצליחה להנחית חללית על אדמת הירח? סוכנות החלל ההודית הודיעה אתמול (יום ב') כי הנחתת של משימת הירח הבלתי מאוישת "צ'נדריאן 2" התנתקה מהחללית, שתמשיך להקיף את הירח. הנחתת אמורה לנחות על אדמת הירח בלילה שבין שישי לשבת, מעט לפני חצות (שעון ישראל).

 

ראש סוכנות החלל ההודית עם דגם החללית והנחתת (צילום: AP)
ראש סוכנות החלל ההודית עם דגם החללית והנחתת(צילום: AP)
 

 

החללית - ששוגרה לחלל ב-22 ביולי - כוללת מקפת, שמסתובבת סביב הירח במרחק של כ-100 ק"מ מפניו ונחתת המכונה "ויקראם". החללית אמורה לנחות ליד הקוטב הדרומי של הירח, שם על פי מחקרים יש כמויות של מים וגם מכתשים גדולים. מדובר ביעד שעשוי להיות מקום נחיתה לאסטרונאוטים במשימות חלל בעתיד. מתוך החללית, אם זו תנחת לפי התכנון, ייצא רכב חלל קטן - שמשימתו על אדמת הירח תימשך 14 ימים. עלות הפרויקט של ההודים הוא 140 מיליון דולר.

 

בתמרון שנערך אתמול התנתקתה הנחתת מהמקפת. השתיים היו מחוברות מאז השיגור. בהודעת סוכנות החלל ההודית נמסר כי כל המערכות של החללית תקינות. ראש סוכנות החלל של הודו התייחס לנחיתה ואמר: "אלו יהיו 15 דקות מפחידות".

 

 

למעשה הודו הגיעה לירח כבר ב-2008, אך רכב החלל "צ'נדריאן 1" התרסק כמתוכנן על אדמת הירח. אגב, הודו הודיעה עם השיגור הקודם לירח לפני כעשור כי תנחית אדם על אדמת הלבנה ב-2020 - דבר שנראה כיום רחוק מאוד מהמציאות. עם זאת, הודו הודיעה כי היא תשגר בני אדם לחלל ב-2022.

 

עד כה הצליחו שלוש מדינות להנחית בהצלחה חללית על אדמת הירח - ברית המועצות, ארצות הברית וסין - שהייתה הראשונה להנחית חללית בצד הרחוק של הירח. בחודש אפריל ישראל הייתה קרובה להיות המדינה הרביעית, שמצליחה להנחית חללית על אדמת הירח, אך למרבה הצער החללית בראשית של SpaceIL והתעשייה האווירית התרסקה בשל תקלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ראש סוכנות החלל ההודית עם דגם החללית והנחתת
צילום: AP
מומלצים