שתף קטע נבחר

יו"ר לשכת השמאים לשעבר: "השקעה בנדל"ן היא עדיין רווחית"

אהוד דנוס אינו מסכים עם נתוני האוצר, לפיהם מוכרי דירות להשקעה שנרכשו ב-3 השנים האחרונות הפסידו כסף. באולפן ynet הוא מסביר מדוע הסקירה אינה מציגה תמונה מלאה וקובע: "ברוב המקרים נמשיך להרוויח כסף בנדל"ן". עם זאת, הוא אומר כי השקעה בפריפריה היא מסוכנת יותר. צפו

 

 
משקיעי הנדל"ן כבר לא מרוויחים? יו"ר לשכת השמאים לשעבר, אהוד דנוס, סבור כי סקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שפורסמה אתמול (ב') ולפיה זוגות צעירים ומשפרי דיור קונים יותר דירות - ואילו משקיעי הנדל"ן מפסידים, מציגה תמונה לא מלאה על המתרחש בשוק הנדל"ן.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

האוצר: מוכרי דירות להשקעה שנרכשו ב-3 השנים האחרונות הפסידו

למ"ס: זינוק של 200% במכירת דירות חדשות בבאר שבע

למ"ס: צניחה במכירת דירות חדשות ב-2018

  

לפי הסקירה, ברבעון השני של 2019 מכרו משקיעי נדל"ן 5,300 דירות - אולם חלה ירידה משמעותית ברווח שלהם מהמכירה. כ-8% מדירות אלה רשמו לבעלי הנכסים הפסד. 

מחיר למשתכן אופקים (צילום: אלכס פוטייבסקי)
פרויקט בנייה באופקים(צילום: אלכס פוטייבסקי)

בריאיון לאולפן ynet אמר דנוס כי הוא "ממש לא מתרשם" מכותרת הסקירה הקובעת כי משקיעי הנדל"ן מפסידים. "הכלכלנית הראשית באוצר", אמר, "צריכה להסביר לאנשים בעקיפין שלא משתלם לקנות דירות, כי מי שקונה דירות מפסיד. אבל מה שהיא שכחה שבנתון הזה שלה היא לא בדקה עוד שני דברים: האחד הוא שהאנשים האלה שמכרו אחרי שלוש שנים ולכאורה הפסידו הון - קיבלו שכר דירה או יכלו לקבל שכר דירה בתקופה הזאת, וזה לדעתי מאיין את אותה פגיעה, קיפאון או הפסד שלהם. השני הוא שאנחנו יודעים שבשוק מסתובבים הרבה כספים שחורים, אנחנו לא יודעים אם המחיר שדווח בעסקה הוא באמת המחיר הנכון. לכן כל המסקנה שלה כי קונים דירות וייתכן שמפסידים כסף, אני לא קונה את זה במאה אחוזים".

 

אתה אומר שעדיין משתלם לקנות נדל"ן, זו עדיין השקעה בטוחה.

"אני חושב שבהשקעה בנדל"ן ייתכנו מקרים שבהם אתה מפסיד כסף. יכול להיווצר מצב כזה, זה נמצא תמיד בשוק אגב - יש מי שמפסיד ויש מי שמרוויח. אבל לבוא ככה בעקיפין ולמכור לנו שהנה, כבר המחשבה הזאת שתמיד בנדל"ן מרוויחים היא כבר לא נכונה - אני חושב שברוב המקרים אנחנו נמשיך להרוויח כסף בנדל"ן. מי שעוסק בנדל"ן, מי שקונה נדל"ן, מי שמוכר נדל"ן ובייחוד מי שנשאר איתו".

  (קרדיט: אגף הכלכלן הראשי, משרד האוצר)
(קרדיט: אגף הכלכלן הראשי, משרד האוצר)

גם בפריפריה נרוויח או ששם זו השקעה שהיא כבר ממש לא מניבה?

"זו דוגמה מצוינת כי בשכירות החודשית התשואה שתקבל לנכסים בפריפריה היא גבוה יותר, אתה תרוויח יותר פר שנה על הדירה שקנית. בשיעור התשואה הזו מגולם גם סיכון שלא תהיה עליית מחירים ואולי אפילו תהיה ירידת מחירים כתוצאה מפעולות הממשלה. אז בהחלט השקעה בפריפריה היא ספקולטיבית יותר, היא מסוכנת יותר, היא בהחלט יכולה להביא למצב שכשאני אמכור את הנכס, אני אולי אקבל במקרים חריגים פחות ממה שקניתי אותו, אבל לזה צריך לצרף את מה שנהניתי ממנו במהלך השנים כשהוא היה אצלי, ואז יכול להיות שהמשוואה של הכלכלנית הראשית באוצר הייתה משתנה".

 

אז מה שאתה אומר בעצם שהסקירה הזאת קצת מוזמנת בהתאם לרצון של האוצר?

"בהחלט כשאני קורא שיש עלייה במספר העסקאות, אולם זה הרבעון השני שיש בו ירידה במספר העסקאות ביחס לשני הרבעונים שקדמו לרבעונים האלה, אז אתה מבין שכן בהחלט יש פה איזשהו רצון לרצות אולי את משרד האוצר, את מי שמינה אותה לתפקיד. בסופו של דבר מה שעולה מהסקירה הוא מה שאתם שיקפתם - השקעה בנדל"ן היא דבר לא משהו. אני רוצה לחלוק על הדבר הזה. אנחנו לא רואים שבזמן האחרון קורה משהו דרמטי בנדל"ן, אני לא רואה משהו שהממשלה עשתה ששינה משהו ואם זה המצב, אנחנו לא יכולים לדבר על זה שהנדל"ן נרגע או על זה שהנדל"ן יורד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
פרויקט בנייה בעפולה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים