שתף קטע נבחר

סיורי מציאות מדומה בברלין של לפני 30 שנה

תהיתם פעם איך זה היה לטייל בברלין כשעוד עמדה במרכזה החומה המפורסמת? עכשיו תוכלו לעשות זאת. לרגל חגיגות ה-30 לנפילת החומה, שימרי טוריס, מדריך טיולים המתגורר בבירת גרמניה, היה בין הראשונים לחוות את הסיור הווירטואלי וההיסטורי ממערב למזרח העיר. כך זה נראה

 

 

30 שנה, לך תזכור. המשפט האלמותי הזה, יושב בול על המשבצת של אטרקציה חדשה שנפתחה בימים אלה ממש בברלין. אוטובוס תיירים שיסיע אתכם ממערב למזרח העיר החצויה של אז.

 

לא רחוק ממעבר הגבול "צ'ק פוינט צ'ארלי" המפורסם, הושק מיזם תיירותי מקורי שנקרא "טיים רייד" (Time Ride), שהחל לפני כשלוש שנים בעיר קלן והמשיך אל ערים אחרות בגרמניה.

 

טיולים וירטואליים בגרמניה

בקלן, עולים לחשמלית וירטואלית למסע ברחובותיה העתיקים. במינכן אוטוטו ייפתח, בסמוך לאוקטוברפסט, כדור פורח וירטואלי למסע מעל בוואריה. בדרזדן - החביבה על המון תיירים ישראלים, עולים על כרכרה, כן – וירטואלית, למסע בעיר הבארוקית.

לבקר בברלין של פעם עם משקפי VR (שימרי טוריס) (TIME RIDE)
לבקר בברלין של פעם עם משקפי VR (שימרי טוריס)

מסע שמתסיים בחתונה של אוגוסטוס השני עם אשתו הראשונה. לפני שהוא החליף אותה בפילגשים וזרק אותה למעצר בית. ומה שקרה בדרזדן, נשאר בדרזדן.

 

בברלין דווקא בחרו בנושא יותר רציני וכבד ראש - מלחמה קרה וחומה. את סיפור החומה, מכירים בדרך כלל באמצעות סיורים אל החומה שפזורה בחלקיה השונים בעיר, או דרך מוזיאונים שונים שעוסקים בה.

הנהג הווירטואלי במהלך הסיור בברלין החצויה (TIME RIDE)
הנהג הווירטואלי במהלך הסיור בברלין החצויה(TIME RIDE)
 

באטרקציה החדשה מנסים להעניק את התחושה הכי קרובה למציאות: ביקור בברלין של לפני יותר מ-30 שנה, כפי שהיא נשקפת דרך משקפי מציאות מדומה - VR.

 

להרגיש תייר בברלין החצויה

האירועים ההיסטוריים הגדולים משמשים רק רקע תיאורטי למה שתכל'ס מבקשת האטרקציה להעביר. הסיור הווירטואלי מתרחש, לכאורה, על אוטובוס תיירים שמסיע אותנו מערב למזרח, כדי להתרשם מהמעבר החד מהחיים במערב החפשי והפרוע אל המזרח ששבוי במקסם שווא של קומוניזם מפואר, שמקפל לתוכו הרבה דיכאון.

 

הסיור לא מחפש מאורעות היסטוריים גדולים, אלא מבט מקרי דרך חיי היום-יום הכל כך שונים מהעיר הנוכחית והמציאותית שמחכה לנו בחוץ.

 

למעשה, עוברים באטרקציה שלוש תחנות. בחלק הראשון נעמדים מול מסכים שפזורים על דגם של חומת ברלין כדי להכיר את הרקע ההסטורי של העיר המחולקת. בדגש על סגנון החיים השונה בין חלקי העיר. המזרח הצייתני והמדוכא מול המערב הנוצץ והפרוע, על סך כל תסביכיו כמובלעת בתוך מזרח גרמניה.

 

בתחנה השנייה, מזכירים לנו את "החיים עצמם". שבאמת חיו אנשים עם סיפורי חיים מאותה חתיכת תקופה. בחלק הזה עורכים לכם דייט עם שלושת המדריכים הפוטנציאליים שיעבירו לכם הדרכה באוטובוס הווירטואלי.

אחד המדריכים שניתן לבחור - כפי שנראה לפני 30 שנה (TIME RIDE)
אחד המדריכים שניתן לבחור - כפי שנראה לפני 30 שנה(TIME RIDE)
 

וכך נראה היום: הארי ליידק. נולד בברלין ב-1952 (TIME RIDE)
וכך נראה היום: הארי ליידק. נולד בברלין ב-1952(TIME RIDE)

ההיכרות היא דרך סרטונים של אנשים ממש לא וירטואלים שהיו שם באותה תקופה מוטרפת ועכשיו מבקשים להדריך עבורכם את הטיול אל זמן המלחמה הקרה ואל העיר המזרחית.

 

שניים מהם נולדו במזרח וגדלו בו מאחורי מסך הברזל והחומה. השלישי מהמערב, שעבר למזרח, בעקבות אהבתו לבת של בכיר במפלגה הקומוניסטית.

 

"צוות האנימטורים חשב על כל פרט"

אחרי שתכירו את סיפור החיים שלהם, תבחרו מי מהם ידריך אתכם באופן קולי, על האוטובוס הווירטואלי. שהוא, למעשה, התחנה השלישית והחשובה מכל האטרקציה.

 

האוטובוס המדומה מורכב משני טורים סותרים של מושבים. לא משנה באיזה כסא תבחרו לשבת, עם משקפי ה-VR, תמיד תשבו במושב הגבוה, מעל לכניסה הקדמית כשלשמאלכם הנהג.

 

אם תביטו מאחורי הנהג פנימה תגלו שאתכם יש עוד נוסעים וירטואליים ולמעשה הכל מתנהל בתוך ויזואליה של תלת מימד.

 

המראות שנשקפים מהאוטובוס נותנים לנו מושג מאוד "אגבי”, לתקופה ההיסטורית. הבירוקרטיה המתוחה בביקורת הגבולות במסוף של "צ'ק פוינט צ'ארלי", עיכובים וחסימות של אתרי בניה או הפגנות.

המעבר לעולם הווירטואלי באוטובוס המיוחד (TIME RIDE)
המעבר לעולם הווירטואלי באוטובוס המיוחד(TIME RIDE)
  

יחד עם המנוע ורעשי הרקע לעיתים נבלעים ההסברים של המדריך הווירטואלי בכוונת תחילה, כחלק מהניסיון לדמות חוויה מציאותית ככל הניתן. כדאי להביט מדי פעם לצדדים. צוות האנימטורים חשב על כל פרט ובכל זווית תמצאו עניין.

 

אז נכון, מדי פעם מתקשים להתמסר לחוויה כשהאנימציה לא תמיד עוברת חלק. אך יחד עם זאת יש כאן ניסיון מקורי לשאוב אותנו הכי קרוב לחוויה ממשית של תיירים במנהרת הזמן.

 

על אף שהביצוע לא בדיוק ריאליסטי ולעיתים חף מליטוש, מגיע ליזמים שאפו ענק על ההברקה. נקודת המוצא הייחודית של הרעיון, היא להעניק לנו נקודת מבט תיירותית על התקופה ולאו דווקא על שיעור היסטוריה.

 

פשוט לנסות להרגיש תייר במסע אל זמן אחר למקום קיים שהשתנה באופן גורף מאז נפילת החומה. ברלין של היום, שהיא המציאות שאליה חוזרים מאותה קפסולת זמן, היא הכי חוויית בחזרה לעתיד שרק אפשר להרגיש.

 

איפה?

האטרקציה נמצאת קרוב לצ'ק פוינט צ'ארלי, סמוך למתחם תצפית הכדור הפורח על צימר-שטראסה Zimmerstraße 91.

 

שפות:

לצד הגרמנית המקומית, הסיור הווירטואלי מתקיים גם בשפה האנגלית.

 

שעות פתיחה:

כל יום מ-10:00 עד 20:00.

 

כמה עולה? 

מחירי הכרטיסים שונים מהזמנה מקוונת לעומת קנייה בקופה עצמה. כרטיס רגיל למבוגר יעלה 14.50 אירו בקופה, לעומת 12.50 באתר האינטרנט. לילד 11.50 אירו בקופה לעומת 10 אירו באתר.

 

ישנם גם כרטיסים משפחתיים לשני מבוגרים וילד או בהתאמה למבוגר אחד ושני ילדים – בקופה 34,50 אירו ובאתר האינטרנט 30.50 אירו.

המעבר לעולם הווירטואלי באוטובוס המיוחד (TIME RIDE)
לחוות את התקופה בצורה אמיתית יותר (שימרי טוריס)
 

לרכישת כרטיסים בהנחה תוכלו להיכנס לאתר TIME RIDE. שימו לב שקיימת כרגע גרסה בשפה הגרמנית לרכישת כרטיסים. יחד עם זאת, כל אפליקציית תרגום פשוטה, תסייע לכם בתהליך.

 

טיפ קטן

אחרי החווייה, מומלץ לשוטט לפי המסלול מהסרטון הווירטואלי, מ"צ'ק פוינט צ'ארלי" אל הכנסיות התאומות בג'נדרנמנמקט ומשם אל לייפציגר שטראסה ואל אי המוזיאונים. אל המקום שבו הסתיים הסיור הווירטואלי בפתח ארמון הרפובליקה, שפורק אחרי נפילת החומה ועל חורבותיו מוקם כעת שחזור לארמון העירוני.

 

הכותב הוא מדריך טיולים בברלין, שעורך דווקא סיורים מציאותיים מאוד אל חומת ברלין ולשרידיה באזורים שונים בעיר. לפרטים נוספים על הסיורים של שימרי

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
TIME RIDE
טיול עם משקפי VR בברלין החצויה
TIME RIDE
מומלצים