שתף קטע נבחר

צה"ל חשף: חיזבאללה הקים מפעל לייצור טילים מדויקים בלבנון

איראן סיפקה מכונות ייחודיות והדרכות לפועלים: בצה"ל חשפו מתקן לייצור ודיוק טילים בבקאע הלבנוני שהוקם בשנים האחרונות. לפי הצבא, פעילי הארגון עוסקים בימים האחרונים בפינוי ציוד ייחודי ויקר מחשש לתקיפה

 

 

 

צה"ל חשף הערב (ג') כי ארגון הטרור חיזבאללה הקים אתר המיועד לייצור והסבת טילים מדויקים בבקאע הלבנוני, סמוך לעיירה נבי שית.

 

האתר בבקאע הלבנוני (צילום: דובר צה
האתר בבקאע הלבנוני(צילום: דובר צה"ל)

בניגוד לאתרי טילים שנחשפו בעבר, צילומי האוויר שנחשפים היום מראים כי המפעל עומד מוכן לפעולת ייצור. בימים האחרונים, עם ההתחממות הביטחונית בין ישראל לחיזבאללה ועל רקע איומי ישראל לפגוע באתרי הטילים המדויקים שמנסה איראן להכניס לסוריה ולבנון, זיהו בצה"ל כי המפעל פונה מחשש שיושמד בתקיפות על ידי ישראל.

 

עוד נחשף היום: "איראן מקימה בסיס גדול בסוריה"

 

לפי צה"ל, המתקן הוקם בשנים האחרונות כאתר לייצור אמצעי לחימה בהובלת איראן וחיזבאללה. גורם ביטחוני אמר כי "ישראל לא תאפשר הכנסת וייצור טילים מדויקים לאזור, העלולים לפגוע בביטחונה".

 

במסגרת החשיפה, נאמר כי "לאחרונה לאחרונה מזוהה במתקן פעילות נוספת שנועדה להשמישו כאתר ייצור והסבה של טילים מדויקים. במסגרת פעילות זו, מוקם פס ייצור לאמצעי לחימה מדויקים ומועבר ציוד ייעודי רגיש למתחם".

 

בצה"ל אמרו עוד כי "באתר מספר מתחמים המיועדים לייצור מנועים וראשי קרב של טילים, בעלי יכולת פגיעה בדיוק של כעשרה מטרים. לצורך ייצור הטילים, איראן מספקת מכונות ייחודיות, הדרכות לפעילי הייצור ומלווה באופן שוטף את העבודה באתר".

 

"לאתר חשיבות עליונה למיזם הדיוק בראיית חיזבאללה", נמסר מצה"ל, "ובשל כך בימים האחרונים עוסקים פעילי הארגון בפינוי ציוד ייחודי ויקר מהמתחם, מתוך חשש מתקיפה במקום". עוד נאמר כי פעילי הארגון העבירו את הציוד לנכסים אזרחיים בלבנון - "בהם גם נכסים בביירות".

 

האתר בבקאע הלבנוני (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
  

 

 
מוקדם יותר היום פרסם דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, פוסט בפייסבוק ובו קטע מנאום של נסראללה - שבו טען כי ארגונו לא מפעיל מתקן לייצור טילים מדויקים. "אין לנו מפעלים לייצור טילים מדויקים", נראה נסראללה אומר בסרטון בקטע מתוך נאומו בשבת. לאחר מכן מופיעה כיתובית: "אתה בטוח? עקוב אחרינו".
 
בנאום התייחס נסראללה לדיווח שלפיו היעד למתקפת הרחפנים ברובע הדאחייה בביירות היה ציוד איראני לדיוק טילים ולחשיפת פרויקט דיוק הטילים האיראני על-ידי ישראל: "יש לנו מספיק טילים מדויקים, אבל אין לנו מפעלים לייצור שלהם. אילו היו לנו - הייתי אומר זאת בגלוי ובכבוד". לדברי נסראללה, "כל מה שנחוץ לנו לעימות - גדול או קטן - כבר יש לנו בלבנון".
 

 

 

 

ימים ספורים קודם לכן, על רקע המתיחות בין ישראל ללבנון ואיומיו של מזכ"ל חיזבאללה לנקום בישראל על הפיצוץ "המסתורי" שאירע ביום ראשון שעבר לפנות בוקר בדאחייה, חשף צה"ל את פרויקט דיוק הטילים של ארגון הטרור השיעי, שפועל בשנים האחרונות על אדמת לבנון.

 

גורמי צבא טענו כי הפרויקט, שבוצע "מתחת לאף" של ההנהגה בלבנון, מוכיח שחיזבאללה פועל בחסות איראן ללא כל הפרעה. כחלק מהתחמשות ארגון הטרור חיזבאללה בלבנון וההכנות לעימות עתידי עם ישראל, מנסה ארגון הטרור השיעי לשפר בצורה דרמטית את ארסנל הנשק שלו. על פי ההערכות, לארגון יש כמה עשרות אלפי טילים, רובם סטטיסטיים, כך שהנהגת הארגון רצתה למצוא פתרונות לשיפור הדיוק שיאפשר פגיעה מדויקת באתרים ומתקנים אסטרטגיים במרכזה של מדינת ישראל.

 

טיל מדויק, שנורה למרחק של מעל 100 ק"מ ועליו מערכות ניהוג והכוונה, מסוגל לפגוע במטרה עם סטייה של 10 מטרים בלבד. בין השנים 2013 ל-2015, בחסות מלחמת האזרחים בסוריה, החלה איראן להעביר לסוריה טילים מדויקים ומשם על פי התוכנית היו אמורים הטילים לעבור ללבנון, אולם חלק מאותם ניסיונות סוכלו בתקיפות מהאוויר שיוחסו על-פי דיווחים זרים לישראל.

חשיפת פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה בהובלת איראן (צילום: דובר צה
חשיפת פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה בהובלת איראן(צילום: דובר צה"ל )
 

כחלק מהערכת מצב בארגון הטרור השיעי ובמשמרות המהפכה, הוחלט בשנת 2016 למצוא דרכים אחרות להגעת טילים מדויקים לאדמת לבנון. בארגון הטרור השיעי החלו לפעול בכדי להשביח טילים סטטיסטיים שכבר נמצאים במחסני חיזבאללה על אדמת לבנון באמצעות התקנת מערכות ניהוג והנחייה שהובאו מסוריה. חלק מאותם ניסיונות להעברת ציוד להשבחת טילים מסוריה ללבנון סוכלו על פי דיווחים זרים על ידי ישראל.

 

חומרי הגלם לייצור הטילים המדויקים על אדמת לבנון נעשה בשלושה צירים מקבילים: ציר יבשתי דרך מעבר מצנע בגבול סוריה לבנון, ציר ימי בשימוש אוניות שפורקות מטען בנמל בביירות וציר אווירי עם מטוסים אזרחיים שמובילים משלוח צבאי מטהרן בנמל התעופה הבינלאומי חרירי.

 

צה"ל גם פרסם את תמוניתיהם של שלושה איראנים ובכיר בחיזבאללה שמובילים את פרויקט דיוק הטילים:

חשיפת פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה בהובלת איראן (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל )
 

חשיפת פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה בהובלת איראן (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל )
 

חשיפת פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה בהובלת איראן (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל )
  

חשיפת פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה בהובלת איראן (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל )

 

בשבת לפני כשבוע וחצי הפציצו מטוסי קרב של חיל האוויר וילה בכפר עקרבא שמדרום-מזרח לדמשק, שבה שכנו חברי מיליציה שיעית שתכננו לשגר רחפני נפץ כדי לתקוף יעדים בצפון הארץ. הרמטכ"ל אביב כוכבי טען כי מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה האיראניים, קאסם סולימאני, הוא זה שהוביל את הפיגוע שסוכל - ופיקד עליו באופן אישי.

 

כארבע שעות לאחר מכן, בלילה שבין שבת לראשון, התרסקו שני רחפנים ברובע הדאחייה, מעוז חיזבאללה בביירות. לפי הדיווחים בלבנון, הרחפן הראשון התפוצץ, ובחלוף 45 דקות הגיע רחפן נוסף שהתרסק. בלבנון האשימו כי מדובר במל"טים שהפעילה ישראל. ימים ספורים לאחר מכן דיווח ה"טיימס" הבריטי כי מטרת התקיפה ברובע הדאחייה הייתה פגיעה באתר שבו אוחסנו אמצעים מתוצרת איראן לדיוק טילים. לפי הדיווח, צילומים שפרסמו תושבים מביירות מעידים על כך שנזק משמעותי נגרם לשני רכיבים.

 

חיזבאללה טען שהרחפנים שהתרסקו ברובע הדאחייה שבדרום בירת לבנון הכילו חומרי נפץ ופגעו במרכז תקשורת של הארגון השיעי. עם זאת, גורמי מודיעין מערביים טענו שלא סביר שזה היה יעד התקיפה - אלא אותם רכיבים המשמשים לפרויקט דיוק הטילים.

 

למחרת התקרית בביירות, התייחס אליה מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה בנאום שנשא. הוא האשים את ישראל בשיגור הרחפנים, איים בתגובה ואמר כי "עשתה דבר מאוד מאוד מסוכן". הוא טען כי "מדובר בהתקפה הישראלית הראשונה מאז 2006", ואיים: "נגמרה התקופה שבה ישראל יכלה לתקוף בלבנון ולהישאר בטוחה".

 

ביום ראשון השבוע הגיעה התגובה בדמות ירי טילי קורנט של חיזבאללה על רכב צה"לי בגבול הצפון - שלא גרם לנפגעים. גורמים המקורבים לארגון טענו כי מדובר בתגובה לתקיפה המיוחסת לישראל בעיראק ולא לזו בביירות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מיקום האתר
צילום: דובר צה"ל
מומלצים