שתף קטע נבחר

חיזבאללה הציג תיעוד: פיצוץ הטיל ליד הרכב הצבאי

רשת "אל מנאר" של הארגון פרסמה תיעוד מרגעי התקיפה אתמול, שבה לא נפגעו חיילי צה"ל. בסרטון נראה כיצד שיגרו המחבלים שני טילים משתי נקודות לעבר רכב צבאי שנסע על הציר. שני משוריינים ששימשו פתיונות לא הותקפו. עוד נראה רכב אזרחי שנסע ולא הותקף

 

 

חיזבאללה פרסם הערב (יום ב') ברשת "אל מנאר" תיעוד מרגעי התקיפה של מוצב אביבים של צה"ל בגבול הצפון. בסרטון נראה כיצד שיגרו המחבלים שני טילים משתי נקודות לעבר רכב צבאי שנסע על הציר. בתיעוד נראה פיצוץ ליד הרכב הצבאי. שני משוריינים ששימשו פתיונות לא הותקפו. עוד נראה רכב אזרחי שנסע ולא הותקף. לא היו נפגעים לכוחות צה"ל שהגיבו בירי ארטילרי מאסיבי.

 

תיעוד של חיזבאללה מהתקיפה בגבול לבנון ()
תיעוד של חיזבאללה מהתקיפה בגבול לבנון
הצילום בוצע מעמדת החוליה ששיגרה את טילי הקורנט ועקב אחר השיגור עד לרגע הפגיעה סמוך ל"זאב" הממוגן. התיעוד התמקד במושב אביבים ובמוצב של חיילי התותחנים שפונה כמה ימים קודם לכן בעקבות המתיחות באזור. הערוץ הלבנוני פירט כמה חיילים משרתים במוצב, שנראה היטב מהצד הלבנוני, והציג פרטים על מפקד הבסיס. הקריין אף הוסיף כי שני הנגמ"שים שהוצבו במוצב היו פתיונות לחיזבאללה. 
 
פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי פרסם היום כי חוליית הקורנט של חיזבאללה ירתה שלושה טילים - הראשון על ה"זאב" שהיו בו אנשים. הוא נסע לא בדיוק לפי ההוראות, אלא נחשף מעט למקום שממנו צפתה החוליה. אבל ההפרה הייתה מינורית - כוון הקורנט צריך שהרכב יהיה חשוף אליו מספיק זמן בקו ראייה. הרכב כנראה לא היה גלוי במלואו ולכן הטיל פספס. שני הטילים הנוספים נורו לעבר המוצב.
 
אחרי הירי הזה, מסוק הקרב שהיה מוכן לתגובה ירה מיד על החוליה, בתוספת ארטילריה. אש התותחים הייתה מכוונת מראש למקורות של ירי נ"ט. הם ירו פגזי עשן זרחן מתפוצץ – הן כדי לפגוע באזור החוליה והן כדי ליצור מסך עשן שיקשה על חיזבאללה לדעת מה קורה. במקרה של פינוי פצועים, גם להקשות על פגיעה בפינוי. התזמון הזה מכונה "שעת הזהב". אם חיזבאללה מבין שהצליח לפגוע – בזה מבחינתו תם האירוע בהצלחה והחוליות שנפרסו מתקפלות, כדי לא להיות חשופות לתגובות צה"ל. אם רוצים להחזיר אותן אחר כך, זה כבר הרבה יותר קשה.  

תיעוד של חיזבאללה מהתקיפה בגבול לבנון ()
הטיל (מוקף בשחור) בדרך למשוריין הצבאי

תיעוד של חיזבאללה מהתקיפה בגבול לבנון ()
הפגיעה - והטיל הנוסף שהיה בדרך
תיעוד של חיזבאללה מהתקיפה בגבול לבנון ()

תיעוד של חיזבאללה מהתקיפה בגבול לבנון ()
הנגמ"שים שהוצבו כ"פתיון"

לפני התיעוד, העבירה רשת "אל-מנאר" שידור חי מחגיגות בדרום לבנון שבהן הונפו דגלי חיזבאללה ופעילים עברו במכוניות עם רמקולים ושילהבו את הקהל. הכתב דיבר על חגיגות "ניצחון על האויב הישראלי", ועל כך ש"חיזבאללה שינה את המשוואה", ו"עכשיו ישראל היא זו שמורתעת". ברקע נשמעו קריאות אהדה למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. בקהל נראו גם נשים במדי חיזבאללה.

 

המתיחות בגבול הצפון הגיעה אתמול לשיא כשחיזבאללה ירה כמה טילי נ"ט לעבר בסיס צה"לי ואמבולנס צבאי שהיו באזור המושב אביבים. לא היו נפגעים ישראלים באירוע. צה"ל תקף את החוליה שירתה את טילי הנ"ט ובמהלך התקיפות נורו 100 פצצות אטילריה. מסוק קרב השתתף בתקיפות.

 

עשן מהפצצות של צה
שריפות פרצו בעקבות ירי התגובה של צה"ל אתמול(צילום: רויטרס)

תותחים של צה
תותחים של צה"ל בגבול לבנון(צילום: AFP)

ההסלמה החמורה החלה כאמור לאחר שחיזבאללה ירה כמה טילי נ"ט אל בסיס צבאי וכלי רכב צבאיים באזור אביבים - ובשלב ראשון נמסר מצה"ל כי יש כמה פגיעות. צה"ל השיב באש לעבר מקורות הירי ולעבר מטרות בדרום לבנון. חיזבאללה דיווח כי השמיד רכב של צה"ל. תושבים במרחק של עד ארבעה ק"מ מגבול לבנון הונחו לפתוח מקלטים ולשהות בבתים. בסביבות השעה 18:30 הודיע פיקוד העורף על חזרה לשגרה.

 

במסגרת האירוע בצפון הפעיל צה"ל תרגיל הונאה ולוחמה פסיכולוגית שתוכנן מראש, כשפינה חיילים שהתחזו לפצועים לבית החולים. החיילים נצבעו בצבעי דם ואף נחבשו, הם הורדו מהמסוק באלונקה במראה דרמטי השמור למלחמות ולמבצעים צבאיים. לאחר שהושגה רגיעה בגזרת הצפון, שוחררו החיילים מבית החולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים