שתף קטע נבחר

חיפושים אחרי שרידי "מכשפה" שמתה לפני 315 שנה

ליליאס איידי מתה בכלא בסקוטלנד ב-1704, לאחר ש"הודתה" בקיימה יחסים עם השטן. עכשיו מנסים בסקוטלנד לאתר את שרידיה, שהוצאו לפני כ-100 שנה מהקבר ומאז נעלמו

315 שנים לאחר שמתה, מנסים בסקוטלנד לאתר את שרידיה של "המכשפה" ליליאס איידי מהמחוז ההיסטורי פייף. האישה מתה בשנת 1704 בזמן שהוחזקה במאסר לפני ש"הודתה" שהיא מכשפה וקיימה יחסים עם השטן.

 

שחזור פניה של ליליאס איידי (צילום: אוניברסיטת דנדי) (צילום: אוניברסיטת דנדי)
שחזור פניה של ליליאס איידי(צילום: אוניברסיטת דנדי)

 

בשבת מלאו 315 שנים למותה של איידי וגורמים רשמיים במחוז פייף בסקוטלנד הניחו זר במקום שבו היה קיברה. בנוסף הם פתחו בקמפיין על מנת לאתר את שרידיה שנעלמו. במחוז אמרו כי בשנת 1938 עוד הוצגה הגולגולת של "המכשפה" בגלזגו, אך מאז היא נעלמה. אגב, לפני כשנתיים שוחזרו פניה של איידי, על סמך צילומים של הגולגולת.

 

"חשוב להכיר בכך שליליאס איידי ואלפי גברים ונשים, שהואשמו לפני מאות שנים בכישוף בסקוטלנד, לא היו האנשים הרעים בהיסטוריה. הם היו קורבנות", אמרה ג'וליה פורד ממועצת מחוז פייף, במהלך טקס הנחת הזרים על המקום שממנו הוצאה הגופה  "הגיע הזמן להכיר בחוסר הצדק שנגרם לאותם אנשים".

 

פורד הוסיפה: "אני מקווה שעל ידי העלאת הפרטים של ליליאס, אנחנו נוכל למצוא את השרידים שלה ולקבור אותה בצורה מכובדת כפי שראוי".

 

בסופו של דבר הגיעה הגולגולת שלה למוזיאון האוניברסיטאי בסנט אנדרוז לפני יותר מ-100 שנים, אז צולמה ותועדה. מאז כבר אבדה הגולגולת, אבל הצילומים שלה נותרו בידי הספרייה. לפי הרישומים על איידי, היא ככל הנראה הייתה בשנות ה-60 לחייה, וגופה כבר היה חלש זמן מה וכך גם יכולת הראייה שלה. היא ככל הנראה סירבה בחקירותיה להסגיר שמות של "מכשפות" נוספות.

 

ההיסטוריונית לואיז יאומן, שהשתתפה בתוכנית של BBC על אודות המכשפה ב-2017, אמרה כי לדעתה "ליליאס הייתה אישה חכמה מאוד ויצירתית. המטרה של החקירות והתעללויות היו להוציא ממנה שמות. אבל היא אמרה שהיא לא יכולה לחשוף שמות של נשים אחרות במפגשי המכשפות כי כולן התחפשו לנשים 'רגילות'. היא רק חזרה על שמות שכבר היו ידועים לחוקרים והמציאה תירוצים נהדרים למה היא לא יכולה לספק שמות נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוניברסיטת דנדי
שחזור פניה של ליליאס איידי
צילום: אוניברסיטת דנדי
מומלצים