שתף קטע נבחר

"אין לכם סיבה להצביע": סאטמר בקמפיין נגד הבחירות

בתחילה דיברו בחסידות הקיצונית לפלגים אנטי-ציוניים בלבד, כאלה שבין כה לא טרחו להצביע - אבל בימים אלה יוצאת העדה החרדית בקמפיין המיועד למיינסטרים החרדי: "כל הייצוג החרדי בכנסת נמצא באובדן ערכים מוחלט - השבת הופקרה, הכותל הופקר, מה הטעם להצביע?"

 

 

לראשונה, חסידות סאטמר פונה אל כלל הציבור החרדי ומשכנעת שלא להצביע בבחירות הקרובות: כבר שנים שיעקב וייס, בכיר במטה ההסברה נגד ההצבעה בבחירות, מקיים עם פעילים נוספים בחסידות פעילות הסברתית ענפה לפלגים האנטי-ציוניים. אך הפעם חידוש: בסאטמר קוראים גם למיינסטרים החרדי שלא להתצייב להצביע לכנסת ה-22. 

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

"כבר שנים שהציבור החרדי רואה שדבר לא מביא לשום שינוי", אומר וייס בראיון לאולפן ynet. "רמת השנאה עולה עם כל הישג פצפון של חבר כנסת חרדי כלשהו". הפעילות, הוא מעיד, באה מצד פלגים נוספים בחברה החרדית שנואשו, כדבריו. בנוסף, הוא מותח ביקורת על הח"כים החרדים: "כל הייצוג החרדי בכנסת נמצא באובדן ערכים מוחלט – השבת הופקה, הכותל הופקר".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

"יש כאן אמירה שחורגת מהאידיאולוגיה החרדית, שלאורך השנים הייתה עקבית (אסור ללכת לבחור). מנגד, היו רבנים שאמרו שמצווה ללכת לבחור. עכשיו אנחנו פונים גם לאנשים שאין להם רב או עמדה, ומסבירים שבשביל לבחור במפלגה כלשהי, צריך סיבה טובה - וכרגע אין להם כזו". 

 

כבר לא מסייעים לאינטרס החרדי

הסיבה ליצירת הקמפיין נובע מהתחושה החזקה בציבור החרדי כי ההנהגה החרדית לא פועלת לשמירה על הערכים החרדיים של ציבור בוחריה. "היו שנים שהיו הישגים כלשהם לציבור החרדי וגם היו לכך מחירים מאוד כבדים. אנחנו כעדה חרדית וכלל הציבור, גם אלו שמשייכים את עצמם ל'אגודת ישראל' ו'דגל התורה', תמיד דגלנו בהתבדלות ובניית חומות, והיום החומות הללו קרסו כתוצאה מהרצון של חברי הכנסת לדבר אל הקהל הרחב" טוען וייס.

 

יעקב וייס ()
אכזבה מהמפלגות החרדיות

"היום בקושי תשמעו על תקציב לישיבות, אך תשמעו על אפליה מתקנת לחרדים באקדמיה או בעבודות. לתכנים הללו אנחנו לא באמת צריכים ייצוג חרדי, ויש הרבה חברי כנסת שישמחו לקחת את הקולות של המצביעים החרדיים ולתת את אותו השירות". 

 

"השבת - יום השיפוצים הלאומי של ישראל"

אפשר לומר שחסידי סאטמר נתפסים בעיניי הציבור החילוני כאוכלוסייה מרוחקת ומתבדלת. השיח אודותיהם נעשה לרוב באופן עקיף ולא ישיר. לכן ראוי לשאול האם מהלך שכזה לא יפגע בראש ובראשונה בציבור החרדי: "הכוח שלנו לא נובע מייצוגנו בכנסת", מבהיר וייס. "הוא נובע מהעוצמות היהודיות שלנו. העוצמות הללו נשחקות ככל שהנציגות בכנסת גדלה, והעסק הופך להיות מרדף אחרי ג'ובים.

 

"אני לא מדבר על זה שהיו איומים מצד חסידות ויז'ניץ שאם לא תקבל את המקום השלישי, היא לא תצביע בבחירות. לאיפה נעלמו כל האידיאולוגיות? לפני 15 שנים נפלה קואליציה בגלל שהעבירו משחן בשבת. עכשיו בנו את גשר יהודית, והשבת הפכה ליום השיפוצים הלאומי של כל מדינת ישראל".

 

"אנחנו קודם שואלים את האנשים למה להם להצביע? בשביל לבחור צריך סיבה. כרגע אין סיבה. טיעון נוסף הוא שכל מה שיעשו בכנסת, מייצג אותם ובא מהכוח ההצבעה שלהם. כאשר חבר הכנסת אייכלר אומר משהו בסגנון של הדיור יותר חשוב מהשבת, הוא מדבר מהפה שלך ושלי". 

 

אתה טוען שהנציגים החרדים למעשה מכרו את האידאולוגיה בשביל ג'ובים?

"כבר הרבה שנים שהנציגות החרדית בכנסת עברה מדיבור על ערכים לדיבור על צרכים: אנחנו מביאים כסף לישיבות. בעבר כולם ידעו שחברי הכנסת החרדים לא מדברים על כסף, והדיבור המרכזי היה נושא של ערכים. היום הם בורחים מהעמדה הזו של  'להלביש שטריימל' לראשה של מדינת ישראל, ומציינים רבות שהם נגד כפייה דתית".

 

על השאלה מדוע לא להקים מפלגה חתרנית, משיב וייס כי "אנחנו לא מאמינים במערכת ששמה מדינת ישראל. גם הרבנים שהתירו את זה, עשו זאת בשביל צרכים דתיים ולא בשביל ג'ובים וכסף למעורבים בלבד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים