שתף קטע נבחר

מבקר המדינה אישר לנתניהו ללוות כסף להגנה מחברו המיליונר

אחרי שנדחה פעמיים על-ידי ועדת ההיתרים, נתניהו קיבל אישור ממבקר המדינה לקבלת הלוואה בתנאי שוק מאיש העסקים האמריקני ספנסר פרטרידג' לצורך מימון הגנתו המשפטית. השלב הבא: הסדר ניגוד עניינים

המיליונר ספנסר פרטרידג' עם רה
ראש הממשלה נתניהו והמיליונר פרטרידג'(צילום: דוד רובינגר)
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן אישר היום (שלישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל הלוואה מחברו, איש הנדל"ן היהודי ספנסר פרטרידג' מארצות הברית, בתנאי שוק.

 

ועדת ההיתרים, שאמונה על בדיקת ניגודי העניינים, דחתה את בקשתו של ראש הממשלה להלוואה של שני מיליון דולר כבר פעמיים בעבר, כיוון שסירב להציג בפניה הצהרת הון. הוועדה אף הודיעה לנתניהו שעליו להחזיר 300 אלף דולר שכבר קיבל מבן דודו, סכום שלקח נתניהו ללא היתר וללא דיווח.

 

המבקר אנגלמן סבר שמדובר בהלוואה בתנאי שוק וכי אין במקרה הזה טובת הנאה או ניגוד עניינים - ובכך גם לא צריך את אישור הוועדה. ממשרדו של אנגלמן נמסר כי "מבקר המדינה הקודם יוסף שפירא אישר עקרונית לראש הממשלה בנימין נתניהו את קבלת ההלוואה, תוך התנייה שההלוואה תינתן בתנאי השוק, והסדר ניגוד העניינים שנמצא בטיפול היועמ"ש אביחי מנדלבליט, וכן דיווח בהצהרת ההון השנתית".

 

אנגלמן ציין כי פרקליטיו של ראש הממשלה העבירו לאחרונה את הסכם ההלוואה בין נתניהו לפרטרידג' ואת הסכם המשכון הנלווה. כמו כן, לדברי מבקר במדינה, הפרקליטים ציינו כי ההלוואה מיועדת לכיסוי הוצאותיו המשפטיות ולמימון הסכומים שאותם הוא אמור להשיב לבן דודו נתן מיליקובסקי.

 

משרד מבקר המדינה הדגיש כי בתום בחינה מקיפה של ההסכמים, נחה דעתו של המבקר כי ההלוואה שתתקבל היא בתנאי השוק המקובלים, אך לפרקליטיו של נתניהו הובהר כי עליו לערוך הסדר ניגוד עניינים אצל היועץ המשפטי לממשלה, ולדווח על כך במסגרת הצהרות ההון השנתיות.

 

המיליונר ספנסר פרטרידג' עם רה
נתניהו ופרטרידג'(באדיבות ערוץ 10)

התנועה לאיכות השלטון, שעתרה בעבר נגד ההלוואות לנתניהו, מסרה כי "מדובר בהחלטה תמוהה ומעוררת חשד של מבקר המדינה אנגלמן. מצד אחד בוחר אנגלמן להקפיא דו"חות ביקורת כי מדובר בתקופה רגישה של בחירות, אך מצד שני מקבל החלטות הרות גורל המנוגדות להחלטות קודמות של ועדת ההיתרים.

 

"אין ספק שיש כאן טעם לפגם", ציינו בתנועה. "כשמדובר בקשר בין בעל הון לראש ממשלה מכהן, ובעיקר כשמדובר בכסף לטובת ייצוג משפטי בעבירות שקשורות בקבלת מתנות מבעלי הון, היינו מצפים להחמרה פי כמה וכמה בסטנדרטים של ניגוד עניינים".

 

סתיו שפיר, מהמחנה הדמוקרטי, אמרה בתגובה להחלטתו של המבקר כי "מתניהו הוא מתנה שלא מפסיקה לתת לנתניהו. מבקר המדינה אמור לעבוד בשביל הציבור - אבל מאז נכנס לתפקיד דו"חות נעלמים, חברי ועדה מתפטרים, וראש הממשלה שמקבל עכשיו הלוואות מאנשי עסקים בלי פיקוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד רובינגר
נתניהו ופרטרידג'
צילום: דוד רובינגר
מומלצים