שתף קטע נבחר

מנדלבליט: "מניעה משפטית למצלמות בקלפי". נתניהו: "לא ניתן לגנוב בחירות"

היועץ המשפטי לממשלה הודיע לנתניהו ולשרים אוחנה ודרעי שהצעת החוק שהם מקדמים לתיעוד מתוך הקלפיות מערימה קשיים משפטיים. הליכוד: "תדהמה. דוחים את עמדתו ונמשיך בחקיקה"

   

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע הערב (רביעי) לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרי המשפטים והפנים אמיר אוחנה ואריה דרעי כי קיימת מניעה משפטית לאישור הצעת החוק הממשלתית להצבת מצלמות בקלפיות שאותה מקדמת הממשלה לקראת הבחירות.

אביחי מנדלבליט בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)
אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי)
   

בשבוע שעבר אסר יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, על המפלגות לצלם בקלפיות. בעקבות הסערה שפרצה סביב תיעוד הקלפיות במגזר הערבי על-ידי אנשי הליכוד, הורה מלצר על הקמת יחידת פיקוח על טוהר הבחירות שבעקבותיה הודיע הליכוד על קידום חוק חדש שיאפשר זאת.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

מנדלבליט ציטט את יו"ר ועדת הבחירות מלצר שסבר ש"לא ניתן לקדם תזכיר חוק בעת הזו, נוכח הקשיים היישומיים שעלולים להביא לפגיעה אנושה ביכולת הוועדה לבצע את יום הבחירות כסדרו. שינוי מהותי כל כך בסמיכות רבה ליום הבחירות עלולה בסבירות גבוהה למנוע מחלק מהבוחרים את האפשרות לבחור ואף לגרום לאנדרלמוסיה ותוהו ובוהו בעת קיום הליך הבחירה".

 

עם זאת, באופן כללי היועמ"ש אינו נגד שימוש במצלמות - אלא סבור שצריך לעשות זאת בהליך חקיקה נכון דרך ועדת הבחירות, ובאופן שלא מפריע לבחירות. מכיוון שהתחילו ליזום את החקיקה רק עכשיו ברגע האחרון, הוא סבור שאין די זמן לנהל הליך חקיקה תקין.

משקיפים של הליכוד עם מצלמות נסתרות על מצביעים בקלפיות ()
המצלמות הנסתרות של הליכוד

 

באופן רשמי, הכנסת רשאית לחוקק חוק כזה, אך במצב הנוכחי חקיקה יכולה להתבצע רק ביוזמת הממשלה. היועמ"ש סבור כי משמעות הצבת המצלמות היא פגיעה במימוש החופשי של זכות היסוד הדמוקרטית לבחור והן בביצוע החובה החוקתית לקיים בחירות חופשיות חשאיות ושוויוניות. היועץ הדגיש כי הצעת החוק מעוררת קשים חוקתיים ומשפטיים רבים.

 

בליכוד תקפו את עמדתו של מנדלבליט ומסרו כי הם דוחים את עמדתו וימשיכו בקידום ההצעה שפורסמה לראשונה ב-ynet. נתניהו אמר כי "נמשיך בחקיקה להצבת מצלמות בקלפיות ולא ניתן לגנוב את הבחירות.

 

בליכוד ציינו כי "קיבלנו בתדהמה את עמדת היועמ"ש נגד הצעת החוק לאפשר הצבת מצלמות באולם הקלפיות באופן שימנע בוודאות את גניבת הבחירות על ידי זיוף קולות", אמרו במפלגה.

 

עוד נמסר כי "הגורמים המשפטיים, שמחובתם היה לפעול בכל דרך נגד הזיוף הוודאי של קולות, נוהגים בדיוק הפוך מסיבות לא ברורות. מה גם שהצעת החוק להצבת מצלמות מבהירה שלא מדובר בשום תיעוד של ההצבעה מאחורי הפרגוד ושחשאיות הבחירות תישמר בקפדנות. עמדת היועמ"ש מדאיגה במיוחד לאור העובדה שהשופט מלצר קבע שתופעת הזיופים מסוכנת ושיש להילחם בה, ואף העביר קלפיות מהבחירות האחרונות לבדיקת המשטרה".

 

במפלגתו של ראש הממשלה ציינו כי "לאחר קבלת חוות הדעת של היועמ"ש, שר המשפטים אמיר אוחנה הודיע שהוא ימשיך בהליך החקיקה ויביא את ההצעה לממשלה".

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן
מנדלבליט ונתניהו
צילום: עמית שאבי, אמיל סלמן
מומלצים