שתף קטע נבחר

טיבי נגד חוק המצלמות: "תיוג אתני שנועד לפגוע בהצבעה"

הח"כ מהרשימה המשותפת השמיע שוב את התנגדותו להצבת המצלמות, והצהיר בשיחה עם אולפן ynet כי אם החוק יעבור - הוא ואנשיו יעתרו לבית המשפט: "הפסדנו קולות בגלל זה". טיבי שהצהיר כי רשימתו לא תשב בקואליציה התייחס להקמת גוש חוסם: "אם גנץ ירים טלפון - נענה ונקשיב"

חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת חזר על התנגדותו להצבת מצלמות בקלפיות ואף הכריז כי אם אם החוק בעניין יעבור בהליך חקיקה מזורז - הוא ואנשיו יפנו לבג"ץ. "אני בעד הליך בחירות נקי - אבל מדובר בתהליך דרקוני שמעקם את כל פרקטיקת החקיקה, וגם בתיוג אתני", הסביר, "נתניהו אמר פעם שהערבים נוהרים לקלפיות - עכשיו הוא אומר שהערבים גונבים את הבחירות". בנוסף, הוא פסל ישיבה בקואליציה - אבל הכריז שמוכן לענות לשיחת טלפון מיו"ר כחול לבן, בני גנץ.

  

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד – מתחם הבחירות של ynet

 

אחמד טיבי ראיון אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"אם חוק המצלמות יעבור - נפנה לבג"ץ". ח"כ אחמד טיבי(צילום: אבי מועלם)

 

- ראש הממשלה אמר שיש מצלמות אפילו בסופרמרקט, למה שלא יהיו גם בקלפיות?

"אנחנו בעד הליך בחירות הוגן ונקי בלי זיופים בכל קלפי במדינת ישראל, אבל מה שהליכוד ונתניהו עושים זה תיוג אתני של הקולקטיב הערבי, של הבוחרים הערבים, במטרה לפגוע בשיעור ההצבעה להסית את מצביעי הימין. פעם אמרו שהערבים נוהרים לקלפיות, עכשיו נתניהו אומר שהערבים גונבים את הבחירות כי הוא מרגיש שהוא כנראה הולך להפסיד".

 

- אפילו יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, אומר שיש זיופים.

"בכל מקום שיש חשד לזיופים בקלפי, אם בבני ברק או בהתנחלות, אני בעד לפקח יתר על המידה. אבל לגבי כמה קלפיות שהתעורר לגביהן חשד לזיופים ביישובים הערביים, מי המפלגות שנהנו מזה? הליכוד ומפלגות הקואליציה. לכן אני חוזר ואומר - אני רוצה תוצאת אמת, ואני מקבל את ההחלטה של יו"ר ועדת הבחירות. הוא הגוף המוסמך והרשמי, ולא מפלגת שלטון שהודתה שהמטרה שלה היא להוריד את שיעור ההצבעה".

 

- למה שזה יוריד את שיעור ההצבעה?

"עובדה שזה קרה. אנשים היו בדרך לקלפי וחזרו הביתה, אנשים לא אוהבים את מצלמות 'האח הגדול' במיוחד אם הוא עוין. פעם התייחסו אלינו כאל איום דמוגרפי, עכשיו מתייחסים אלינו כאל איום אלקטורלי".

 

- אם לא עושים שום דבר בעייתי אז זה לא אמור להרתיע. בכל פינת רחוב יש מצלמה.

"אני מדבר על תהליך בחירות שמחוות הדעת של היועמ"ש אביחי מנדלבליט ברור שיש בו פגיעה, לא רק ההליך המזורז של חקיקת חוק מהיר, דרקוני, שמעקם את כל הפרקטיקה של חקיקת חוק שבסופו של דבר אם יצליחו לחוקק אותו - נלך לבג"ץ. אין לי ספק שבג"ץ ייקח בחשבון את חוות הדעת של יו"ר ועדת הבחירות ושל היועמ"ש".

 

- ואם בכל זאת ינסו לחקוק, מה יקרה אז?

לדברי טיבי, רשימתו תתנגד: "אנחנו בדיאלוג עם כל מפלגות האופוזיציה כדי להתנגד לכך גם בוועדת ההסכמות. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין תומך בהליך התמוה והלא דמוקרטי הזה, ועוד לפני שזה יעבור תהיה פנייה לבג"ץ".

 

- אתה חושב שזה יוריד משמעותית את אחוזי ההצבעה במגזר?

"בבחירות הקודמות היו סיבות קרדינליות יותר לאחוזי ההצבעה הנמוכים. אחת הסיבות, השלישית או הרביעית, הייתה מצלמות. לא הייתה אווירה של בחירה בקלפי והאנשים נטשו והלכו. הפסדנו קולות בגלל זה, החברה של הליכוד השוויצה והתגאתה שהורידו את אחוז ההצבעה אצל הערבים".

 

- מאז האמירה של עודה ב"ידיעות אחרונות" שיכול להיות שתשבו בקואליציה הרוחות סוערות, הליכוד אומרים שאתה או איימן עודה תהיו שרים בממשלת גנץ-לפיד.

"הרשימה המשותפת שואפת להשפיע ממקום מושבה בכנסת הבאה וזה יהיה באופוזיציה. יש כל מיני דרכים להשפיע גם מהאופוזיציה, למשל גוש חוסם. הרשימה המשותפת לא תשב בקואליציה הבאה ותהיה אופוזיציה לוחמת שמטרתה לשדרג את הסטטוס של הציבור הערבי".

 

- גוש חוסם זו אופציה?

"הרשימה שלנו מורכבת מארבע מפלגות ולא כולן מסכימות. בל"ד לא מסכימה. יש לנו ויכוח בתוך הרשימה אבל אנחנו מתנהלים בצורה דמוקרטית ותרבותית, ונקבל את ההחלטה הטובה ביותר. יכול להיות שגנץ לא יפנה אלינו בכלל, אבל אם יווצר מצב מספרי שייאלץ אותו להרים טלפון - כשמרימים אלינו טלפון אנחנו עונים, מקשיבים, ומשמיעים את הדרישות של הציבור הערבי".

 

הבוקר: עימות פומבי בין מלצר לנתניהו

עימות פומבי חריף וחריג פרץ הבוקר בין יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמעוניין בקידום חקיקת החוק שיחייב הצבת מצלמות בקלפיות. מלצר הזהיר בריאיון לגלי צה"ל מפני העברת הצעת החוק ושרטט תרחיש כאוטי: "אני רוצה להדגים מה הצעת החוק של הליכוד אומרת - כל סיעה או רשימה שמתמודדת לכנסת תוכל להעמיד מצלמות מטעמה. יש קלפיות בכל רחבי הארץ, ובואו נתאר שבקלפי מסוימת יש למעלה מ-30 רשימות שמתמודדות לבחירות. אז נניח שבכל קלפי כל נציג של רשימה שמתמודדת יעמיד צלם. 30 צלמים בקלפי יגרמו לכאוס, לאנדרלמוסיה".

 

בנוסף, מלצר דחה את הטענה כי איים לבטל את המתווה לפיקוח על טוהר הבחירות במחאה על החוק שמקדם נתניהו: "לא היה אף פעם איום, אין איום. אני לא עוסק באיומים כלשהם. יש הרבה ספינים והודעות שווא".

 

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה לפני צאתו ללונדון: "אני חושב שהעמדה שהוצגה על ידי היועץ המשפטי לממשלה ביחס לאי-קבלת המצלמות זה דבר שאין לו הסבר. אנחנו לא נאפשר גניבת בחירות.

 

"השופט מלצר בעצמו אמר שיש כאן בעיה אמיתית והדרך היחידה לטפל בבעיית זיוף בקלפיות בדמוקרטיה זה להביא לנציגים השונים ולמשקיפים השונים את היכולת לפקח", אמר ראש הממשלה בנתב"ג. "בישראל יש מצלמות בכל מקום, יש מצלמות כאן, יש מצלמות בסופרמרקט, בקופת חולים. אין מקום שאין מצלמות. אבל דווקא כאן עושים את המקום הזה, אולם הקלפיות אמור להיות נטול מצלמות, הרי אף אחד אינו מדבר על כך ואינו חושב על כך שהמצלמות ייכנסו מאחורי הפרגוד. אבל כדי למנוע זיופים, כדי למנוע את גניבת הבחירות - אין שום הסבר להתעקשות הזאת. על כן, אנחנו ממשיכים בחקיקה שהיא טובה לטוהר הבחירות ולא אכפת לנו, להיפך, אנחנו רוצים שיהיו מצלמות בכל הקלפיות בכל חלקי הארץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ח"כ אחמד טיבי
צילום: אבי מועלם
מומלצים