שתף קטע נבחר

מינהל התכנון מציג הקלות בהגשת היתרי בנייה, בענף לא מתרשמים

השינוי המשמעותי ביותר הוא ביטול החובה להשתמש בחתימה אלקטרונית בבקשות שמוגשות לוועדה מקומית. בנוסף הומלץ לאפשר להגיש הסכמות של בעלי זכויות בקרקע באופן ידני ולא רק באמצעות המערכת המקוונת

המועצה הארצית לתכנון ובנייה, החליטה ביום שלישי השבוע להמליץ לשר האוצר על כמה תיקונים באופן הגשת בקשות לקבלת היתר בנייה . זאת במטרה להקל על הסחבת הבירוקרטית, במסגרת תוכנית ממשלתית להקלת הנטל הרגולטרי.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

בלי ביורוקרטיה מיותרת: צוות חדש יפעל לייעול הוצאת היתרי בנייה

מהפך ברישוי: אדריכלים ותיקים יוציאו היתרי בנייה

המטרו בא: הוקפא מתן היתרי בנייה לאורך הציר

 

השינוי המשמעותי ביותר עליו המליצה המועצה הוא ביטול החובה להשתמש בחתימה אלקטרונית בכל בקשה שמוגשת לוועדה מקומית. בנוסף הומלץ לאפשר להגיש הסכמות של בעלי זכויות בקרקע באופן ידני ולא רק באמצעות המערכת המקוונת; כמו כן הוארכה התקופה שמאפשרת לרשויות מקומיות להשתמש במערכת רישוי מקוונת שהם פיתחו, במקום במערכת המקוונת של מינהל התכנון שנחשבת מסורבלת.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

האדריכלית עדנה מור מסרבת להתפעל ואומרת על כך לכלכליסט כי "השינויים המוצעים הם בהחלט לטובה, עם זאת, לא הם אלה שיקצרו את משך הזמן הנדרש להוצאת היתר הבנייה. עיקר העיכוב נגרם משתי סיבות עיקריות: הראשונה, המתנה ממושכת בתור לשיבוץ בדיון בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה (לעתים אפילו 12 חודשי המתנה).

 

"השנייה, מעבר לגרמושקה המוגשת בבקשה להיתר הבנייה, נדרשים אישורים נוספים טרום השיבוץ לדיון בוועדה, כדוגמת נספח תנועה, פיתוח, אישורי בנייה ירוקה, נספח אשפה/תברואה ועוד. כל אלה דורשים זמן לא מבוטל עד לאישורם על ידי המחלקות השונות. לעתים קיימות סתירות בין הדרישות של המחלקות השונות והגישור ביניהן גם גוזל זמן יקר.

 

"אני ממליצה למינהל התכנון לשנות את המדיניות ולהמתין עם קבלת כל האישורים (כ- 30 סך הכל) עד לאחר הדיון בוועדה המקומית ולאחר שהקונספט האדריכלי כולו יאושר. הרי כל האישורים הללו הם חסרי ערך אם הקונספט המתוכנן לא יאושר כפי שהוגש"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אתר בנייה. אילוסטרציה
צילום: AFP
מומלצים