שתף קטע נבחר

סיר לחץ: כך שברו את עדי המדינה נגד נתניהו

לחץ נפשי, הטעיות ושימוש בבני משפחה: תמלילים בלעדיים שהגיעו ל-ynet ו"ידיעות אחרונות" חושפים את מכבש הלחצים שהפעילו חוקרי להב 433 על ניר חפץ וארי הרו, כדי שיהפכו לעדי מדינה בתיקי ראש הממשלה. "אתה לא נותן כלום. אוויר סרק. בוקי סרוקי. צריך סחורה, זה כמו שוק: אתה נותן - אני מחזיר"

ארי הרו בנימין נתניהו ניר חפץ (צילום: שאול גולן, אלכס קולומויסקי, אוראל כהן)
נשברו בחקירה. ארי הרו (ימין) וניר חפץ הפכו לעדי מדינה בתיקי רה"מ(צילום: שאול גולן, אלכס קולומויסקי, אוראל כהן)

בלעדי: מה הוביל את אנשי הסוד של בנימין נתניהו, אלו שהיו מוכנים לשכב עבורו על הגדר, לחצות את הקווים ולחתום על הסכם עד מדינה שיסייע להפליל את הבוס לשעבר, ראש ממשלת ישראל? תמלילי החקירות של עדי המפתח בפרשות נתניהו, ניר חפץ וארי הרו, שהגיעו לידי ynet ו"ידיעות אחרונות", חושפים לראשונה את מכבש הלחצים שהפעילו חוקרי המשטרה על השניים, שספק אם עבריינים מנוסים מהם בהרבה היו מצליחים לעמוד בהם.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

בסוף חודש פברואר 2018, כשבוע וחצי לפני שהפך לעד המדינה השלישי נגד נתניהו, נחקר חפץ בלהב 433 על ידי חוקר המשטרה. החוקר הסביר לחפץ, שעד כה סירב לשתף פעולה, כי אם לא יחזור בו מעדותו ברשות לניירות ערך, הוא עלול לאבד את היקר לו מכל - משפחתו.

 

תחילה, מקדים החוקר ומסביר לחפץ קצת על היכולות של המשטרה. "אנחנו לא תחנת משטרה. אנחנו להב 433 ושיטות הפעולה שלנו מלבד זכויות החשוד, מאוד-מאוד דומות לשב"כ".

 

חפץ: "אה-אה".

 

חוקר: "אני יכול להגיד לך שכל פינה שניסית להסתיר ולהחביא במהלך חייך אנחנו הפכנו את הפינה הזאת וגילינו את מה אתה החבאת. וכל אותם מסתוריים, ודברים חבויים אנחנו נגיש לך אותם... פה על השולחן ונבקש את תגובתך וכל סרט או דבר אפשרי שאתה מריץ לך בראש יהיה פה בחדר הזה".

 

חפץ: "אה-אה".

 

חוקר: "אני לא צוחק איתך ניר. ואני לא מרמה אותך, ואני לא אומר לך שתקופה לא פשוטה מחכה לך, וזה אך ורק בגלל שאתה ממשיך עם 'תשובה מספר אחד' (בחירתו של חפץ שלא לחזור בו מעדותו)". 

 

חפץ: "אוקיי..."

 

חוקר: "תשובה אחד תזכור מה שאמרתי לך בשיחה שלנו. אלה דברים שעלולים להשפיע לא רק עליך".

 

חפץ: "כן ברור".

 

החוקר: "במקביל אילן (ישועה) מעדכן את שאול 'אני מטפל הם מתחכמים'. במה אילן מטפל"?

 

חפץ: "תשובה אחד".

החוקר לחפץ: "אתה תראה שברגע שתהיה בלי המשפחה אתה כלום ושום דבר" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
החוקר לחפץ: "אתה תראה שברגע שתהיה בלי המשפחה אתה כלום ושום דבר"(צילום: רויטרס)
 

לקראת סוף החקירה, כשחפץ מתעקש שוב לענות תשובות דומות, החוקר מחליט להסביר לו את המשמעויות של הדברים: "ניר אתה צריך להתעורר על החיים שלך דחוף. דחוף. דחוף. אתה יודע שמבחינת גיל אני קרוב יותר לילדים שלך מאשר אליך, ואני אגיד לך משהו באמת בצורה הכי כנה בעולם. אין לי אבא. אני לא בקשר איתו כבר המון שנים כי הוא החליט מסיבות כאלו ואחרות לעזוב את הבית. יש מצב גדול מאוד שאחרי כל הסיפור הזה פה הילדים שלך לא ירצו להיות איתך בקשר יותר, וגם אשתך. למה? בגלל שאתה שומר על זכות השתיקה בשביל כמה עסקנים ששומרים על התחת שלהם אבל לא על שלך. אני אומר לך שההשלכה פה מעבר לפלילים וכלא. התא המשפחתי שלך כרגע נמצא בסכנה בעקבות אותה פצצה שאמרתי לך שתגיע בזמן הקרוב מאוד".

 

חפץ: "אני מקשיב לך".

 

חוקר: "אתה בוחר להמשיך ולשתוק עם 'תשובה מספר אחד' ולהפנות אותנו לחקירה שלא רלוונטית ולא מעניינת אותנו יותר. אתה צריך להתעורר על החיים שלך כמו שכל שאר החברה פה התעוררו. לראות איך אתה שומר על עצמך ורק על עצמך... וכמו ששלומי (חוקר אחר) אמר לך שיש רגעים של... רגעים שאותם אתה הכי תזכור מבחינת כל מיני נקודות כאלו של גיוס, שבתך בעזרת השם ביום שבו היא תסיים את התואר, ורגעים כאלו ואחרים שאתה לא תהיה שם כדי לחוות אותם... אתה תהיה כלום ושום דבר. אתה תראה שברגע שאתה תהיה בלי המשפחה אתה כלום ושום דבר, וכל הכסף והכסתוחים והשיחות והתיאומים וכל התחבולות האלה שעשית לא היו שוות את זה. אתה יכול להסתכל עליי לגלגל עיניים ולהמשיך להקשיב לעצת עורך דינם... אני אומר לך שאתה עומד בפני סכנה קיומית לתא המשפחתי שלך, ובכל זאת אתה מהנהן וממשיך".

  

הרגע שבו חפץ נשבר ופרץ בבכי

כמה ימים לאחר מכן התרחש אחד האירועים שהביאו את חפץ לנקודת שבירה של ממש. במשטרה הודיעו לאשתו כי הוא משתחרר, ואז חזרו בהם, כמעין תרגיל הטעיה. עבור חפץ מדובר היה בצעד אחד יותר מדי.

 

חפץ: "לחוקר היה שיחה עם אשתי".

 

החוקר ניר שוורץ: "איזה חוקר?"

 

חפץ: "זה שבחוץ"

 

חוקר: "מה קרה?"

 

חפץ: "הוא פשוט עכשיו בתום לב, נתן לה להבין שיש סיכוי שאני משתחרר ומאוד אה... אני לא רוצה שישחקו ברגשות של המשפחה שלי... כאשר ברור שאני לא משתחרר ויש עוד פרשייה אז למה צריך להגיד את זה?"

משרדי להב 433 בלוד (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
משרדי להב 433 בלוד(צילום: עידו ארז)
 

בשלב זה חפץ נשבר ומתחיל לבכות. החוקרים ניגשים אליו. חפץ: "אני מת... אני מתבייש אני לא נוהג לבכות".

 

חוקר: "אל תתבייש, הוא הנה ניר, קח את זה קח (מביא לחפץ בקבוק מים)".

 

חפץ: "מה האנשים האלה גם ככה סובלים מספיק, אז אתה יכול אוקיי... אה. על זה שאני פה אולי זה זה, הם צריכים לבוא בטענות אליי אבל עדיין".

 

חוקר: "אלה האנשים הכי חשובים בחיים שלך".

 

חפץ : "כן".

 

חוקר: "אם אני שם את עצמי במקום שלך, אני, ניר, לא הייתי חושב על שום דבר אחר מלבדם. אתה חייב חייב בשבילם לשנות את הגישה. חייב ניר. אני אומר לך באחריות מה שקורה פה זה לא בכוונה. אבל אני רואה כמה זה קשה לך... ואני רואה כמה חשובה לך המשפחה".

 

"זה שוק: אתה נותן - אני מחזיר"

חפץ כאמור לא היה היחיד שחווה את סיר הלחץ מצד החוקרים. אירוע דומה התרחש גם עם עד המדינה ארי הרו, מי שהיה ראש הסגל של ראש הממשלה. הרו זכה לחקירה אישית על ידי ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, תת-ניצב כורש ברנור.

ארי הרו ()
ארי הרו

ברנור: "ארי אנחנו פה כי אתה צריך לתת משהו כדי שנחתום איתך הסכם. אתה לא, אתה בינתיים לא נותן כלום. אוויר סרק. בוקי סרוקי... אתה רוצה משהו מאיתנו תיתן משהו".

 

הרו: "אז תגיד מה אתה רוצה שאני אגיד ואני אגיד".

 

ברנור: "דברים אל תסתיר דברים".

 

הרו: "הנה הראיתם לי מכתב שאני אומר לכם שמפוברק. זה כבר פלילי, לא? זה כבר פלילי, הנה אני מאשר לכם שזה מפוברק".

 

במקום אחר מסביר לו ברנור: "יש לך משהו להגיד נגד אחרים? תגיד אתה... אני הולך איתך על ההסכם, אני נותן לך דבר כבד, אני הולך לסגור לך תיק, אני רוצה לדעת מה אתה נותן, איזה דברים פסולים. תגיד לי אחד שתיים שלוש ארבע חמש את זה אני יכול לתת לך. תגיד לי עכשיו רשימה. אני צריך ממך רשימה של דברים. סחורה, זה כמו שוק. אתה נותן - אני מחזיר".

 

הרו: "אני באמת לא יודע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן, אלכס קולומויסקי, אוראל כהן
ארי הרו, נתניהו וניר חפץ
צילום: שאול גולן, אלכס קולומויסקי, אוראל כהן
מומלצים