שתף קטע נבחר

השריפה במפעל במפרץ חיפה: שמן מזוהם זרם לים

יום לאחר שריפת הענק במפעל שמן בחיפה, ממשיכים לוחמי האש להתיז קצף על מוקדים קטנים שטרם כבו. טונות של שמן מזוהם בחומרי הכיבוי זרמו לים דרך מערכת הניקוז. ראש העיר קליש-רותם

 

 
השלכות שריפת הענק במפעל שמן במפרץ חיפה לא מסתכמות בזיהום האוויר ובנזקים למפעל. הבוקר (יום ו') התגלה זיהום של שמן שנשפך לים, לאחר שזרם מהמפעל דרך מערכות הניקוז העירוניות. בנוסף, בשל שפך השמן סגור עדיין השער הראשי למשאיות של נמל חיפה הגובל במפעל.
 
מבנה המחסן המרכזי שחלקו קרס הוסיף לבעור בנקודות מסוימות והעשן הרב נראה למרחק רב. האש נמצאת בשליטה אך פעולת לוחמי האש במפעל נמשכה יותר מיממה. חוקר הדליקות מטעם כבאות והצלה לישראל קבע כי המחסן בער כתוצאה מהתפשטות של שריפת פסולת יזומה של המפעל בחצרו האחורית הצמודה לקיר הצפוני של המבנה (בן 100 שנה בדיוק) שגובל ברחוב טובים.
 

 

בנמל חיפה זיהו הבוקר כתם גדול של שמן שזורם לים. במהלך השריפה זרמו טונות של שמן מזוהם בחומרי הכיבוי ולכלוך נוסף מהמפעל לרחובות הסמוכים. משם, דרך מערכת הניקוז העירונית, זורם השפך לים. דיווח על הזיהום נמסר למשרד להגנת הסביבה, לעיריית חיפה ולגורמים נוספים.

 

מאז שהחלה השריפה סגור כאמור גם השער המרכזי למשאיות בנמל חיפה. ברחוב המוביל לכניסה הצטבר "אגם" של שמן, והמעבר במקום בלתי אפשרי. אתמול הועברו משאיות דרך השער הסמוך לבית החולים רמב"ם בבת גלים, אולם במקום אין מתקנים מתאימים למשאיות והשער נפתח רק כדי שלא יישארו תקועות בנמל.

העבודות לייבוש השמן בכניסה לנמל לאחר השריפה במפעל בחיפה (צילום: דוברות כבאות והצלה)
העבודות לייבוש השמן בכניסה לנמל (צילום: דוברות כבאות והצלה)

אגם השמן מחוץ למפעל שבו היתה שריפה בחיפה ()
שמן זרם לים בעקבות שריפת הענק

אגם השמן מחוץ למפעל שבו היתה שריפה בחיפה ()
כתם שמן בים

אגם השמן מחוץ למפעל שבו היתה שריפה בחיפה ()
שמן רב נשפך באזור הכניסה לנמל

אגם השמן מחוץ למפעל שבו היתה שריפה בחיפה ()
כתם השמן

המשך פעילות כיבוי השריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)
המשך פעולות הכיבוי במפעל(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)

המשך פעילות כיבוי השריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)
המשך פעילות כיבוי השריפה במפעל שמן בחיפה(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)

בנמל תהו הבוקר מדוע עדיין לא החלו בפעולות לפינוי השמן באמצעות הספגתו בחול. "אם כבישי הגישה לא ינוקו, והנמל לא ייפתח עד יום ראשון ב-6:00 בבוקר, צפויה קטסטרופה", אמרו בנמל חיפה. מנגד אמרו בהנהלת המפעל שכבר מהלילה עסקו צוותים מטעם המפעל בניקוי השמן: "כרגע עושים הערכת מצב לצפי סיום העבודה".

 

גם הבוקר המשיכו לוחמי האש בפעולות הכיבוי במחסן הצפוני שבו החלה אתמול הבערה. באמצעות מנוף גבהים ממשיכים לוחמי האש להתיז קצף על מוקדים קטנים של אש שטרם כבו.

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

במשרד להגנת הסביבה אמרו הבוקר כי "בעקבות דיווח מתצפית נמל חיפה, צוות היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה איתר לפני שעה קלה כתמי שמן צמחי, שקוף ברובו, המפוזרים בין רציף כרמל ורציף מזרחי בנמל חיפה. ההערכה היא כי מדובר על שמן מחברת "שמן תעשיות", שהגיע לים מכיוון המפעל, שכובתה בו אתמול שריפת ענק במחסן השמנים.

 

"חברת נמלי ישראל הפעילה את הקבלן 'מעגן', פרסה חוסם והיא פועלת לניקוי השפך. אנשי היחידה הימית של המשרד נמצאים בשטח, וימשיכו לפקח אחר פעולות הניקוי. כוחות כיבוי והצלה, בשיתוף המשטרה הירוקה שלה משרד להגנת הסביבה, מבצעים חקירה של אירוע השריפה אתמול במפעל".

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: אקי פלקסר)
(צילום: אקי פלקסר)

שריפה במפעל שמן בחיפה (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)
(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)

כפי שפורסם אמש ב-ynet, החשד העיקרי הוא כי מקור האש הוא בשריפת פסולת מתכת בחצר המפעל, סמוך למחסן הצפוני. 

 

ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש-רותם, הגיבה כעבור יממה לראשונה על האירועים. בציוץ בטוויטר פרסמה תמונה של השריפה כפי שתועדה ממרומי הכרמל, וכתבה: "כך זה נראה כאשר הפטרוכימיה וחומרים מסוכנים יושבים בלב עיר. כדי שהמציאות הזו תשתנה, נדרשת עבודה עקבית לטווח הארוך. בלי התלהמויות, בלי ססמאות, עבודה שקטה אך נחושה. בדיוק מה שבכוונתי לעשות". היא לא פירטה מה הצעדים שבכוונתה לנקוט. קב"ט עיריית חיפה שהה אתמול בשטח בעת הטיפול בשריפה.

 

עיריית חיפה חיפה מסרה כי היא "עובדת מול המשרד להגנת הסביבה אשר באחריותו לטפל בשפיכת השמן לים. בנוסף העבירה העירייה דרישה למפעל 'שמן' לטיפול מיידי בנזקים ופינוי השמן מהכביש. אנשי אגף הביטחון של העירייה נמצאים בשטח לעקוב אחר הטיפול בנושא, ביחד עם המשרד להגנת הסביבה. איגוד ערים לסביבה יפעל לביצוע דיגומים לבדיקת שאריות אסבסט באזורים שאליהם הגיע העשן מהשריפה, ואזורים שנפגעו מהשמן שזלג".

 

ארגון אזרחים למען אוויר נקי מסר בתגובה: "האירוע בחיפה אתמול, שרק בנס נמנע בו אסון כבד, הוא הוכחה נוספת כי לא רק ששריפות הפסולת הן אחד מגורמי זיהום האוויר המשמעותיים בישראל, אלא שהן מהוות סכנת חיים מיידית של ממש. אנחנו שבים וקוראים להציב את הטיפול בתופעה בעדיפות גבוהה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות כבאות והצלה
העבודות לייבוש השמן בכניסה לנמל
צילום: דוברות כבאות והצלה
מומלצים