שתף קטע נבחר

נתניהו מאשים את החוקרים: "סחטו באיומים עדי מדינה, איימו לפרק משפחות"

לאחר חשיפת ynet ו"ידיעות אחרונות" על מכבש הלחצים שהופעל על עדי המדינה, אמר ראש הממשלה: "אומרים להם, 'אם לא תיתנו לנו את הראש של נתניהו, פשוט נהרוס לכם את המשפחה'. זה מזעזע ומראה עד כמה התיקים ריקים". נתניהו דיבר לפני המראתו מלונדון לישראל

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מאשים את חוקרי המשטרה בהפעלת אמצעי "סחיטה באיומים" על עדי מדינה במסגרת החקירות בתיקיו. לפני ההמראה מלונדון לישראל אמר בהתייחסו לחשיפת ynet ו"ידיעות אחרונות": "אומרים להם 'אם אתם לא תגידו מה שאנחנו רוצים, אם אתם לא תיתנו לנו את הראש של נתניהו - אנחנו פשוט נהרוס לכם את המשפחה. תחשבו על המשפחות שלכם, על הילדים שלכם'. ממש סחיטה באיומים".

 

"ראיתי הבוקר את הסיפור המזעזע ב'ידיעות אחרונות' שפרסמו איזה אמצעים הפעילו על עדי המדינה, פשוט סחיטה באיומים. ממש כמעט באלימות", אמר ראש הממשלה נתניהו. "והם מנחים אותם ועדי המדינה אומרים 'אנחנו לא רוצים לשקר'. אז הם מנחים אותם מה להגיד כדי להוריד מהם את הלחץ.

 

"זה דבר שקשה להאמין שבמדינה דמוקרטית כמו שלנו עושים דברים כאלה אבל זה אומר לכם: כל התיקים האלה זה תיקים שמבוססים על עדי מדינה. והם יקרסו. לא יישאר מהם זכר. אבל אני חושב שהדבר הזה צריך להטריד. וכשזה יקרוס, כשכל זה יקרוס, מי ייתן על זה את הדין?".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו מסיים ביקור בלונדון וממריאים לישראל (צילום: חיים מח, לע
רה"מ נתניהו ורעייתו לפני ההמראה מלונדון לארץ(צילום: חיים מח, לע"מ)

 

תמלילי החקירות של עדי המפתח בפרשות נתניהו, ניר חפץ וארי הרו, חושפים לראשונה את מכבש הלחצים שהפעילו חוקרי המשטרה על השניים, שספק אם עבריינים מנוסים מהם בהרבה היו מצליחים לעמוד בהם.

 

בסוף חודש פברואר 2018, כשבוע וחצי לפני שהפך לעד המדינה השלישי נגד נתניהו, נחקר חפץ בלהב 433 על ידי חוקר המשטרה. החוקר הסביר לחפץ, שעד כה סירב לשתף פעולה, כי אם לא יחזור בו מעדותו ברשות לניירות ערך, הוא עלול לאבד את היקר לו מכל - משפחתו.

ניר חפץ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ניר חפץ(צילום: רויטרס)

תחילה, מקדים החוקר ומסביר לחפץ קצת על היכולות של המשטרה. "אנחנו לא תחנת משטרה. אנחנו להב 433 ושיטות הפעולה שלנו מלבד זכויות החשוד, מאוד-מאוד דומות לשב"כ".

 

חפץ: "אה-אה".

 

חוקר: "אני יכול להגיד לך שכל פינה שניסית להסתיר ולהחביא במהלך חייך אנחנו הפכנו את הפינה הזאת וגילינו את מה אתה החבאת. וכל אותם מסתוריים, ודברים חבויים אנחנו נגיש לך אותם... פה על השולחן ונבקש את תגובתך וכל סרט או דבר אפשרי שאתה מריץ לך בראש יהיה פה בחדר הזה".

 

חפץ: "אה-אה".

 

חוקר: "אני לא צוחק איתך ניר. ואני לא מרמה אותך, ואני לא אומר לך שתקופה לא פשוטה מחכה לך, וזה אך ורק בגלל שאתה ממשיך עם 'תשובה מספר אחד' (בחירתו של חפץ שלא לחזור בו מעדותו)".

 

חפץ: "אוקיי..."

 

חוקר: "תשובה אחד תזכור מה שאמרתי לך בשיחה שלנו. אלה דברים שעלולים להשפיע לא רק עליך".

 

חפץ: "כן ברור".

 

החוקר: "במקביל אילן (ישועה) מעדכן את שאול 'אני מטפל הם מתחכמים'. במה אילן מטפל"?

 

חפץ: "תשובה אחד".

משרדי יחידת להב 433 בלוד (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
משרדי יחידת להב 433 בלוד(צילום: אבי מועלם)

 

לקראת סוף החקירה, כשחפץ מתעקש שוב לענות תשובות דומות, החוקר מחליט להסביר לו את המשמעויות של הדברים: "ניר אתה צריך להתעורר על החיים שלך דחוף. דחוף. דחוף. אתה יודע שמבחינת גיל אני קרוב יותר לילדים שלך מאשר אליך, ואני אגיד לך משהו באמת בצורה הכי כנה בעולם. אין לי אבא. אני לא בקשר איתו כבר המון שנים כי הוא החליט מסיבות כאלו ואחרות לעזוב את הבית. יש מצב גדול מאוד שאחרי כל הסיפור הזה פה הילדים שלך לא ירצו להיות איתך בקשר יותר, וגם אשתך. למה? בגלל שאתה שומר על זכות השתיקה בשביל כמה עסקנים ששומרים על התחת שלהם אבל לא על שלך. אני אומר לך שההשלכה פה מעבר לפלילים וכלא. התא המשפחתי שלך כרגע נמצא בסכנה בעקבות אותה פצצה שאמרתי לך שתגיע בזמן הקרוב מאוד".

 

חפץ: "אני מקשיב לך".

 

חוקר: "אתה בוחר להמשיך ולשתוק עם 'תשובה מספר אחד' ולהפנות אותנו לחקירה שלא רלוונטית ולא מעניינת אותנו יותר. אתה צריך להתעורר על החיים שלך כמו שכל שאר החברה פה התעוררו. לראות איך אתה שומר על עצמך ורק על עצמך... וכמו ששלומי (חוקר אחר) אמר לך שיש רגעים של... רגעים שאותם אתה הכי תזכור מבחינת כל מיני נקודות כאלו של גיוס, שבתך בעזרת השם ביום שבו היא תסיים את התואר, ורגעים כאלו ואחרים שאתה לא תהיה שם כדי לחוות אותם... אתה תהיה כלום ושום דבר. אתה תראה שברגע שאתה תהיה בלי המשפחה אתה כלום ושום דבר, וכל הכסף והכסתוחים והשיחות והתיאומים וכל התחבולות האלה שעשית לא היו שוות את זה. אתה יכול להסתכל עליי לגלגל עיניים ולהמשיך להקשיב לעצת עורך דינם... אני אומר לך שאתה עומד בפני סכנה קיומית לתא המשפחתי שלך, ובכל זאת אתה מהנהן וממשיך".

 

הרגע שבו חפץ נשבר ופרץ בבכי

כמה ימים לאחר מכן התרחש אחד האירועים שהביאו את חפץ לנקודת שבירה של ממש. במשטרה הודיעו לאשתו כי הוא משתחרר, ואז חזרו בהם, כמעין תרגיל הטעיה. עבור חפץ מדובר היה בצעד אחד יותר מדי.

 

חפץ: "לחוקר היה שיחה עם אשתי".

 

החוקר ניר שוורץ: "איזה חוקר?"

 

חפץ: "זה שבחוץ"

 

חוקר: "מה קרה?"

 

חפץ: "הוא פשוט עכשיו בתום לב, נתן לה להבין שיש סיכוי שאני משתחרר ומאוד אה... אני לא רוצה שישחקו ברגשות של המשפחה שלי... כאשר ברור שאני לא משתחרר ויש עוד פרשייה אז למה צריך להגיד את זה?"

 

בשלב זה חפץ נשבר ומתחיל לבכות. החוקרים ניגשים אליו. חפץ: "אני מת... אני מתבייש אני לא נוהג לבכות".

 

חוקר: "אל תתבייש, הוא הנה ניר, קח את זה קח (מביא לחפץ בקבוק מים)".

 

חפץ: "מה האנשים האלה גם ככה סובלים מספיק, אז אתה יכול אוקיי... אה. על זה שאני פה אולי זה זה, הם צריכים לבוא בטענות אליי אבל עדיין".

 

חוקר: "אלה האנשים הכי חשובים בחיים שלך".

 

חפץ: "כן".

 

חוקר: "אם אני שם את עצמי במקום שלך, אני, ניר, לא הייתי חושב על שום דבר אחר מלבדם. אתה חייב חייב בשבילם לשנות את הגישה. חייב ניר. אני אומר לך באחריות מה שקורה פה זה לא בכוונה. אבל אני רואה כמה זה קשה לך... ואני רואה כמה חשובה לך המשפחה".

 

"זה שוק: אתה נותן - אני מחזיר"

חפץ כאמור לא היה היחיד שחווה את סיר הלחץ מצד החוקרים. אירוע דומה התרחש גם עם עד המדינה ארי הרו, מי שהיה ראש הסגל של ראש הממשלה. הרו זכה לחקירה אישית על ידי ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה, תת-ניצב כורש ברנור.

 

ברנור: "ארי אנחנו פה כי אתה צריך לתת משהו כדי שנחתום איתך הסכם. אתה לא, אתה בינתיים לא נותן כלום. אוויר סרק. בוקי סרוקי... אתה רוצה משהו מאיתנו תיתן משהו".

ארי הרו (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
ארי הרו(צילום: שאול גולן)

הרו: "אז תגיד מה אתה רוצה שאני אגיד ואני אגיד".

 

ברנור: "דברים אל תסתיר דברים".

 

הרו: "הנה הראיתם לי מכתב שאני אומר לכם שמפוברק. זה כבר פלילי, לא? זה כבר פלילי, הנה אני מאשר לכם שזה מפוברק".

 

במקום אחר מסביר לו ברנור: "יש לך משהו להגיד נגד אחרים? תגיד אתה... אני הולך איתך על ההסכם, אני נותן לך דבר כבד, אני הולך לסגור לך תיק, אני רוצה לדעת מה אתה נותן, איזה דברים פסולים. תגיד לי אחד שתיים שלוש ארבע חמש את זה אני יכול לתת לך. תגיד לי עכשיו רשימה. אני צריך ממך רשימה של דברים. סחורה, זה כמו שוק. אתה נותן - אני מחזיר".

 

הרו: "אני באמת לא יודע".

 

"מנסים לגנוב את הבחירות"

נתניהו התייחס גם למהלך החקיקה שהוא מקדם להצבת מצלמות בקלפיות, "מה שמטריד אותי עכשיו זה שמנסים לגנוב את הבחירות. זה לא מקרי שבני גנץ ולפיד שכבר הודיעו על כוונתם ללכת לממשלת שמאל עם טיבי ועוד הם מתנגדים להצבת מצלמות כי הם רוצים שיגנבו את הבחירות. רק מי שרוצה לגנוב בחירות מתנגד להצבת מצלמות. הצבת מצלמות מונעת גניבת בחירות". הוא סירב להשיב לשאלה מי גונב את הבחירות.  

 

"במדינת ישראל יש מצלמות בכל מקום", אמר ראש הממשלה, "ביקשנו את זה לאור העובדה שהתגלו זיופים בבחירות האחרונות. אמרנו בכל הקלפיות כל המשקיפים. הדרך להבטיח את טוהר הבחירות היא שהמשקיפים יהיו בקלפיות. באנו מיד עם המון תלונות לשופט מלצר הוא אמר שיש בעיה עם הזיופים ודרשנו. אין לזה סיבה אלא אם כן רוצים שבליכוד יפסיד. כל מי שמדבר על דמוקרטיה וטוהר הבחירות חייב לתמוך בהצבת מצלמות".

 

אמש הופץ סדר היום של הממשלה לישיבתה המתוכננת ביום ראשון הקרוב ובו רק סעיף אחד: "טיוטת חוק הבחירות לכנסת, תיעוד חזותי ו/או קולי בקלפיות". טיוטת החוק, שמטרתו לחייב הצבת מצלמות בקלפיות, מקודמת על ידי שר המשפטים אמיר אוחנה לבקשת ראש הממשלה נתניהו, וזאת למרות שהיועצים המשפטיים ובכללם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הביעו הסתייגות מקידומה, ויו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר הזהיר הבוקר מפני כאוס אם ההצעה תעבור.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים מח, לע"מ
רה"מ נתניהו ורעייתו
צילום: חיים מח, לע"מ
מומלצים