שתף קטע נבחר

הרצל בהלם: ההשראה לילדים אפרו-אמריקנים של שיקגו

הכירו את בית הספר היחידי בעולם שאף לא אחד מתלמידיו יהודי או ישראלי אך התלמידים שרובם אפרו אמריקאים מעריצים את חוזה מדינת היהודים ורואים בו מקור להשראה

בית הספר הרצל בשיקגו ()
בית הספר "הרצל" בשיקגו

בבית הספר הציבורי תיאודור הרצל בשכונת צפון לונדייל שבשיקגו, 460 התלמידים לומדים על דמותו של חוזה מדינת היהודים בנימין זאב הרצל ורואים בו השראה לכך שחלומות מתגשמים. דמותו של הרצל מתנוססת באולם המרכזי בבית הספר.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

השם "הרצל" מופיע על שלט גדול בכניסה לבית ספר וכך גם על החולצות של התלמידים ונבחרת הפוטבול המקומית. אלא שזה בית הספר היחיד בעולם שקרוי על שם חוזה מדינת היהודים שבו אין אף תלמיד יהודי או ישראלי. 85% מהתלמידים הם אפרו אמריקנים והוא ממוקם באחת השכונות המאתגרות של שיקגו רוויית הפשיעה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

בתוך השכונה הזו, בית הספר תיאודור הרצל למצוינות הוא חריג בנוף. לבית הספר סיפור היסטורי מרתק: הוא נקרא על שמו של הרצל בשנת 1915 - אז שכונת צפון לונדייל הייתה שכונה יהודית. מאז עברו יותר מ-100 שנה. היהודים עזבו לשכונות היוקרתיות יותר של שיקגו. אך שמו של בית הספר נשאר על כנו וכך גם החזון של הרצל להקים מדינה לעם היהודי.

 

לא סתם עוד בית ספר ציוני

התלמידים לומדים על דמותו של הרצל ורואים בה דמות מופת ממש כמו מרטין לותר קינג שגר 2 בלוקים מבית הספר. עוד מנהיגה ציונית חשובה, גולדה מאיר, גרה בשכונה הזאת ועבדה בספרייה הציבורית הסמוכה.

 

בית הספר הרצל בשיקגו ()
האוכלוסייה השתנתה - השם נשאר וגם המסר

 

"בית הספר 'תיאודור הרצל' בשיקגו הוא לא בית ספר ציוני אבל הוא לא סתם קרוי על שמו של הרצל. התלמידים לומדים מי היה הרצל והוא בהחלט מהווה השראה עבורם להגשמת חלומות. הם יודעים שחלומו של הרצל להקים מדינה ליהודים התממש, ובאותה דרך החלומות שלהם בחיים יכולים להתגשם דרך עבודה קשה וחינוך, ובית הספר נותן להם כלים להגשים אותם", אמר דיוויד מטלוב עורך דין יהודי מטורונטו, שנחשב למעריץ הגדול בעולם של הרצל (וגם מחזיק באוסף המזכרות הגדול בעולם שקשורות להרצל: מעל 5,000 פריטים).

 

מטלוב, ציוני חם, קשור מאוד לא רק לדמותו של הרצל, אלא גם לישראל - וכפי שפורסם ב"ידיעות" מגיע אחת לכמה חודשים מטורונטו לירושלים רק כדי להסתפר במספרה בבירה. הוא עושה את זה כבר 20 שנה.

 

בקרוב - ביקור בקבר הרצל

מטלוב גם קשור מאוד לבית הספר "הרצל" בשיקגו, ונוהג לבקר שם לעיתים ולהרצות בפני התלמידים. גם הקהילה היהודית של שיקגו ושלושה בתי כנסת יהודיים אימצו את בית הספר, ונוהגים כל שנה לבקר בו ולחלק מתנות לילדים לרגל הכריסמס, כאילו היו הסנטה קלאוס היהודים של בית הספר – דבר שגם זכה לפרסום בתקשורת האמריקנית.

 

בית הספר הרצל בשיקגו ()
המקבילה הציונית של מרטין לותר קינג

 

הקהילה היהודית הוציאה טיולים משותפים לתלמידים מבית הספר "הרצל" ולתלמידים יהודים משיקגו באתרים ההיסטוריים במטרופולין בכלל ובשכונת צפון לונדייל בפרט. הקונסוליה הישראלית בשיקגו עומדת בקשר עם בית הספר, ונציגיה מבקרים במקום ואף מרצים לעתים בפני הילדים.

 

מטלוב יוזם בימים אלה פרוייקט חדש: תחרות נאומים על מי היה הרצל לתלמידי בית הספר, כאשר בפאנל השופטים יהיו מורי בית הספר ונציגי הקהילה היהודית. הזוכה יקבל פרס כספי  - ומי יודע אולי גם בנסיעה לישראל שבה יעלה לקברו של הרצל.

 

"זה יחייב את משתתפי התחרות ללמוד ולהעמיק על דמותו הרצל. המנהלת תמרה דיוויד מאוד התלהבה מהיוזמה, ורוצה שהתחרות הראשונה תהיה כבר באביב", סיכם מטלוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתמר אייכנר
בית הספר בצפון לונדייל
צילום: איתמר אייכנר
מומלצים