שתף קטע נבחר

אחרי הדיון בלשכת כחלון: מסתמן כי יוארך תוקף תמ"א 38

בדיון השתתפו הגורמים העוסקים בתחום הדיור ובהם מנהלת מנהל התכנון דלית זילבר ומנכ"ל משרד הבינוי בני דרייפוס; ההחלטה הסופית לגבי התוכנית, שהתוקף שלה יפוג במאי 2020, תתקבל במועצה הארצית בנובמבר

תוכנית המיתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, תמ"א 38, תימשך ככל הנראה גם אחרי מאי 2020, המועד שבו תוקף התוכנית פג. זו הבשורה שיוצאת מלשכתו של שר האוצר משה כחלון בתום דיון קצר שבו השתתפו הגורמים העוסקים בתחום הדיור ובהם מנהלת מינהל התכנון דלית זילבר, מנכ"ל משרד הבינוי בני דרייפוס, ראש מטה הדיור במשרד האוצר זאב ביילסקי, חיים אביטן ראש הרשות התחדשות עירונית ועינת גנון סגניתו.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

 

עתיד תמ"א 38 יוכרע אצל כחלון: מינהל התכנון מול משרדי הבינוי והאוצר

בניגוד למינהל התכנון: כחלון תומך בהארכת תוקף לתמ"א 38

נציג מינהל התכנון: "תוכנית תמ"א 38 לא עמדה ביעדים"

 

הסמכות להחליט בסוגיה זו נתונה בידי המועצה הארצית לתכנון ולבנייה שתוכנס בנובמבר, כאשר סביר כי עד אז תקום ממשלה חדשה. עם זאת לאור העובדה כי כל הגורמים שהשתתפו בישיבה, ובהם זילבר, הסכימו כי יש להאריך את תוקף התוכנית כדי לספק ודאות לשוק הנדל"ן, נראה כי המועצה תמוך בעמדה זו. עם זאת קיימת מחלוקת באשר למשך הזמן שהתוכנית תהיה תקפה, כאשר במינהל התכנון מתעקשים כי יש לבטלה בעוד שנה וחצי מהיום, במאי 2021.

משה כחלון (צילום: ירון ברנר)
משה כחלון, שר האוצר(צילום: ירון ברנר)
 

אפשר להעריך כי כחלון לא רצה לקבל החלטה שטלטל את שוק הנדל"ן 10 ימים לפני הבחירות ועלולה להכעיס בוחרים פוטנציאלים.

 

מלבד החלטה עקרונית זו, לא התקבלה כל החלטה באשר למשך הזמן שהתוכנית תמשיך להיות תקפה, הוראות מעבר שמהבהירות כיצד יש לנהוג בתקופת הביניים שלאחר סיומה של התוכנית, האם התמ"א תבוטל או רק תעודכן, וכן מה תהיה מדיניות ההתחדשות העירונית אם תמ"א 38 תבוטל.

 

בימים אלה מינהל התכנון מקיים מפגשי שולחן עגול עם גורמים בענף הנדל"ן, ובהם דנים בחלופות לתמ"א 38. בהתאם, מינהל התכנון מגבש תוכנית סדורה ויציג אותה בפני המועצה הארצית. 

 

על פי הודעת כחלון, הנוכחים בישיבה הביעו "הסכמה עקרונית על הצורך במתן ודאות למשק ולשוק הדיור, ובהתאם על הארכת תוקפה של התמ"א לתקופה נוספת שתאפשר התארגנות לחלופות אחרות כפי שתחליט המועצה הארצית. בשבועות הקרובים תגובש עמדה ממשלתית בנושא משך הזמן שבו תוארך התמ"א, קביעת הוראות מעבר לאחר סיום התמ"א וגיבוש פתרונות חלופיים הנוגעים להתחדשות עירונית על מנת לשפר את איכות התכנון. ההמלצות שיגובשו יובאו למועצה הארצית".

 

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ אמנון מרחב מסר בתגובה: "ההתאחדות הקבלנים בוני הארץ פעלה בתקופה האחרונה כדי להבהיר את חשיבותה של תמ"א 38 לשוק הדיור ולהגנה על הציבור בישראל ורואה בהחלטה זו החלטה חשובה שעליה אנו מברכים. אנו קוראים לממשלה לכנס מיד את המועצה הארצית לתכנון ובנייה ולקבוע את תקופת ההארכה. כמו כן אני קוראים לשרים להורות על פתיחה מיידית של דיונים בשיתוף ההתאחדות ונציגי שאר חלקי ענף הבנייה, כדי לגבש פתרונות נכונים וישימים, שיאפשרו את המשך התרחבות ההתחדשות העירונית שהפכה לחלק מרכזי בבנייה למגורים במשק הישראלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שר האוצר משה כחלון
צילום: ירון ברנר
מומלצים