שתף קטע נבחר

"ניצול עובדים במפעל שמייצר את האייפון"

הצד האפל של האייפון? דו"ח חדש מאשים את אפל ואת פוקסקון, שמייצרת עבורה את המכשירים, בהפרת חוקי התעסוקה בסין. בין הטענות: שעות נוספות בכפייה, חריגה ממכסת העובדים הזמניים ועבודה ללא מיגון

יום לפני השקת הדור הבא של האייפונים , אפל עולה לכותרות בנסיבות לא מחמיאות: ארגון לא ממשלתי בשם China Labor Watch פרסם אמש (יום א') דו"ח המאשים את אפל ואת חברת פוקסקון, שמייצרת עבורה את האייפונים, בניצול עובדים ובהפרה של חוקי התעסוקה בסין.

 

ייצור אייפונים במפעל פוקסקון (צילום: AP)
ייצור אייפונים במפעל פוקסקון. ארכיון(צילום: AP)

 

מהדו"ח של הארגון, שפועל מניו יורק ועוקב אחר תנאי התעסוקה בסין, עולה כי בחודש שעבר 50 אחוזים מכוח האדם במפעל של פוקסקון בעיר זנגזו היו עובדים זמניים או עובדי קבלן, על אף שהחוק הסיני מגביל את מספר העובדים הללו ל-10 אחוזים בלבד. כמו כן, עובדים אולצו לעבוד 100 שעות נוספות בחודש, כאשר המכסה המותרת היא 36; עובדים לא קיבלו ציוד מיגון למרות שעבדו עם כימיקלים רעילים; עובדים לא קיבלו בונוסים שהובטחו להם; והמפעל לא דיווח על פציעות. 

 

אפל מסרה בתגובה כי וידאה שכל העובדים קיבלו את שכרם, כולל שעות נוספות ובונוסים, וטענה כי מי שעבד שעות נוספות עשה זאת מרצונו החופשי. "אכן גילינו במהלך החקירה שערכנו כי שיעור עובדי הקבלן חרג מהסטנדרט שלנו", נמסר, "אנחנו עובדים מול פוקסקון כדי לפתור את הבעיה".

 

קיבלו בונוס? עובדים במפעל פוקסקון (צילום: AP) (צילום: AP)
קיבלו בונוס? עובדים במפעל פוקסקון(צילום: AP)

 
מפוקסקון נמסר בתגובה כי ברגע שקיבלה את הדו"ח, פעלה באופן מיידי כדי לוודא שכל הנושאים מטופלים. בחברה הכחישו כי עובדים אולצו לעבוד שעות נוספות, אך הודו כי היו חריגות בשיעור העובדים הזמניים ועובדי הקבלן ובמספר השעות הנוספות. כל העובדים, טוענים בפוקסקון, קיבלו את מלוא השכר המגיע להם.


לפוקסקון יש מוניטין בעייתי למדי בכל הנוגע לתנאי העבודה. בתחילת העשור עלתה החברה לכותרות לאחר ש-14 עובדים במפעליה שמו קץ לחייהם, לכאורה בשל הלחץ הרב ושעות העבודה הארוכות. בעקבות הפרשה הצהירה החברה כי שיפרה את התנאים במפעליה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
עובדים במפעל פוקסקון. ארכיון
צילום: AP
מומלצים