שתף קטע נבחר

נתניהו: חשפנו אתרים נוספים לפיתוח נשק גרעיני באיראן

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי ישראל חשפה אתרים לפיתוח נשק גרעיני - נוסף ל"מפעל לניקוי שטיחים" בטורקוזבאד שבו נמצא חומר גרעיני. בין היתר חשף אתר מדרום לאספהאן וקרא לקהילה הבינלאומית להתעורר: "המדיניות הדרושה היא לחץ, לחץ ועוד לחץ"

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר הערב (יום ב') כי ישראל איתרה אתרים נוספים לפתוח נשק גרעיני באיראן נוסף לאלה שעליהם דיבר בנאומו באו"ם לפני כשנה וחצי. הצהרה זו נמסרה כששבוע ויום בלבד נותרו לבחירות לכנסת. 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצרה על הגרעין האיראני (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו הערב(צילום: אלכס קולומויסקי)

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצרה על הגרעין האיראני (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו מציג את האתר האיראני(צילום: אלכס קולומויסקי)

"היום אני מגלה שחשפנו אתרים סודיים נוספים בתכנית הגרעין של איראן", הצהיר נתניהו. "אחד החשובים שבהם הוא אתר לייצור נשק גרעיני באבאדה, דרומית לאספהאן. הוא הציג כיצד איראן התחילה בניסיונות הסתרה כשהבינה שישראל עלתה על עקבותיה: "הנה האתר באבאדה לפני שהבינו שהוא נחשף, אתם רואים אותו כאן, ותראו את האתר, אחרי שהם הבינו שעלינו עליהם הם פשוט השמידו אותו, פשוט חיסלו את הכל. זה פשוט מדהים. בכל פעם הם מסתירים, אנחנו חושפים, ואז הם מנסים לטשטש את עקבותיהם".

 

לגבי המתקן הקודם שחשף אמר נתניהו: "לפני שנה חשפתי את מחסן הגרעין הסודי של טהרן בטורקוזבאד. האיראנים טענו שזה מפעל לניקוי שטיחים. קראתי לסבא"א לבדוק אותו מיד. היום אני מודיע שהפקחים של סבא"א מצאו בתוכו חומר גרעיני שאיראן הסתירה בניגוד להתחייבויות הבינלאומיות. זאת הפרה חמורה של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. היום הודיע מזכ"ל סבא"א שלא זכה לשת"פ מלא מצד איראן. אין פלא שאיראן עשתה הכל לנסות להסתיר את מעשיה האסורים שם".

 

פיתוח נשק גרעיני באספהאן ואבאדה איראן ()

תמונות מההצהרה של נתניהו על הגרעין האיראני ()

אתר טורקוזבאד - יוני 2018 ()

מחסן אטומי סודי של איראן בטורקוזבאד ()

אתר טורקוזבאד לאחר שנוקה – סוף ספטמבר 2018 ()

הוא הציג צילום של האתר לפני החשיפה, היכן שאיראן הסתירה ציוד וחומר גרעיני סודי שאסור לה להחזיק. וצילום של אחרי החשיפה שבו איראן השמידה את החומר וכיסו את האתר בחצץ. "זה לא עזר להם כי הם השאירו עקבות של חומר גרעיני", הסביר נתניהו וקרא לקהילה הבינלאומית להתעורר: "עליהם להבין שאיראן משקרת כל הזמן, ולהצטרף לנשיא טראמפ ולמדינת ישראל בהפעלת לחץ מקסימלי על איראן. מדיניות הדרושה היא לחץ, לחץ ועוד לחץ".

 

"על רקע החשיפה הזאת, חשוב שיהיו מצלמות בכל מקום", סיים נתניהו בהומור את דבריו. 

  

 

מפה מחסן נשק גרעיני ב איראן ()
"המחסן האטומי" בצילום לוויין שאותו פרסם נתניהו בשנה שעברה

במחנה הדמוקרטי הגיבו להצהרתו של נתניהו ואמרו כי מדובר בספין נוסף לקראת הבחירות: "עוד לא יבשה הדיו מהספין האחרון שנכשל וכבר נתניהו מציג עוד ניסיון לספסר בביטחון המדינה על מזבח טובת ההנאה האישית. לאחר הכישלון שלו בהעברת חוק המצלמות הבזוי, חזר נתניהו לאגף האהוב והמוכר - איראן. מוטב שחשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים לא ייגע בקודשי הביטחון".

 

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד הגיב בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו שוב משתמש במידע מודיעיני לתעמולת הבחירות שלו. מדובר בחוסר אחריות לאומי מחריד. הגרעין האיראני לא יכול לשמש לתעלולי קמפיין".

 

גורם בלשכת רה"מ מסר כי גורמי המקצוע המליצו לנתניהו למסור הודעה על טורקוזאבאד ועל האתר החדש באבאדה מיד לאחר מסיבת העיתונאים של מנכ"ל סבא"א שחזר מטהרן.

 

אתמול אמרו שני דיפלומטים העוקבים אחר פעילותה של סוכנות הגרעין לסוכנות הידיעות רויטרס כי דגימות שנלקחו על ידי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) במה שראש הממשלה בנימין נתניהו כינה "המחסן האטומי החשאי" בטהרן, הראו עקבות אורניום - ואף שעברו חודשיים מאז אותם ממצאים, איראן עדיין לא נתנה לכך הסבר ראוי.  

בנימין נתניהו נאום העצרת הכללית של האו
נאום נתניהו באו"ם(צילום: AFP)

האתר המדובר נחשף בנאום שנשא נתניהו בשנה שעברה בעצרת הכללית של האו"ם. ראש הממשלה דרש מסבא"א לבקר מיידית באתר, ואמר כי מאוחסנים בו 15 ק"ג של חומר רדיואקטיבי חשוד: "איראן מחזיקה מתקן סודי נוסף בטהרן. מחסן גרעיני סודי לאחסון כמויות של חומרים וציוד מתוכנית הגרעין הסודית שלה".

 

הוא הציג את כתובתו המדויקת של המתקן ואמר שהאיראנים פועלים לפנותו: "זהו עוד בניין תמים למראה. מדינות עם יכולות לווייניות יוכלו לראות פעילות מוגברת בסמטה שבה נמצא המתקן בשבועות הקרובים. האנשים שיוצאים ונכנסים משם הם איראנים שמנסים לסיים את העבודה באתר".

  

רויטרס דיווחה כבר באפריל האחרון כי סבא"א, שמפקחת על הציות להסכם הגרעין, בחנה את המתקן ולקחה משם דגימות לבדיקה. כלי תקשורת בארה"ב ובישראל דיווחו מאז כי בדגימות נמצאו שאריות של "חומר רדיואקטיבי" - דיווחים שנוסחו בשפה המעורפלת שבה השתמש נתניהו בנאומו באו"ם.

 

היום בצהריים אישרה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי איראן התקינה צנטריפוגות חדשות במתקני הגרעין שלה, שיאפשרו לה להעשיר אורניום מעבר לרמה המותרת בהסכם הגרעין.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בנימין נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים