שתף קטע נבחר

דיווח: נמצאו עקבות אורניום ב"מחסן האטומי" של איראן

דגימות מ"המחסן הגרעיני החשאי" בטהרן, שנחשף בנאום נתניהו באו"ם אשתקד, גילו עקבות אורניום - החומר הדרוש לבניית פצצת אטום. בטהרן, שטענה בעבר כי מדובר במתקן לניקוי שטיחים, טרם העניקו הסבר מספק לסוכנות הגרעין הבינלאומית

בנימין נתניהו נאום העצרת הכללית של האו
צילום המחסן האטומי, כפי שהציג נתניהו בנאומו באו"ם(צילום: UN Web TV)

דגימות שנלקחו על ידי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) במה שראש הממשלה בנימין נתניהו כינה "המחסן האטומי החשאי" בטהרן, הראו עקבות אורניום - ואף שעברו חודשיים מאז אותם ממצאים, איראן עדיין לא נתנה לכך הסבר ראוי. כך אמרו שני דיפלומטים העוקבים אחר פעילותה של סוכנות הגרעין.

 

סבא"א חוקרת את מקור החלקיקים ודרשה מאיראן להסביר זאת. אבל לפי הדיפלומטים ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס, טהרן טרם עשתה זאת - והדבר עשוי לגרום למתיחות מחודשת בין וושינגטון לטהרן. הסנקציות האמריקניות על איראן לאחר החלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על הפרישה מהסכם הגרעין פגעו אנושות בכלכלה האיראנית, ובטהרן הגיבו לאחרונה בהפרת הסכם הגרעין שעליו חתמו עם המעצמות ב-2015.

 

 

האתר המדובר נחשף בנאום שנשא נתניהו בשנה שעברה בעצרת הכללית של האו"ם. ראש הממשלה דרש מסבא"א לבקר מיידית באתר, ואמר כי מאוחסנים בו 15 ק"ג של חומר רדיואקטיבי חשוד: "איראן מחזיקה מתקן סודי נוסף בטהרן. מחסן גרעיני סודי לאחסון כמויות של חומרים וציוד מתוכנית הגרעין הסודית שלה". הוא הציג את כתובתו המדויקת של המתקן ואמר שהאיראנים פועלים לפנותו: "זהו עוד בניין תמים למראה. מדינות עם יכולות לווייניות יוכלו לראות פעילות מוגברת בסמטה שבה נמצא המתקן בשבועות הקרובים. האנשים שיוצאים ונכנסים משם הם איראנים שמנסים לסיים את העבודה באתר".

 

רויטרס דיווחה כבר באפריל האחרון כי סבא"א, שמפקחת על הציות להסכם הגרעין, בחנה את המתקן ולקחה משם דגימות לבדיקה. כלי תקשורת בארה"ב ובישראל דיווחו מאז כי בדגימות נמצאו שאריות של "חומר רדיואקטיבי" - דיווחים שנוסחו בשפה המעורפלת שבה השתמש נתניהו בנאומו באו"ם.

מפה מחסן נשק גרעיני ב איראן ()
"המחסן האטומי" בצילום לוויין שאותו פרסם נתניהו בשנה שעברה

בנימין נתניהו נאום העצרת הכללית של האו
(צילום: AP)

לפי הדיפלומטים, אותו חומר רדיואקטיבי הוא אורניום - חומר בקיע הדרוש לבניית הליבה של פצצת האטום (חומר אפשרי אחר הוא פלוטוניום). אחד הדיפלומטים אמר כי האורניום שאותר לא היה מועשר מאוד, ולא היה קרוב לרמה הנדרשת עבור נשק גרעיני.

 

"יש הרבה הסברים אפשריים", אמר אותו דיפלומט ששמר על אנונימיות. כיוון שאיראן לא העניקה אף הסבר לסבא"א, קשה לקבוע מה המקור של השרידים שאותרו. גם לא ברור עדיין אם הם מהתקופה שלפני הסכם הגרעין ב-2015 או מתקופה מאוחרת יותר.

  (צילום: AP)
טהרן לא מספקת הסברים. הנשיא רוחאני בכור בבושהר(צילום: AP)

בשבוע שעבר דווח ב"וול סטריט ג'ורנל" כי איראן מתחמקת משאלות האו"ם על המחסן שישראל חשפה, ואז סירבו בסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית להגיב על הדיווח. בכיר איראני אמר לצד זאת כי לאיראן אין שום דבר להסתיר, וכי כל גישה שניתנה לפקחי סבא"א הייתה במסגרת החוקים והסיכומים ולא מעבר לכך. בעבר טענו באיראן כי מדובר במתקן לניקוי שטיחים.

 

ראש סבא"א בטהרן, ארה"ב: דווחו בהקדם האפשרי

בסבא"א לא הגיבו לדיווח של רויטרס, וגם גורמים באיראן טרם ענו לשאלות סוכנות הידיעות על איתור עקבות האורניום. הדיווח פורסם בזמן שיו"ר סוכנות הגרעין בפועל, קורנל פרוטה, מבקר בטהרן ונפגש שם עם בכירים כמו שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף. פרוטה מנהל את הסוכנות מאז שהיו"ר יוקיה אמאנו הלך לעולמו בפתאומיות בחודש יולי.  

 

ג'ון בולטון, יועצו לביטחון לאומי של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, התייחס לביקור של פרוטה בציוץ בטוויטר: "היו"ר בפועל של סבא"א הולך לאיראן בזמן שסבא"א מודיעה למדינות החברות שאיראן עלולה להסתיר חומרים או פעילויות רדיואקטיביות". בולטון הביע תקווה שסבא"א תעביר למדינות החברות בסוכנות "דיווח מקיף בהקדם האפשרי".

יו
היום: ראש סבא"א בשיחות בטהרן. עם שר החוץ מוחמד ג'וואד זריף(צילום: AP)

לפי הודעת סוכנות הגרעין, היו"ר בפועל קורנל פרוטה דן עם הבכירים האיראנים בהחלטתה לסגת מחלק מההתחייבויות שלה במסגרת הסכם הגרעין. הצעד האיראני מגיע כאמור בתגובה לחידוש הסנקציות האמריקניות, וכניסיון לאלץ את מדינות אירופה לפצותה על הנזק הכלכלי שנגרם לה. אחרי שכבר החלה לאגור אורניום מעבר לכמות המותרת בהסכם ולהעשירו מעבר לרמה שנקבעה, בשבת הודיעה איראן כי תחל להפעיל צנטריפוגות נוספות, שייכנסו לפעילות מבצעית בחודשיים הקרובים.

 

"אם כל מפצחות הבונקרים": הפצצה שנגד הצנטריפוגות

 

"אם המעצמות יישארו מחויבות להסכם - גם אנחנו נתחייב. אך השעון מתקתק", אמר דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, בהרוז קמלבאנדי. הוא אמר כי החל מיום שישי המשטר הסיר את כל המגבלות שהתחייב אליהן בכל הנוגע לפיתוח והמחקר בתחום הגרעין. לדבריו, 20 צנטריפוגות במתקני הגרעין האיראניים כבר נכנסו לפעילות מבצעית, ותוך חודשיים שאר 164 הצנטריפוגות יפעלו באופן מלא.

 

הנפט האיראני הגיע ליעד, המכלית הבריטית תשוחרר?

בתוך כך, ובצעד נוסף שעלול להגביר את המתיחות בין ארה"ב לאיראן, בטהרן הודיעו הערב שהמכלית האיראנית "אדריאן דריה 1" העבירה את הנפט שלה - בשווי 130 מיליון דולר - ליעדו. המכלית נעצרה בחודש יולי בגיברלטר, טריטוריה בריטית בקצה ספרד, בחשד שבכוונתה להעביר נפט לסוריה. היא שוחררה בחודש שעבר תוך הבטחה שלא תעשה כן. בעוד דובר משרד החוץ האיראני עבאס מוסבי לא אמר במפורש מהו אותו יעד שאליו הועבר הנפט - לפי צילומי לוויין המכלית עוגנת סמוך לחופי עיר הנמל טרטוס שבסוריה.

אדריאן דריה 1 מכלית איראנית ליד חופי טרטוס ב סוריה צילום לוויין (צילום: AFP, SATELLITE IMAGE ©2019 MAXAR TECHNOLOGIES)
"הנפט הועבר ליעדו". המכלית האיראנית ליד טרטוס בסוריה(צילום: AFP, SATELLITE IMAGE ©2019 MAXAR TECHNOLOGIES)

אדריאן דריה 1 מכלית איראנית ליד חופי טרטוס ב סוריה צילום לוויין (צילום: AP, Satellite image ֲ©2019 Maxar Technologies)
(צילום: AP, Satellite image ֲ©2019 Maxar Technologies)

שחרור המכלית האיראנית מגיברלטר מעורר כעת גם אפשרות שטהרן תשחרר את המכלית הבריטית, שאותה תפסו משמרות המהפכה במי המפרץ הפרסי - שבועיים לאחר מעצר המכלית האיראנית. התקרית הביאה את המתיחות באזור לשיא. בטהרן אמרו כי הם מקווים שעם השלמת ההליכים המשפטיים הנוגעים למכלית Stena Impero, שנמצאת בכלל בבעלות חברה שבדית, היא תשוחרר "בקרוב". איראן כבר שחררה שבעה מתוך 23 אנשי הצוות של המכלית, שאיש מהם אינו אזרח בריטי.

 

בארץ: תרגיל ידמה מלחמה בצפון

במקביל, ועל רקע המתיחות בצפון הארץ בשל פעולותיהם של כוח קודס האיראני בסוריה וחיזבאללה בלבנון, צה"ל פתח היום בתרגיל השנתי "אבן הראשה". התרגיל ידמה תרחיש של לחימה בכמה זירות, בדגש על המרחב הצפוני.

 

לפי דובר צה"ל, המפקדות הראשיות בהובלת פיקוד צפון ופיקוד העורף יתרגלו תרחישים שונים בשיתוף פעולה עם כוחות האוויר, הים, היבשה, המודיעין, אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה ואגף התקשוב וההגנה בסייבר. התרגיל צפוי להמשיך עד יום רביעי.

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: UN Web TV
צילום המחסן האטומי, כפי שהציג נתניהו
צילום: UN Web TV
מומלצים