שתף קטע נבחר

ישראל קיסר הובא למנוחות: "אחד האנשים הגדולים של האומה"

בבית העלמין גני אסתר בראשון לציון נטמן מזכ"ל ההסתדרות המיתולוגי שהלך לעולמו בגיל 88. חברו אביגדור קהלני ספד: "היית לי אח בכור שהערצתי, לא הצלחתי להבין איך הוא גרם לכל הרבה אנשים לאהוב אותו"

 

 

מאות בני משפחה וחברים ליוו אחר הצהריים (ב') למנוחות את מזכ"ל ההסתדרות המיתולוגי ישראל קיסר שהלך לעולמו בגיל 88. בהלוויה, שנערכה בבית העלמין גני אסתר בראשון לציון, השתתפו אנשי מפלגת העבודה ובכללם ח"כ מרב מיכאלי, השר לשעבר שמעון שטרית, ח"כ לשעבר אביגדור קהלני, מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני וכן יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד.  

 

קהלני אמר בדברי ההספד לקיסר: "אנחנו נפרדים היום מאחד האנשים הגדולים של האומה. היית לי אח בכור שהערצתי. כבן העדה התימנית הוא היה גאה להיות והוא היה האיש שלא הצלחתי להבין איך הוא גרם לכל הרבה אנשים לאהוב אותו. לישראל היה תמיד צורך לגעת באדם. ישראל, אני נחנק מדמעות. אהבתי אותך ואני אוהב אותך מאוד. תחסר לכולנו. מדינת ישראל תזכור אותו ותלך לאורו של האיש היקר הזה".

הלוותיו של ישראל קיסר (צילום: יריב כץ)
"מדינת ישראל תלך לאורו". ח"כ לשעבר קהלני סופד לקיסר(צילום: יריב כץ)

השר לשעבר שטרית אמר: "אני וישראל ישבנו יחד בממשלה של יצחק רבין ושמעון פרס ושיתפנו פעולה כשהיה נשיא ההסתדרות. ישראל היה איש מיוחד במינו. הוא עשה מסלול מדהים מילד בתוך המפלגה במחלקה לעולי תימן עד לממלא מקום סגן ראש הממשלה. הוא קיבל תפקידים בכירים בניגוד לקודמיו מהעדה שנתנו להם 'תפקידי תורן'. היה איש צנוע, נעים הליכות, איש משכיל עם חוש הומור מדהים וחבר הגון גם בפעילות הציבורית שלו ולא רק כבן אדם. היה דמות מופת בפוליטיקה הישראלית".

 

כלתו של קיסר הקריאה נאום של יובל אלוני, חבר אישי של קיסר: "אנחנו עומדים פה כדי להיפרד ממך. גאים שהיינו עדים לתרומתך במשך 88 שנים. בעשר אצבעותיך וביכולות אישיותך הגעת עד למחליפו של ראש הממשלה. צעדת בדרך של עשייה אמיתית חפה מכל שופוני. נבחרת למזכיר ההסתדרות כמו בן גוריון ורבים אחרים. הבטחת וקיימת לשמר את כלליות ההסתדרות, את קיום העבודה לערך חיוני של החברה עם סבלנות וסובלנות. אנחנו נהנים מסך פרותיך פועלך יישמר לעד".

מזכ
קיסר ב-1986(צילום: שאול גולן)

קיסר, יו"ר ההסתדרות בין 1984 ל-1992, נפטר בבית החולים וולפסון בחולון, שם אושפז בשבוע האחרון בעקבות סיבוך דלקת ריאות. הוא הותיר אחריו שני ילדים וחמישה נכדים.

 

קיסר נולד ב-1931 בעיר צנעא בתימן וכשהיה בן שנתיים עלה לארץ עם משפחתו. לפני מלחמת העצמאות ואחריה למד ועבד במרכז נוער לעולים חדשים. את שירותו הצבאי סיים כקצין בדרגת סרן. לאחר שסיים לימודי תואר ראשון באוניברסיטה העברית הוא פנה לשירות הציבורי. תפקידו הראשון היה בשנת 1960, כשמונה לעוזר ויועץ לשר העבודה גיורא יוספטל. לאחר מכן שירת כיועץ תעסוקה ראשי במשרד העבודה.

 

בשנת 1966 החל קיסר לעבוד בהסתדרות. עד שנת 1971 היה יו"ר מחלקת הנוער והספורט ואף כיהן כיו"ר מחלקת כוח אדם. בשנים 1972–1977 כיהן כגזבר ההסתדרות. בשנים 1977-1984 עמד בראש האגף לאיגוד מקצועי וכיהן כסגנו של מזכ”ל ההסתדרות דאז, ירוחם משל. לאחר מכן, כאמור, החליף אותו בתפקיד המזכ"ל.

 

בכנסת ה-11, בתקופת כהונתם של שמעון פרס כראש הממשלה ויצחק מודעי כשר האוצר, תמך בתוכנית הממשלה לייצוב הכלכלה, אך נאבק למניעת ירידה תלולה של המשכורות והגדלת שיעור האבטלה. בשנת 1992 התמודד על הנהגת מפלגת העבודה, קיבל קרוב ל-20% מהקולות והפסיד לרבין. בממשלתו הוא כיהן כסגן ראש הממשלה וכשר התחבורה, תפקיד שבו המשיך לכהן לאחר הרצח בממשלתו של שמעון פרס. בשנת 1996, לאחר 12 שנים במשכן, הוא פרש מהכנסת. קיסר פרש מהחיים הפוליטיים בעקבות מחלת אשתו מזל, שנפטרה שנה לאחר מכן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
הלווייתו של ישראל קיסר
צילום: יריב כץ
מומלצים