שתף קטע נבחר

סופטבנק דוחקת ב-WeWork: עצרו את ההנפקה

החברה היפנית, שהיא המשקיעה הגדולה ביותר בענקית השכרת חללי עבודה משותפים, מוטרדת מהביקורת הציבורית שסופגת WeWork על רקע תשלומים שהעבירה למייסד אדם נוימן ולמבנה המורכב שלה. WeWork מעוניינת לגייס בהנפקה 4-3 מיליארד דולר

סופטבנק, המשקיעה הגדולה ביותר בחברת השכרת חללי המשרד WeWork , דוחקת בה להקפיא בשלב זה את התכניות לבצע הנפקה ציבורית ראשונה (IPO), זאת בשל קבלת הפנים הצוננת שקיבלו מהמשקיעים. כך מדווח הפיננשל טיימס המתבסס על גורמים המעורים בנושא.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

הצרות של WeWork: הערכת שווי חדשה עלולה לחתוך עוד יותר את שוויה

חברת WeWork שוקלת לבטל את ההנפקה שתוכננה להמשך החודש

WeWork חותכת את השווי בהנפקה ל-20-30 מיליארד דולר

 

We Company, החברה האם של WeWork, מעוניינת לגייס בהנפקה בין 3-4 מיליארד דולר, אך ספגה ביקורת מצד המשקיעים והאנליסטים סביב תשלומים שהועברו למייסד ולמנכ"ל, אדם נוימן, וסביב המבנה התאגידי המורכב שלה.

אדם נוימן, WeWork (צילום: דן קינן ו-shutterstock)
אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork(צילום: דן קינן ו-shutterstock)

סופטבנק, באמצעות קרן ויז'ן שלה, הזרימה לחברה כבר מעל 10 מיליארד דולר, אך ההתלהבות שהפגינה לגבי ההנפקה הולכת ודועכת. זאת על רקע הורדות הערכות השווי שבנקאים חושבים שהחברה תוכל להשיג באמצעות ההנפקה.

 

אתמול דווח כי בחברה בודקים את תגובת המשקיעים להערכת שווי של 15-20 מיליארד דולר, נמוך משמעותית מהערכת שווי של 47 מיליארד דולר שניתנה לחברה בסבב גיוס ההון האחרון, אז השקיעה בה סופטבנק שני מיליארד דולר נוספים.

 

במקביל, סופטבנק בעצמה מנסה לגייס 108 מיליארד דולר להקמת קרן נוספת להשקעה בחברות סטארט אפ טכנולוגיות. אולם, החברה היפנית עלולה להיתקל במכשולים בגיוס ההון אם מחיר ההנפקה של We Company יהיה נמוך במידה ניכרת מהערכת השווי בסבב גיוס ההון האחרון שלה, כך לפי המקורבים. במסגרת הסכם שהושג בין שתי החברות בתחילת השנה, סופטבנק אמורה להעביר לחברה 1.5 מיליארד דולר בשנה הבאה. החברות לא הגיבו על הדיווח.

 

ביטול ההנפקה יוביל למחסור של 9 מיליארד דולר בהון חדש לחברה

אם אכן יוקפאו התוכניות לביצוע ההנפקה, WeWork תפסיד גם גישה להלוואה בגובה שישה מיליארד דולר מקבוצת בנקים, ביניהם ג'יי.פי.מורגן וגולדמן זאקס, שתלויה בכך שההנפקה תגייס שלושה מיליארד דולר לפחות בהשקעות חדשות.

 

כלומר, ביטול ההנפקה יוביל למחסור של תשעה מיליארד דולר בהון חדש לחברה, דבר שעלול להוביל לשינוי דרמטי באסטרטגיה התאגידית של החברה, וקרוב לוודאי שיגרום לביטול תוכניות ההתרחבות האגרסיביות שלה, שבמסגרתן פתחה 528 בניינים להשכרה ביותר מ-110 ערים ברחבי העולם.

 

 

החברה הפסידה מעל ארבעה מיליארד דולר מאז 2016, זאת על אף שבתקופה המדוברת ההכנסות הוכפלו בכל שנה. בתשקיף שפרסמה לקראת ההנפקה, טענה כי ביכולתה להאט משמעותית את קצב ההתרחבות שלה, אם יהיה עליה להפוך להיות רווחית.

 

בכל זאת, המשקיעים ממשיכים להיות סקפטים בעיקר בכל הקשור למודל העסקי, שעדיין לא נבדק בתקופות של האטה כלכלית. חלק מהמשקיעים הביעו חשש סביב הנטייה של החברה לשכור את חללי המשרדים לתקופות ארוכות, בממוצע של 15 שנים, אך להשכיר אותם לדיירים לטווחים קצרים.

 

בחברה מנסים לענות על חלק מטענות המשקיעים לפני ההנפקה. כך למשל, נוימן החזיר תשלום של 5.9 מיליון דולר שהועבר לזרוע ההשקעות שלו מהחברה עבור הזכות להשתמש במילה we שרשומה בסימן מסחרי. כמו כן, החברה חשפה בשבוע עבר כי בכוונתה להוסיף לראשונה אישה לדירקטוריון שלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן קינן ו-shutterstock
אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork
צילום: דן קינן ו-shutterstock
מומלצים