שתף קטע נבחר

אשכנזי: "בליכוד נערכים ליום שאחרי נתניהו". שטייניץ: "קשקוש, בטהרן מתפללים שיודח"

מספר 4 בכחול לבן טען באולפן ynet: "הליכוד יחליט את ההחלטות שלו, מה שבטוח זה שלא יהיה מועד ג'". על חשיפת נתניהו בעניין איראן: "דבר כזה לא מודיעים בטלוויזיה". שר האנרגיה טען בתגובה שמעמד נתניהו בליכוד יציב: "מראשי הממשלה הטובים בתולדות ישראל"

 

 

 

חבר הכנסת והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי (כחול לבן) סירב לחשוף הבוקר (יום ג') באולפן ynet עם מי מאנשי הליכוד מתקיימות שיחות לגבי החלפת נתניהו לאחר הבחירות שיתקיימו בעוד שבוע בלבד, אך טען כי "אנחנו יודעים שבליכוד נערכים ליום שאחרי". שר האנרגיה מהליכוד יובל שטייניץ פסל את הנושא על הסף: "קשקוש מוחלט".

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד -מתחם הבחירות של ynet 

 

חצי חצי גבי אשכנזי יובל שטייניץ (צילום: עידן ארבל)
גבי אשכנזי ויובל שטייניץ. "נדבר ביום שאחרי"(צילום: עידן ארבל)

לדברי אשכנזי, בכל מקרה לא תהיה מערכת בחירות נוספת: "הליכוד יחליט את ההחלטות שלו, אבל דבר אחד בטוח, לא יהיה מועד ג'. אני לא מעריך שתהיה איזה מפלגה שתסתכן בלשלוח את הציבור בפעם השלישית לבחירות ותבקש את האמון שלו".

 

-יש לך דיל עם אנשי ליכוד?

 

"אנחנו מדברים עם אנשי ליכוד".

 

-הם אומרים שזה בלוף.

 

"אני מציע להעמיד את מה שאנחנו אומרים למבחן הבוחר ויום אחרי הבחירות נדבר".

 

שטייניץ התראיין גם הוא באולפן ynet והתייחס לדבריו של אשכנזי: "זה קשקוש מוחלט. יש לנו את ראש הממשלה מהטובים בתולדות ישראל שהפך לאחד המנהיגים הבולטים לא רק בארץ אלא בעולם כולו".

 

-אבל עם כל העוצמה הוא לא הצליח להקים ממשלה.

 

"כמובן שהציבור יכריע הכרעה דמוקרטית ונכבד כל הכרעה. אני רק רוצה להגיד דבר אחד לגיטימי בדמוקרטיה יש כאלה שהם בעד נתניהו, יש כאלה שמתעלמים מכל ההישגים הביטחוניים והכליליים והם נגדו, אבל אני אומר לך באחריות שבטהרן מתפללים היום להדחתו של נתניהו בשבוע הבא". 

 

 

"מסיבת העיתונאים לא נועדה למנהיגי המערב"

היום הודיעה לשכת נתניהו כי ראש הממשלה יטוס ביום חמישי לביקור בזק בסוצ'י שברוסיה כדי להיפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין "על רקע דאגתה של ישראל מהמשך התבססותה של איראן בסוריה והנסיונות שלה להבריח אמצעי לחימה דרך עיראק, סוריה ולבנון". מאידך, בשל הקירבה לבחירות, גורמים בכחול לבן טענו שמדובר בנסיעה למטרות תעמולת בחירות שמטרתה "לשאוב" קולות, בין היתר מישראל ביתנו.

 

אשכנזי התייחס להתחממות עם איראן: "אנחנו חושבים שבנושא איראן אין פוליטיקה. אנחנו מזהירים ממצב שבו ישראל תישאר לבד במאבק מול איראן, הן הגרעינית והן הטרור".

 

-האמריקאים ינטשו אותנו?

"האירופאים לא איתנו, סין לא איתנו, רוסיה לא איתנו, אני שומע לאחרונה שהנשיא טראמפ לא שולל אפשרות להיפגש עם המנהיג האיראני. אני חושב שהדבר הזה צריך להטריד אותנו. אי אפשר להתעלם מזה שלמרות הפלת המל"ט ותקיפת המכליות האמריקאים לא הגיבו, מה אתה חושב שהאיראנים מבינים מזה?".

 

תמונות מההצהרה של נתניהו על הגרעין האיראני (צילום: AP)
נתניהו מציג אתמול את תצלומי האוויר. "לא לטלוויזיה".(צילום: AP)

על חשיפת אתרי הגרעין האיראניים לתקשורת אתמול של נתניהו אמר: "מסיבת העיתונאים אתמול לא נועדה למנהיגי העולם המערבי. מהניסיון שלי, מידע כזה לא מודעים דרך הטלוויזיה. הפריע לי מאוד שאתמול זה לא היה באמת מסיבת עיתונאים, זו היתה הודעה חד צדדית של רה"מ, בצד היתה כותרת של מחל והליכוד".

 

שטייניץ טען כי ההצהרה נועדה להפעלת לחץ: "יש חשיבות גם למימד הפומבי, העובדה שאובמה נאלץ להטיל סנקציות על איראן ב-2011 הייתה בזכות הלחץ הפומבי שהפעיל נתניהו. העובדה שטראמפ יצא מהסכם הגרעין וחזר והטיל סנקציות שעלו לאיראנים במאות מיליארדי דולרים ומשתקות את הכלכלה והצבא האיראני זה בזכות ההשפעה הבינלאומית, הציבורית והתקשורתית של נתניהו".

 

אתם סגורים עם ליברמן? "אם אגיד לך מה קורה זה לא יקרה"

אשכנזי טען שכחול לבן לא מנסה לחסל את מפלגת העבודה כפי שטען איציק שמולי מוקדם יותר באולפן ynet, אך העריך שאם כחול לבן לא תהיה המפלגה הגדולה, הליכוד תהיה זו שתקבל את המנדט מהנשיא: "אם אפשר ללמוד מהסקרים משהו זה שיש שתי מפלגות גדולות ולאף אחת אין גוש, התרחיש שלא יהיה גוש הוא אפשרי ולכן נשאלת האלה מה עושים המצב כזה. ההערכה שלנו שהמפלגה הגדולה תקבל את המנדט מהנשיא ואנחנו פועלים מאוד חזק לשכנע את הציבור ללכת להצביע".

 

-יש קמפיין שבו אתם אומרים שאתם חייבים להיות המפלגה הגדולה.

 

"מה אתה רוצה שנגיד? שנהיה המפלגה הקטנה? עם כל הכבוד לימינה, פרץ ומרצ, הם לא אלטרנטיבה שלטונית. אנחנו קמנו בשביל להיות אלטרנטיבה שלטונית. לראשונה אחרי עשור באמת לבוחר הישראלי יש שתי אפשרויות: ממשלת 61 קיצונית, משיחית, עם אלמנטים גזעניים או ממשלת אחדות בראשות כחול לבן".

 

אביגדור ליברמן  (צילום: גיל יוחנן)
אביגדור ליברמן. "מדברים עם כולם"(צילום: גיל יוחנן)

-אתם סגורים עם ליברמן?

 

"אנחנו מדברים עם כולם, אני לא אגיד לך מה קורה כי אז לא יקרה, אני שמח שיש לנו הסכם עודפים עם ליברמן".

 

-אם תהיה אחדות, אמר אתמול איימן עודה שהוא יהיה יו"ר האופוזיציה. מה אתה חושב על הרעיון הזה?

 

"נפלאות דרכי הדמוקרטיה הישראלית".

 

-אתה רואה אותו שותף להרכבת ממשלה?

 

"לא. אנחנו עושים הפרדה ברורה בין אזרחי ישראל הערבים, שאנחנו רואים בהם אזרחים שווים לכל דבר, לבין המנהיגות הפוליטית שלא מכירה במדינה יהודית ודמוקרטית ולכן כרגע זה לא רלוונטי. אנחנו פועלים בחברה הערבית ואחנו מקווים שנצליח לכוון לקהל הערבי הצעיר שרוצה להשתלב".

  

שטייניץ טען מנגד כי בהחלט ייתכן שהרשימה המשותפת תהיה חלק מממשלת גנץ. "הם יצורפו לממשלת כחול לבן כי לא תהיה להם ברירה אחרת, בלי הערבים הם לא יוכלו להרכיב ממשלה". 

 

על האפשרות שעוצמה יהודית תהיה חלק מקואליצית נתניהו: "אני לא חושב שהיא עוברת את אחוז החסימה. אני חושב שהיא מאיימת על שלטון הליכוד, כי היא מאיימת לבזבז שניים שלושה מנדטים. אנחנו לא במגעים עם בן גביר". 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

השתתף בהכנת הידיעה: איתמר אייכנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידן ארבל
גבי אשכנזי ויובל שטייניץ
צילום: עידן ארבל
מומלצים