שתף קטע נבחר

הצהרת נתניהו אתמול, והקשר לפגישה בין טראמפ ורוחאני

ההתחממות בין וושינגטון לטהרן מציבה את נתניהו במלכוד: הוא לא יכול למתוח ביקורת על ידידו הטוב טראמפ, ולכן מציג את איראן כמי שמרמה את הקהילה הבינלאומית. בינתיים, טראמפ לא מתרשם ומתקדם לעבר פסגה. החשש בירושלים: שחזור מקרה קים ג'ונג און. פרשנות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אתמול כי אין לו בעיה להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני, וכי פגישה כזאת יכולה להתקיים. בירושלים לא יודו בכך רשמית, אך פגישה שכזאת בעיתוי הזה היא סיוט אמיתי ובוודאי כשהדיבורים עליה מגיעים שבוע לפני הבחירות לכנסת ה-22. את הצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אתמול על האתר הגרעיני החדש שנחשף באיראן צריך לבחון גם על רקע אותה פגישה אפשרית זו. גם היום, בשעה 17:00, ימסור נתניהו הצהרה, שאותה כינה בליכוד "דרמטית".

דונלד טראמפ חסן רוחאני (צילום: gettyimages, EPA)
המלכוד של נתניהו. טראמפ ורוחאני (צילום: gettyimages, EPA)

ראש הממשלה נתניהו מבין שכל אסטרטגיית הבידוד שהוא מוביל נכשלת. פגישה בין טראמפ לרוחאני שעלולה להיתפס - בוודאי על ידי האופוזיציה - ככישלון למדיניות שלו נגד איראן - תיתן רוח גבית למשטר האייתולות, גם אם לא בהכרח תוביל לביטול מיידי של הסנקציות.

 

ואולם, נתניהו במילכוד. הוא לא יכול לתקוף את ידידו טראמפ, זה שתמונות הענק שלו לוחץ את ידו של נתניהו תלויות על שלטי חוצות ברחבי ישראל. הוא בטח לא יכול ללכת לקונגרס ולתקוף נשיא מכהן כמו שעשה לנשיא הקודם ברק אובמה ערב הבחירות לכנסת ה-20. אז מה הוא עושה? מכנס מסיבת עיתונאים דרמטית שבה הוא מנסה להבאיש את ריחה של איראן ולהציג אותה שוב כמי שמרמה את הקהילה הבינלאומית, מפרה את הסכם הגרעין וגרוע מכך: מפרה את האמנה נגד הפצת נשק גרעיני (NPT) בהעלמת החומרים הגרעיניים כביכול מהאתר שחשף נתניהו.

 

 

 

ההצהרה נבעה גם משיקולי בחירות ורצון של נתניהו להסיט את הדיווחים מחוק המצלמות שהעלאתו בכנסת נכשלה כישלון חרוץ. ובכלל הצהרה דרמטית של נתניהו על איראן מחזקת את הדימוי שלו כמר ביטחון. לא פלא שראשי כחול לבן מיהרו להאשים את נתניהו שהוא עושה שימוש במידע ביטחוני רגיש לצורכי תעמולה.

 

נכון שמועד החשיפה נקבע בהמלצת גורמי הבטחון - על רקע הכינוס של הנהלת סבא"א (הוועדה הבינלאומית לאנרגיה אטומית) שדנה בהפרות של איראן והעובדה שהיא סירבה לאפשר לפקחי סבא"א לבקר באתר החשאי בטהרן שנחשף על ידי נתניהו בנאומו האחרון בעצרת האו"ם. חשיפה של אתר גרעיני נוסף שאיראן העלימה רק מחמירה את מצבה מול הקהילה הבינ"ל כמי שלא עומדת בהסכמים ועסוקה ברמייה.

 

נכון שהחשיפה מכוונת גם לאוזניים של האירופים, שחלקם משתוקקים ללכת לקראת האיראנים ובראשם מקרון הצרפתי שמציע לאיראנים פיתיון כספי של 15 מיליארד דולר כדי שתישאר בהסכם הגרעין. אבל צריך להסתכל על החשיפה הזאת גם בהקשר של הפגישה האפשרית בין טראמפ לרוחאני - שעלולה להתקיים בשולי עצרת האו"ם בעוד כשבועיים. גורם מדיני בירושלים מעריך שהחשיפה של נתניהו היא מעין "צעד מנע" שנועד לייצר אצל טראמפ התנגדות לאיראנים והקשחת מדיניות.

תמונות מההצהרה של נתניהו על הגרעין האיראני (צילום: EPA)
החשיפה היא "צעד מנע". נתניהו (צילום: EPA)

בכיר ישראלי הציג פרשנות שונה: "ישראל לא מתנגדת למפגש בין טראמפ לרוחאני. אנחנו גם לא יכולים להגיד לטראמפ עם מי להיפגש. להפך: הדרך היחידה להוריד את איראן מהסולם של הסכם הגרעין היא להגיע להסכם חדש וטוב יותר.

 

טראמפ גם אמר מהיום הראשון אחרי שפרש מההסכם שהוא מעוניין להגיע להסכם יותר טוב ולצורך זה צריך להיפגש עם האיראנים. האיראנים היו אלה שהתנגדו לפגישה והתנו אותה בביטול הסנקציות לפני פגישה. עצם זה שהאיראנים יסכימו לפגישה בלי ויתור על הסנקציות, זאת התקפלות איראנית והדרך מכאן להסכם טוב יותר שבו האיראנים ימשיכו להתקפל - קצרה".

 

בירושלים לא יגידו את זה בקול רם - אבל יש לא מעט חששות מפגישת טראמפ-רוחאני. החשש הוא בעיקר מכך שטראמפ יתהפך ויחבק את רוחאני כשם שחיבק את מנהיג צפון קוריאה קים ג'ון און והשניים נהיו חברים טובים.

 

יש בירושלים מי שמפרש את ההצהרה של נתניהו בעוד היבט שקשור לבחירות: נתניהו מנהל כך שיח תמורות עם האמריקנים: נתניהו לא תוקף את טראמפ בנושא האיראני ומצפה נואשות למתנת בחירות נוספת, אחרי שבבחירות הקודמות קיבל את ההכרה ברמת הגולן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages, EPA
בדרך למפגש? טראמפ ורוחאני
צילום: gettyimages, EPA
מומלצים