שתף קטע נבחר

בצל הקמפיין: נתניהו חרג מהנוהל והעביר שידורים חיים מהדרום

הפרסומים על ביקורי ראש הממשלה באזורים רגישים בדרך כלל אינם מאושרים עד צאתו, אך בצל הקמפיין הועברו שידורים חיים מהדרום. כך תועד רגע פינויו לממ"ד בעת אזעקה באשדוד. לאחר האירוע הגיע להתייעצות ביטחונית בקריה

 

 

 

מדוע נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס הבחירות באשדוד הועבר בשידור חי בפייסבוק שלא כמו סיורים אחרים שלו באזורים רגישים שלא בתקופת בחירות? השאלה הזו מתחדדת על רקע ההתרעות שהיו במערכת הביטחון שנערכה מבעוד מועד לירי מהרצועה. לאחר הכנס באשדוד שבמהלכו פונה נתניהו למרחב המוגן, הוא הגיע הלילה להתייעצות ביטחונית בקריה עם ראשי מערכת הביטחון ובראשם הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי. 

 

למה עכשיו ולמה לאשדוד? סימני שאלה מעל עזה

 

לשכת ראש הממשלה נוהגת להטיל איפול כאשר נתניהו מבקר באזורים בעלי רגישות ביטחונית, בעיקר באזור עוטף עזה והדרום - אזורים שנמצאים בטווח הרקטות. הלשכה מאפשרת לפרסם סיורים אלו רק כאשר נתניהו עוזב את האזור. גם הצנזורה הצבאית מונחית למנוע דיווחים על ביקורי ראש הממשלה באזורים אלו.

ראש הממשלה מובל למרחב מוגן  ()
ראש הממשלה מובל למרחב מוגן ע"י מאבטחיו

בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים (צילום: מוטי קמחי)
לפני האזעקה באשדוד, נתניהו מבקר באשקלון(צילום: מוטי קמחי)

בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים (צילום: AFP)
בין הביקורים בדרום - נתניהו בכפר המכביה(צילום: AFP)
 

 

אבל הנוהלים הללו השתנו בימים האחרונים בצל קמפיין הבחירות המתעד כל תנועותיו של נתניהו שמועברות בשידור חי בפייסבוק. במהלך היום חרש נתניהו את הדרום בשידורים חיים. כך למשל ישב בבית קפה בקניון בבאר שבע, הצטלם עם תומכים וקרא לכולם להצביע למחל. בערב הועבר נאומו של נתניהו בשידור חי בפייסבוק.

 

כך גם תועד הרגע שבו מוכרזת האזעקה באולם והמאבטחים של נתניהו מנסים למלט אותו. נתניהו שהבין מיד את פוטנציאל הנזק לקמפיין - ניסה לשמור על קור רוח וקרא לקהל להתפנות בשקט. אלא שהמאבטחים האיצו בו ופינו אותו בבהילות לחדר מוגן.

 

הסרטונים רצו מיד ברשתות כאש בשדה קוצים והגיעו עד לעזה, שם חגגו על "הבריחה". בקמפיין הליכוד מיהרו למחוק את הסרטון שבו המאבטחים מפנים את נתניהו. במקום הסרטון הזה הועלה קטע אחר מנאומו של נתניהו באשדוד - ללא אזעקות. יצוין כי נתניהו פעל לפי הנחיות פיקוד העורף, ועם שובו לבמה, אמר: "אני רוצה להגיד לכם משהו - אף אחד לא ינצח אותנו". קולו נבלע בתשואות תומכיו. נתניהו אמר אחרי ששב לבמה: "אמרתי היום לכל אלה שבאו ואמרו 'ביבי אנחנו אוהבים אותך, אנחנו אוהבים את הליכוד' - זה לא מספיק כי כרגע אנחנו לא מנצחים".

 

בנימין נתניהו בהתייעצות בקריה (צילום: אריאל חרמוני/ משרד הביטחון)
נתניהו בהתייעצות ביטחונית בבסיס הקריה(צילום: אריאל חרמוני/ משרד הביטחון)

נתניהו קיים התייעצות ביטחונית עם ראשי מערכת ביטחון בבסיס הקריה בתל אביב. מוקדם יותר הודיעה המשטרה כי בעקבות הירי הוחלט על הגברת הכוחות בדרום, ומסרה כי אנשיה ערוכים לכל תרחיש. במשטרה ביקשו לציין כי בכל מקרה של אזעקה, יש להישמע ולפעול על פי הנחיות פיקוד העורף, וחל איסור להתקרב לזירות אירוע. "בכל מציאת פריט חשוד, לרבות חלקי יירוט או רקטה, יש להתרחק מהמקום, להרחיק סקרנים, לחייג 100 ולהזעיק את משטרת ישראל למקום", לשון ההודעה.

  

ירי שתי הרקטות הגיע שלושה ימים בלבד לאחר סוף שבוע מתוח. חמש רקטות נורו לעבר אזור שדרות בערב שבת מרצעות עזה. רקטה אחת נפלה בשטח פתוח ליד שדרות וגרמה לשריפת קוצים. שתי נשים לקו בחרדה. בתגובה תקפו כלי טיס וטנק של צה"ל כמה מטרות צבאיות של חמאס בצפון רצועת עזה. יום למחרת ניסתה חוליית מחבלים לתקוף סיור צבאי על גדר הגבול בין רצועת עזה לישראל בעזרת מטען שהוטל מרחפן. לא היו נפגעים בקרב החיילים, אך נגרם נזק לרכב. מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו כמה יעדי טרור, בהם ציוד לחימה ימי ושני מתחמים צבאיים של המערך האווירי של חמאס, בצפון ובמרכז רצועת עזה בתגובה לתקיפת הרחפן.

 

ההיערכות של צה"ל הייתה בהתאם והכוננות הגבוהה מסוף השבוע נמשכת. בצבא נקטו כמה צעדים אל מול הסלמה אפשרית בדרום. יחד עם זאת, העובדה שהרקטות נורו לאשדוד נחשבת חריגה, שכן ארגוני הטרור, ובראשם חמאס, שמרו בקפדנות יתר על גובה הלהבות וטווחי הירי עם ישראל, ו"שמרו" את הרקטות לטווח הבינוני שלהן מול ערים כמו אשדוד ובאר שבע, לשיאן של הסלמות, ולא לירי מקרי יחסית. מאחר שההבנה בישראל היא שחמאס מעוניין לשמור על גובה להבות נמוך, החשד מופנה אל הארגון המתחרה, הג'יהאד האיסלאמי, שמחזיק גם הוא ברקטות לטווחים ארוכים יותר.

 

העובדה שלפי שעה בצה"ל הוחלט להמשיך מחר בשגרה מלאה ביישובי הדרום ללא כל מגבלה עשויה לרמז שלעת עתה אין הערכה או היערכות להידרדרות, לפחות לא מצד שני ארגוני הטרור הגדולים ברצועה, חמאס והג'יהאד האיסלמי. שתי הרקטות שנורו היו אמורות להתפוצץ בתוך אשדוד, לולא יורטו על-ידי לוחמי כיפת ברזל - עדות נוספת ומדאיגה להתחמשות חמאס בחמש השנים האחרונות: שיפור משמעותי בדיוק הרקטות לכל הטווחים, תוך יכולת וטכניקה גם לעקוף את כיפת ברזל, ולהסב פגיעות בנפש בערים שסופגות עשרות רבות של רקטות בתוך דקות בודדות, לעיתים קרוב ל-100, כפי שסבבי ההסלמה בשנה האחרונה הוכיחו לא אחת. בצה"ל נערכים לסוף שבוע אלים גם בגדר הגבול עם הרצועה, לחידוש ההפגנות האלימות ביום שישי האחרון שלפני יום הבחירות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה פונה למרחב מוגן
מומלצים