שתף קטע נבחר

"ההרשעה - מקפצה להמשך": דברי השופט לנערה שנפגעה מהמורה

התלמידה מחתה על מחיקת סעיף הבעילה האסורה בהסכמה מהכרעת הדין של אורי גלעד - וביקשה מהשופט להציג את גרסתה מחשש שבעתיד לא יאמינו לה. בגזר הדין כתב לה: "שמך נותר ללא רבב, לעולם תדעי את האמת"

 

הבוקר (רביעי) גזר בית משפט השלום בתל אביב שבעה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות על המורה אורי גלעד שהורשע במעשים מגונים בתלמידה, בשיבוש מהלכי משפט ובהטרדה מינית. גלעד נדרש לפצות את התלמידה בנוסף ב-12 אלף שקל. הסעיף החמור יותר שבו הואשם, בעילה אסורה בהסכמה, וכך גם סעיף הטרדת עד, נמחקו במסגרת הסדר הטיעון שחתם עם הפרקליטות בשל קשיים ראייתים.

 

התלמידה, שהתנגדה להקלה בכתב האישום, פנתה לבית המשפט וביקשה לספר את הצד שלה מחשש שבעתיד גרסתה לא תיחשב אמינה. השופט שמאי בקר פנה אל התלמידה בדבריו שנכתבו בגזר הדין וניסה להסביר את עמדתו. "אין את צריכה להגן על שמך, הוא נותר ללא רבב. אין את צריכה להגן על האמת שלך, שהרי לעולם תדעי את, ולא רק את, את האמת לאמיתה", כתב השופט.

 אורי גלעד ו עורך דין גיא זהבי  (צילום: יריב כץ)
אורי גלעד ו עורך דין גיא זהבי (צילום: יריב כץ)

"הרשי לי, בשם עולם המשפט, עולם סבוך, על רבדיו, נציגיו, כלליו, דיני ראיותיו, ויתר פיתוליו, להתנצל ולהסביר. יכול שלעיתים לא תמיד יוצאת האמת, כולה, אל האור, ואפשר שלא תמיד נעשה הצדק, לפחות עד תום, וזה טיבו המאכזב, לפעמים, של עולם המשפט. אולם, חלילה לך מלהרשות לעובדה שעולם המשפט אינו מושלם, ויש לו פגמים וחסרונות, להשפיע עלייך, או על האמת שלך".

 

בקר המשיך וכתב: "בסופו של דבר, כתב האישום, ולא משנה כיצד תוקן ומדוע, ההודאה, ההרשעה, בקשת הסליחה של המורשע במילתו האחרונה, העונש, כל אלה – חייבים לשמש לך כמקפצה להמשך, שהרי כל החיים לפנייך".

השופט שמאי בקר (צילום:  אתר בתי המשפט) (צילום:  אתר בתי המשפט)
השופט שמאי בקר(צילום: אתר בתי המשפט)

עורכת הדין תמי קלנברג-לוי, שייצגה את הנערה מטעם הסיוע המשפטי, מסרה בתגובה לגזר הדין כי "הנאשם הורשע על פי הודאתו בביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות ושיבוש הליכי משפט. במשך חודשים ארוכים הנערה הייתה נתונה למרותו ולחסדיו בבית ספרה והוא ניצל אותה לצרכיו באופן המחפיר ביותר.

 

"במהלך המשפט הנערה זכתה להשמיע את קולה, ויש לכך חשיבות מירבית", הוסיפה עורכת הדין. "מדובר במקרה חמור מאוד, שצריך להדאיג כל הורה ששולח ילדיו למערכת החינוך בישראל. לטעמנו, על העבריין היה להיענש בחומרה יתרה ולהישלח אל מאחורי סורג ובריח".

 

פרקליטות מחוז תל אביב ביקשה לגזור על גלעד מאסר בפועל, אולם בסופו של דבר החליט השופט בקר לדון אותו לעבודות שירות בלבד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
המורה אורי גלעד
צילום: יריב כץ
מומלצים