שתף קטע נבחר

נתניהו: "כנראה שלא תהיה ברירה אלא למוטט את שלטון חמאס"

לנוכח ההסלמה בדרום אומר ראש הממשלה כי "כנראה לא תהיה ברירה אלא להיכנס למלחמה מול עזה. יהיה מבצע אבל לא אצא אליו דקה לפני שנהיה מוכנים". נתניהו ימריא הבוקר לפגישה עם פוטין בסוצ'י

ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר כי "כנראה שלא תהיה לנו ברירה אלא להיכנס למערכה בעזה". דבריו בריאיון ל"דקלסגל" בכאן רשת ב' נאמרים על רקע הסלמה בדרום שבמסגרתה נורו בימים האחרונים רקטות אל יישובי עוטף עזה ואף לאשקלון ולאשדוד. שלשום נאלצו מאבטחיו של נתניהו להורידו מהבמה בכנס באשדוד בגלל אזעקה.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד – מתחם הבחירות של ynet

 

ברקע יוזכר כי בתחילת 2009, כמה שבועות לאחר תום מבצע "עופרת יצוקה" ושבוע לפני הבחירות לכנסת ה-18, אמר נתניהו בביקור באשקלון: "אנחנו צריכים פעולה, פעולה שתסיר את האיום. יש רק פעולה אחת שתעשה את זה, וזה למוטט את שלטון החמאס בעזה".

בנימין נתניהו מליאת הכנסת בחירות 2019 הצבעה על חוק המצלמות  (צילום: יואב דודקביץ)
ראש הממשלה נתניהו(צילום: יואב דודקביץ)

במקביל לכך שנתניהו פועל בחודשים האחרונים למען הסדרה עם חמאס, יצוין כי מאז ההצהרה באשקלון לפני 10 שנים הוא נמנע מלהבטיח למוטט את ארגון הטרור בעזה.

 

נתניהו נשאל על כך שאמר ב-2009 שהוא מתכוון למוטט את שלטון חמאס, והשיב הבוקר: "כנראה שזה הולך לקרות", אחר כך הוא נשאל האם הוא עומד למוטט את שלטון חמאס והשיב: "כנראה שלא תהיה לנו ברירה אלא להיכנס למערכה כדי להפסיק אתה ההתקפות משם. אני לא משחק בחיי אדם ולא בחיי צה"ל.

 

"יהיה מבצע אבל לא אצא אליו דקה לפני שנהיה מוכנים. אני לא פועל לפי הציוצים, חרף שלושה מבצעים צבאיים שלי ושל הממשלה שקדמה לי, ניאלץ כנראה, לא תהיה ברירה אלא להיכנס למערכה, מלחמה מול עזה", אמר נתניהו שימריא הבוקר לפגישה עם נשיא רוסיה ולידימיר פוטין בסוצ'י.

 

על פינויו במהלך כנס בחירות באשדוד בעת שנשמעה אזעקת צבע אדום, אמר נתניהו: "הייתי מאוד קר רוח וגם דיברתי בקור רוח ובשקט אל האנשים, אמרתי להם 'תתפנו'. אני מבין את המצוקה של תושבי העוטף, אבל הייתי פעמים רבות בקריה בזמן צוק איתן. הייתי אפילו בשיחה עם אובמה, אמרתי לו 'אני מצטער, אני צריך להפסיק, אנחנו יורדים למקלטים' וזה קרה כבר כמה וכמה פעמים".

 

בנוגע למסר שפינויו מהבמה באשדוד שידר, אמר ראש הממשלה: "המסר שלנו הוא קודם כל שעושים את מה שפיקוד העורף מבקש - זה חל על ראש הממשלה, זה חל על כולם. אני לא עומד שם ואומר כמו איזה מאצ'ו, אני נשאר פה תעמדו יחד איתי ונחטוף טיל'. אבסורד. אני פועל על פי הפרוטוקול של שב"כ, פעלתי בקור רוח, וכך צריך לעשות. מי שאומר אחרת כמו גנץ ואשכנזי - זה פשוט חוסר אחריות".

 

דונלד טראמפ חסן רוחאני (צילום: gettyimages, EPA)
נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא איראן רוחאני(צילום: gettyimages, EPA)

לקראת אפשרות שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ייפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני בשולי עצרת האו"ם בסוף החודש, הדגיש ראש הממשלה כי הוא תמיד אמר שאם ישראל תצטרך - היא תפעל לבדה. לדבריו, "מדיניות הסנקציות הכבירה הזו נגד האיראנים הגיעה כתוצאה מהמאבק שהובלתי, ואכן הייתה לי השפעה על טראמפ. אם טראמפ רוצה לשנות כיוון, מי ישפיע עליו יותר? לפיד וגנץ שתמכו בהסכם הגרעין? אני חושב שטראמפ ימשיך את מדיניות הסנקציות וממה שאני יודע הוא לא כל כך הולך להקל".

 

הוא הוסיף בנושא זה כי "אי אפשר להכתיב לנשיא ארצות הברית עם מי להיפגש ועם מי לא, אבל אין אדם שהשפיע ומשפיע יותר על נקיטת מדיניות התקיפה נגד איראן מעבדכם. כולם יודעים את זה. טובת ישראל מחייבת שגם בנושא איראן וגם בנושא טראמפ שאני אמשיך להוביל. אני תמיד אמרתי שאם צריך נפעל לבד, אבל אני לא חושב שאנחנו לבד".

נפתלי בנט איילת שקד מסיבת עיתונאים עם חברי מפגת זהות לשעבר (צילום: טל שחר)
בנט ושקד(צילום: טל שחר)

במהלך הריאיון התבקש נתניהו להתייחס להחלטתו לסגת מנאום בר אילן ב-2009, שבו צידד בפתרון שתי המדינות. "בנט ושקד יכולים לצייץ מה שהם רוצים", אמר ראש הממשלה כשנשאל אם אנשי מפלגת ימינה הם אלו שהובילו אותו לחזור בו מהנאום. "אתה צריך להכשיר דעת קהל בינלאומית. הייתי צריך לעסוק במשך שמונה שנים בבלימה של הלחץ הבכיר שהגיע מהממשלה קודם.

 

"התנגדתי לכך בתקיפות במשך שמונה שנים שניסוג, נעקור ונחזור לקווי 67'. בשלוש השנים האחרונות, אחרי שבלמתי לחצים שלא היו על שום ראש ממשלת ישראל, אני עושה תפנית היסטורית, שינוי אדיר, כבר לא מדברים על מה מוותרים ואיזה שטחים מוסרים אלא מדברים על מה לוקחים ואיפה מחילים ריבונות. אני הופך את כיוון ההיסטוריה שלנו".

 

בהתייחסו באופן ישיר ליו"ר ימינה שקד אמר נתניהו כי "כבודה במקומה מונח. היא מובילה את המפלגה יחד עם סמוטריץ', ואני חושב שהם יהיו שותפים ראשונים שאני אפנה אליהם. אני אפנה אליהם ראשון משום שאני הולך להקים ממשלת ימין, חד וחלק. מה שיש בליבי ואין בליבי (על שקד) זה לא רלוונטי. מה שיש לי זה רק דבר אחד, וזה הרצון להמשיך להוביל את עם ישראל למחוזות שיבטיחו את הביטחון שלנו לדורות".

 

נתניהו נשאל מדוע לא כינס כבר עכשיו את הממשלה כדי להחיל ריבונות בבקעת הירדן. "פניתי ליועץ המשפטי לממשלה", השיב נתניהו, "והוא אמר לי 'אתה לא יכול לעשות את זה כי אתה בממשלת מעבר ואתה צריך לקבל מנדט'. דיברנו על החלת ריבונות על שטח כלשהו ואמרתי לו 'כן, אבל אני זוכר שבממשלת מעבר העבירו חוק יסוד ששינה את פני המדינה ברוב זעום של 32 ח"כים – חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. אמרתי לו 'מה אם אביא 80 ח"כים לתמוך בזה?' הוא ענה לי בשלילה".

 

ביממה האחרונה סערה המערכת הפוליטית לאחר שבהודעת מסנג'ר שנשלחה מעמוד הפייסבוק של נתניהו נכתב בין היתר: "הערבים רוצים להשמיד את כולנו". נתניהו אמר בתגובה לכך: "הטעות תוקנה מיד, זו טעות של אחד מעובדי המטה. תחשוב בהיגיון, אתה חושב שאני באמת כותב דבר כזה? אני אדם רציני, יש לי ידידים במדינות ערב, ויש לי כבוד לאדם באשר הוא בין אם הוא יהודי, ערבי מוסלמי או נוצרי".

 

"שאני אכפור בתוצאות?"

נתניהו התבקש להתייחס שוב לאפשרות שיבקש מהכנסת חסינות על מנת למנוע אחרי הבחירות את העמדתו לדין. אחרי שהמראיינים הזכירו לו כי לפני הבחירות הקודמות הוא השיב "מה? מה פתאום!" על קידום חוק חסינות, אמר הבוקר נתניהו:  "זה היה ספין ענק, אמרו לי שאני הולך לשנות את חוק החסינות, ואמרתי 'זה לא נכון'. אני לא הכנסתי אף פעם את התנאי הזה של שינוי חוק החסינות. אמרתם שהכנסתי את זה להסכמים הקואליציוניים, עוד ספין. זה לא קרה ולא יקרה.

 

"אני מאמין שלא נגיע לכך (לבקש חסינות). התיקים הללו מופרכים. אני עוד לא ראיתי דבר כזה, תיקים שמבוססים על עדויות חלשות וחסרות משמעות שנגבו בסחיטה באיומים, בבריונות שאין דוגמה לה. הנה מחמאה לתקשורת, יש גם חשיפות טובות". בכך התכוון ראש הממשלה בין היתר לחשיפת ynet ו"ידיעות אחרונות" על אודות מכבש הלחצים שהופעלו על עדי המדינה נגדו ניר חפץ והרי ארו.

 

ראש הממשלה הזהיר את תומכיו כי לפי הסקרים הליכוד מפסיד בבחירות. על הדיווחים שלפיהם הוא לא יכבד את תוצאות הבחירות אם יפסיד, אמר נתניהו: "אוי ואבוי, אני פשוט לא מאמין שאנשים מעלים על דעתם שאני, דמוקרט בכל רמ"ח איבריי, אני אכפור בתוצאות? נכון שיש בעיה של גניבת קולות וזיופים, זו עילה להתלונן ולנסות לשנות את החוקים, אבל אנחנו עובדים לפי החוקים ועובדים לפי החלטות של בית המשפט.

 

"בדמוקרטיה אתה יכול לשנות את החוקים, אבל אם לא הצלחת לשנות - אתה פועל לפי החוקים, אתה לא פועל מחוץ למסגרת החוק. מי שמאיים לצאת לרחובות אחרי הבחירות זה אהוד ברק, מי ששם מצור על היועץ המשפטי לממשלה זה ארגוני השמאל. אני מכבד את הבחירות, הדרך היחידה להתגבר על הזיופים, ולהתגבר על מה שלפיד, ליברמן וטיבי עשו זה לבוא בהמוניכם לקלפי. בכלל לא ברור שאני אבחר, מה יקרה אחר כך? אלוהים גדול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: AFP
מומלצים