שתף קטע נבחר

ממצאי התחקיר על "מחוז ירושלים": "שוטרים הבינו שמותר לצלם סצנות לא אמיתיות"

תחקיר המשטרה על הסדרה "מחוז ירושלים" ששודרה ב"כאן" שבמסגרתה שתלו שוטרים נשק בביתו של תושב מזרח ירושלים העלה ממצאים חמורים, אך לא קבע מסקנות אישיות. לא נקבעו תחומי אחריות וגבולות מותר ואסור. שוטרים לא תודרכו ולא קיבלו ליווי מקצועי

 

משטרת ישראל השלימה את התחקיר הנוגע להפקת הסדרה מחוז ירושלים שממנו עלה ששוטרים הבינו "שמותר להם לשתף פעולה עם ההפקה ולצלם סצנות לא אמיתיות מתוך הבנה שבשלב הצפייה יצונזרו הקטעים האסורים". הסדרה עלתה לכותרות לאחר שהתברר ששוטרים שתלו נשק בביתו של תושב מזרח ירושלים. תחקיר המשטרה לא העלה מסקנות אישיות.

 

מחוז הפייק: עוד שתילת נשק, אמצעי לחימה וסמים בסדרת הטלוויזיה

 

התחקיר נוהל ידי סגן מפקד מחוז חוף, תת-ניצב יוסי חמו ובעקבותיו הוחלט על ניתוק הקשר של המשטרה עם חברת ההפקה "קודה תקשורת".

מציאת הנשק בביתו של סלימאן, מתוך הסדרה
הנשק ש"נמצא" בביתו של סאמר סלימאן(צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי)

במהלך צילומי הסדרה ששודרה בכאן 11, פשטו שוטרים בשעת לילה על בית משפחה במזרח ירושלים, דרשו להעיר את הילדים ולרכזם בסלון - ושתלו בבית נשק מדגם M-16. הדבר נעשה לצורך תיעוד מוסרט שמשחזר פעילות מבצעית לאיתור אמצעי לחימה.

 

המשטרה פשטה על בית המשפחה בסביבות השעה 3:30 בלילה, בעת שארבעת הילדים, הקטנה שבהם בת 6, ישנו במיטותיהם. אב המשפחה סאמר סלימאן סיפר אז כי השוטרים לא הסכימו שהילדים ימשיכו לישון וביקשו ממנו כאמור לרכז אותם בסלון.

 

פואז דבש  ()
הנשק ש"נמצא" בביתו של אחמד עליאן

אחר כך נודע ל-ynet כי גם תושב שכונת צור-באהר במזרח ירושלים בשם אחמד עליאן נפל קורבן למזימה דומה: צו חיפוש, השתלת נשק, צילומים בסדרה שחשפו אותו וסיכנו את חייו משום שחשדו שהוא משתף פעולה מכיוון שלא נעצר. פניו אמנם טושטשו, כמו של היתר, אבל למרות זאת זוהה.

 

בסצינה מזויפת אחרת קיבלו השוטרים מידע על סוחר סמים לכאורה. בצילומים הם נראים עוצרים אותו כלצדו שק עם סמים, שהושתל לצורך הצילומים.

 

אחרי כמה ימים התברר כי אדם נוסף נפל קורבן לפייק דוק: צילומי הסדרה הציגו גם פשיטה על ביתו של פואז דבש, תושב מחנה הפליטים שועפט שמחזיק בתעודת זהות כחולה. דבש סיפר אז כי "נכנסו שוטרים, אמרו שיש אצלי נשק והפכו את הבית כשאני יודע שאין אצלי כלום". משלא נמצא דבר, השתילו השוטרים בדירה אקדח תקני. צילומי הסדרה תיעדו אותם מטפסים לעליית הגג, ובעזרת כלבת גישוש "מוצאים" את הנשק.

 

"ראינו אותך בטלוויזיה" 

כשהסדרה הוקרנה פניו אמנם טושטשו, אבל חבריו זיהו אותו. "ראינו אותך בטלוויזיה", אמרו לו. הוא צפה ונחרד מהתמונות המזויפות. לדבריו, לאחר הפרסום בטלוויזיה תהו במחנה הפליטים מדוע הוא לא נחקר ונעצר, וחשדו שהוא משתף פעולה עם ישראל - חשד שהעמיד את חייו בסכנת חיים, שכן ידוע כיצד הפלסטינים נוהגים במקרים שכאלה.

 

חברו למחנה הפליטים מג'ד שיכה נפל גם הוא קורבן להשתלה הסדרתית. "הגיעו המון שוטרים עם כלבים לבית שלי והפכו הכול", הוא סיפר. גם במקרה זה, לאחר שלא נמצא דבר, השתילו השוטרים בביתו נשק "שהתגלה" כביכול במהלך החיפושים.

 

גם הוא הופתע לראות את עצמו בסדרה, גם עליו הסתובבו שמועות שהוא משתף פעולה עם ישראל וזאת משום שלא נעצר ולא נחקר. לדבריו, לפני כחודש פרצו כמה תושבים לביתו והכו אותו. "אני מפחד להסתובב בשכונה. הולך ללימודים באוניברסיטה, חוזר - ונסגר בבית", סיפר שיכה.

 

 

בין היתר נמצא בתחקיר המשטרה שהתפרסם היום כי לא נוהלה עבודת מטה סדורה, ההפקה התנהלה ישירות מול שוטרים, בלי שנקבעו תחומי אחריות ובלי שנקבעו גבולות מותר ואסור לשוטרים בזמן הצילומים. "נמצא חוסר מהותי בהגדרת הגבולות שבין מציאות לבין שחזור ואילוסטרציה ובמתן מעטפת הולמת לשוטרים", נקבע בתחקיר המשטרה שמצא גם שהשוטרים לא תודרכו ולא קיבלו הכוונה וליווי מקצועי מספקים.

 

לפי הודעת המשטרה, "כתוצאה מהקושי בתפיסת הפיקוד והשליטה, מעורבות מצומצמת של מפקדים ברמות שונות שנדרשת מאוד בהפקה ארגונית שכזו גרמה לכך שבשלב הצילומים נותר ניהול ההפקה בהיבט המשטרתי בידי ההפקה, שהאינטרסים שלה שונים מהאינטרס המשטרתי.

 

"צילומי הסדרה נוהלו ישירות בין ההפקה לשוטרים השחקנים, ללא תדריך ותוכנית צילום מסודרת וללא קביעת תחומי אחריות וגבולות מותר ואסור לשוטרים בזמן הצילומים. נמצא חוסר מהותי בהגדרת הגבולות שבין מציאות לבין שחזור ואילוסטרציה ובמתן מעטפת הולמת לשוטרים".

 

"מתכונת הפיקוח התגלתה כשגויה" 

במשטרה ציינו עוד כי "מתכונת הפיקוח והבקרה על הכנת הסדרה שנתנה משקל מכריע לשלבי האישור הסופיים שלהם התגלתה כשגויה, ולא אפשרה לזהות ליקויים משמעותיים בפרקים אלה ובכלל זה סצנות מבוימות. כתוצאה מכך, הנחיות שניתנו לטשטוש פרטים מזהים התגלו בדיעבד כלא יעילות והביאו לחשיפת מקומות ואנשים.

 

"אי מימוש תפיסת הפיקוד והשליטה הארגונית הובילה למעורבות חלקית או מאוחרת של בעלי תפקידים מהאגפים המקצועיים השונים וממילא גם לחוסר יכולתם לממש את אחריותם המקצועית, כל אחד בתחומו".

 

במשטרה ציינו בהתייחס ללקחים המרכזיים מהתחקיר כי להבא יש להצמיד דובר לכל יום צילומים שילווה את השוטרים ושיש לבצע הכוונה וליווי שוטרים טרום הצילומים, במהלכם ולאחריהם. גורמי הפיקוד ביחידה המצולמת חייבים להיות מעורבים משלב הליהוק ובחירת השוטרים, דרך הפיקוד והשליטה, הצילומים וליווי השוטרים", אמרו במשטרה.

 

עוד צוין בהודעת המשטרה כי הוחלט כאמור על ניתוק הקשר עם חברת ההפקה "קודה תקשורת", לנוכח "הממצאים והתנהלותם בסדרה זו ולמרות הקשר הארוך הקיים עם המשטרה". יצוין כי מיד לאחר הפרסומים בנושא, החליט תאגיד השידור הציבורי כאן להפסיק לאלתר את העבודה המשותפת חברת "קודה תקשורת".

 

ווליד כבוב (צילום: Yaffa 48)
"תדמית המשטרה לא תשוקם". עו"ד ווליד כבוב(צילום: Yaffa 48)

עורך דין מוחמד רחאל ()
עו"ד מוחמד רחאל
 

עו"ד ווליד כבוב ועו"ד מוחמד רחאל, פרקליטי משפחת עליאן שטוענת כי נפגעה מצילומי הסדרה, אמרו: "תגובת משטרת ישראל מעידה על החומרה במעשיהם הנפשעים של כל הנוגעים בעלילת השווא שנרקמה! התסריט הוא ישראלי בהשתתפותם וכיכובם של שוטרי משטרת ישראל אולם כל הסממנים מצביעים על תסריט הוליוודי! אני מברך על הרצון העז של משטרת ישראל לשקם את תדמיתה שנפגעה קשות. יחד עם זאת, באמצעות הצהרות בומבסטיות התדמית לא תשתקם".

 

מקודה תקשורת נמסר בתגובה: "כמה לא מפתיע שהמשטרה מפיקה דוח עצמי שמתהדר בהתנערות מאחריות של אנשיה, ולפתע מוצגת תמונה לפיה השוטרים לא ראו כלום, לא שמעו כלום ולא אמרו כלום. הסדרה "מחוז ירושלים" נועדה להביא תיעוד מהשטח של היחידות השונות של משטרת ישראל באזור ירושלים, ועל כן ליוו ציוותי צילום מטעם חברת ההפקות קודה תקשורת את השוטרים בעת מילוי תפקידם היומיומי ובהתלוות לשגרת עבודתם והאירועים כפי שהתרחשו, כנהוג בסדרות דוקו-ריאליטי.

 

"הטענה כאילו יכולה ההפקה ליזום אירועים הנה מופרכת מיסודה, שכן ההפקה התלוותה בפועל לעבודת השוטרים עצמם", הוסיפו, "יתרה מזאת, להפקה אין כל יכולת להכתיב למשטרת ישראל, לקציני משטרה ולשוטרים עצמם, כמי שהיו במסגרת מילוי תפקידם, כיצד לפעול ומה לעשות בשטח ואל מול ההתרחשויות. ההפקה פעלה אל מול השוטרים כפי שהוגדר לה מראש ועל פי החוזה והנהלים שהוחלטו והוכתבו על ידי המשטרה. האינטרס היחיד של ההפקה היה להביא תיעוד מהשטח של עבודתם המסורה של השוטרים, ואנו דוחים בשאט נפש כל רמיזה אחרת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשטרה שתלה נשק בביתו של תושב מזרח ירושלים
מומלצים