שתף קטע נבחר

הליכוד מודה: "רבע מהצהרת נתניהו - תעמולת בחירות"

דובר הליכוד אישר בדיון בוועדת הבחירות: "התווספו כמה משפטים על ידי ראש הממשלה כשהיה על הדוכן. הוא נושא באחריות ומדבר מדם ליבו". מלצר הטיל על נתניהו והליכוד קנס של 30 אלף שקל והזהיר: "הוא יכול לדבר ברוסיה על פוטין, לא להגיד למי להצביע"

 

 

 

דובר הליכוד, יונתן אוריך, הודה הערב (חמישי) כי חלקים מ"ההצהרה הדרמטית" של ראש הממשלה בנימין נתניהו היו תעמולת בחירות. לדבריו, מדובר בחלקים שנתניהו הוסיף בעצמו בזמן אמת ולא תואמו מראש. יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, הטיל קנס של 30 אלף שקל על נתניהו והליכוד בעקבות התצהיר שבו התחייב שלא תהיה תעמולת בחירות. הכסף יועבר לכחול לבן ולמחנה הדמוקרטי שעתרו בנושא.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים (צילום: מוטי קמחי)
נתניהו ב"הצהרה הדרמטית"(צילום: מוטי קמחי)

יונתן אוריך (צילום: יואב דודקביץ')
דובר הליכוד יונתן אוריך(צילום: יואב דודקביץ')

הדיון נערך לאחר שיו"ר ועדת הבחירות אישר לכלי התקשורת להעביר בשידור חי את ההצהרה של נתניהו, שבה הבטיח להחיל ריבונות על בקעת הירדן לאחר הבחירות, בטענה שמדובר באייטם חדשותי אקטואלי ולא בתעמולת בחירות.

 

אוריך טען כי "עמדתנו העקרונית נותרה בעינה - שמדובר בהצהרה מדינית-היסטורית בעלת משמעויות בינלאומיות. יש הרבה דברים שלא ידועים סביב ההצהרה הזו. הראיה - כלי תקשורת בעולם סיקרו את זה, המסגור היה מדיני ומדינות רבות הגיבו להצהרת ראש הממשלה, שמעידה על השינוי הגדול שהוא מוביל".

 

לעניין תעמולת הבחירות בהצהרה הבהיר אוריך כי מדובר בכ-25% מהנאום שנשא ראש הממשלה, שנוספו על ידי נתניהו בזמן אמת. "בין ההצהרה שהגשנו ב-16:30 לנאום ב-18:30 התווספו כמה משפטים על ידי ראש הממשלה בזמן שהיה על הדוכן, והם לא תואמים את מה שהגשנו ב-16:30. אשר על כן אני מתנצל", אמר אוריך. "ראש הממשלה נושא באחריות ומדבר מדם ליבו".

 

 

השופט מלצר התייחס לביקור נתניהו ברוסיה ולאפשרות שיעשה שם תעמולת בחירות: "ראש הממשלה נמצא עכשיו עם פוטין והוא יכול להגיד במסיבת עיתונאים מה שהוא רוצה בקשר לפוטין, הוא לא יכול להגיד תצביעו בעד מישהו. פה ה-25% הסתננו פנימה".

 

הוא התייחס לאישור שנתן להעביר בשידור חי את הצהרת נתניהו: "בנסיבות האלה, שלא ידעתי במה מדובר, נהניתם מהקרדיט. מעכשיו, אם תהיה חריגה נוספת, נגיד מראש שיהיו קנסות בסכום כזה וכזה, וזה יבטיח שלא יהיו יותר חריגות".

 

דיון מיוחד בכנסת בנושא הצבת מצלמות בקלפיות במעמד חנן מלצר (צילום: אלכס קולומויסקי)
יו"ר ועדת הבחירות חנן מלצר(צילום: אלכס קולומויסקי)

עו"ד אבי הלוי, שמייצג את נתניהו והליכוד בדיון, ענה: "אנחנו לא מתכוונים לסכור את פיו של ראש הממשלה, זה חופש הביטוי שלו. אם זה לא יהיה הדדי אין סיכוי שאנחנו נקבל על עצמנו לסכור את פיו של ראש הממשלה בסיטואציה שהיא לא שידור ישיר. בשידור ישיר אנחנו מוכנים".

 

בתצהיר שהגיש אוריך בשם הליכוד, בבקשה לאשר שידור חי של ההצהרה, נכתב: "דבריו של נתניהו, שייאמרו במסגרת מסיבת העיתונאים, יש להם ערך חדשותי-אינפורמטיבי מובהק, אשר מטבע הדברים עשוי לזכות לסיקור תקשורתי רחב וסקרנות מטעם הציבור. אין מדובר בתעמולת בחירות אסורה ולפיכך אין מקום ליתן את הצו המבוקש".

 

בעקבות התצהיר קבע השופט מלצר כי גופי התקשורת יוכלו לבדוק את תוכן הדברים בזמן אמת וציין כי אם אכן תהיה תעמולה - יוכלו להפסיק את השידור ביוזמתן לצורך עריכתו מחדש ללא מסרים תעמולתיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי
נתניהו ויו"ר ועדת הבחירות מלצר
צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי
מומלצים