שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המחדל במצ"ח: משפחת הלוחם שהתאבד זועמת על האישומים המקלים

  קרוביו של רב"ט נ', לוחם גבעתי שהתאבד אחרי לחץ מצד רכזי מודיעין להעיד נגד חבריו, דורשים שיואשמו בקשר ישיר לתוצאה הטרגית. "איימו עליו, זלזלו במצוקתו ולא דיווחו למפקדיו". צה"ל: תיק תקדימי, נפיק לקחים

   

  החייל ()
  "התעלמו ממצוקתו וזלזלו בה". רב"ט נ'

  זעם במשפחת לוחם גבעתי שהתאבד בגלל מחדל של מצ"ח: סעיפי האישום המקלים יחסית שנחשפו הבוקר (ה') ב-ynet, נגד שני רכזי מודיעין במשטרה הצבאית, עוררו כעס רב ואכזבה גדולה בקרב בני משפחתו של רב"ט נ', החייל המצטיין ששם קץ לחייו בתחילת השנה, לאחר לחצים שהופעלו עליו להעיד נגד חבריו ליחידה.

   

  שני רכזי המודיעין מואשמים בעבירות שונות כגון ידיעות כוזבות ואי מילוי פקודה, כאשר הציפייה של משפחת הלוחם, שעבר בתקופה בה התאבד הכשרה בקורס מ"כים, שהם יואשמו בעבירות ישירות הקושרות את מעשיהם לתוצאה הטרגית, כמו גרימת מוות ברשלנות.

  החייל ()
  המשפחה דורשת צדק. החייל עם קרוביו

  המשפחה מתכוונת להיאבק בהחלטה וללוות מקרוב את משפטם של השניים, שיחל בקרוב לאחר שסניגוריהם לא שכנעו את הפרקליטות הצבאית לחזור בה מכתב האישום, במהלך השימוע שנגמר לאחרונה. המשפחה גם מתכוונת לעתור לבג"ץ אם לא תקבל את מלוא הראיות בתיק. המשפחה הביעה את זעמה גם על כך שאף קצין או מפקד בכיר לא נענש או נטל אחריות, ובצה"ל העדיפו לפעול רק נגד שני רכזי המודיעין, חיילים בשירות חובה.

   

  "מדובר באסון גדול ומזעזע ובמוות מיותר של חייל מצטיין בקורס מ"כים ביחידה קרבית, אדם ערכי, ישר ומסור שלטענת מצ"ח 'נמצא מתאים לשמש מקור מודיעיני'", נמסר מטעם המשפחה. "הוא זומן בתואנת שווא למצ"ח, שם הוכנס לחדר רכזי מודיעין ובמשך שעתיים שלמות, אוים כי ייזרק לכלא ותישלל חירותו שלו ושל חבריו ליחידה, אלא אם ישתף עימם פעולה ולא יסרב לדרישותיהם. הוא אוים על ידם שלא יספר למשפחתו, חבריו או מפקדיו. תחת לחץ עצום זה נעתר לדרישתם בניגוד למצפונו".

   

  המשפחה הזכירה כי במשך 26 שעות גורליות, הלוחם התריע בפני רכזי המודיעין על מצוקתו הקשה והזהיר כי יפגע בעצמו: "אלו מצידם התעלמו ממצוקתו, זלזלו בה, לא דיווחו דבר למפקדיו או למשפחתו ולא מנעו את התוצאה הטרגית של מותו. בנוסף, במהלך חודשים רבים דרשה המשפחה מהפרקליטות הצבאית להעמיק ולחקור את אשר התרחש למעלה משעתיים בחדרם של רכזי המודיעין במצ"ח, לאור הפער העצום העולה בין ממצאי החקירה לראיות שמחזיקה המשפחה, וטרם נענתה בנושא".

  החייל ()

  המשפחה, המיוצגת ע"י עורכי הדין עידן פסח ובני קוזניץ, הבטיחה כי "תמשיך להילחם להוצאת הצדק אל האור בכדי למנוע את האסון המיותר הבא וכדי להוביל לשינוי משמעותי ומכונן בשיטות הגיוס הפסולות הקיימות וביצירת מנגנוני פיקוח מקצועיים ומהימנים - שבסופו של דבר יגנו על זכויות החיילים ויגבילו התנהלות פושעת מצידם של אלו. כתב האישום שהוגש חושף רק את קצה קצהו של הקרחון והמחדלים שקרו. בכוונת המשפחה להפוך כל אבן ולפעול עד אשר כלל המעורבים במצ"ח יתנו את הדין על פשעיהם ויישאו באחריותם".

   

  מנגד, מסבירים בצה"ל כי מדובר במקרה תקדימי שבו מוגש אישום בנסיבות של התאבדות, ומבדיקות שערכו בפרקליטות הצבאית בהיסטוריה המשפטית של צה"ל, לא נמצא אישום דומה שהוגש. בפרקליטות הצבאית אומרים שאישום הכולל עבירות שקושרות ישירות את רכזי המודיעין למעשה ההתאבדות לא היה מתקבל בבית הדין: "הפכנו כל אבן ואבן לבדוק כל סיבה ונסיבה בתיק, אספנו למעלה מ-100 עדויות בחקירה. הרכזים לא הכירו את המנוח במשך שבועות או חודשים וכל ההיכרות עימו כללה מפגש אחד של שעתיים ומספר שיחות טלפון".

   

  החקירה נוהלה ע"י היחידה לחקירות פנימיות במצ"ח, שמקבילה למח"ש, ולמרות שהסתיימה לפני כחודשיים, עדיין לא מצאו בפרקליטות הצבאית מקום להטיל אחריות עקיפה כלשהי על מפקדי הרכזים. בצה"ל הסבירו כי בקרוב תיבחן האפשרות להטיל צעדים פיקודיים נגד גורמים במצ"ח, ובכל מקרה הכוונה היא להיכנס להליך מוסדר שיכלול עבודה מטה לבחינת הליך הקליטה, הגיוס וההכשרה של רכזי המודיעין, מנגנוני הבקרה והפיקוח עליהם, ולהפוך את הפרשייה לאירוע דגל במצ"ח כדי להפיק ממנו את מירב הלקחים.

   

  "הרכז הוותיק הגיב בזלזול"

  בכתב האישום שנחשף ב-ynet מתוארות הנסיבות שהובלו לאירוע הטרגי, בינואר השנה סמוך לבסיס ביסל"ח 17 באזור ירוחם, שבו מוכשרים מפקדי כיתות החי"ר של צה"ל. יומיים לפני התאבדותו, פנו שני רכזי המודיעין לרב"ט נ', וביקשו ממנו להגיע לבסיס מצ"ח בבאר שבע כדי למסור עדות כחלק מחקירת אובדן אמצעים לראיית לילה. אחר כך התברר כי המטרה הייתה להפתיעו וכי הסיבה האמיתית לזימונו הייתה ניסיון של השניים לשכנע את הלוחם להעיד על עבירות סמים מצד חיילים ששירתו עמו.

  החייל ()

  רב"ט נ' לא נחשד בשום שלב בעבירה כלשהי, אך לאחר שעתיים של שכנועים כבדים ומסע לחצים מצד רכז המודיעין הצעיר מבין השניים - הוא חתם על מסמך שיתוף הפעולה עם מצ"ח. רכז המודיעין אף איים עליו כי חבריו ייכלאו אם הוא לא ימסור את עדותו. במרבית שיחת השכנוע היה נוכח רק הרכז הצעיר, שהיה תחת חפיפה של הרכז הוותיק יותר. הוותיק העדיף לשהות מחוץ לחדר ברוב הזמן, בניגוד לנוהלי מצ"ח.

   

  ביממה הבאה יצר רב"ט נ' קשר כמה פעמים עם הרכז שהחתים אותו על טופס שיתוף הפעולה, הביע חרטה על כך ואותת בפניו מפורשות על סימני מצוקה נפשית. לפי כתב האישום, רכז המודיעין ניסה להרגיע את הלוחם והודיע לו שהסכמתו להעיד מתבטלת. הוא אף עדכן בנושא את הרכז הוותיק יותר, אך זה "הגיב בזלזול".

  עו
  עורכי הדין קוזניץ ופסח שמייצגים את המשפחה

  בשיחה האחרונה עם רב"ט נ', שאותה הקליט הרכז הצעיר, נשמע הלוחם מקווה שמצ"ח תשנה את דרך פעילותה. ההקלטה נשלחה אז על ידי הרכז הצעיר לרכז הוותיק, ויחד סיכמו השניים שהיא לא תועבר לגורמים אחרים. בניגוד לפקודות מטכ"ל, הם לא דיווחו לאף גורם פיקודי כמו מפקדיו של רב"ט נ' או מפקדיהם שלהם במצ"ח, על אמירותיו של הלוחם באותה יממה גורלית שלפיהן הוא מתכוון לשים קץ לחייו.

   

  בכתב האישום נגד הרכז הצעיר יותר אף נטען כי הוא נמנע מלדווח על סימני המצוקה של רב"ט נ' גם לאורך ליל ובוקר החיפושים אחר רב"ט נ', כאשר קצינים מיחידתו שאלו אותו שוב ושוב האם הלוחם שניסה לגייס כמקור גילה סימני מצוקה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים