שתף קטע נבחר

"הנה, עכשיו את יושבת עם נציג מדינת ההלכה ואני אומר לך: לא תהיה מדינת הלכה"

יו"ר ש"ס אריה דרעי יודע מי העלים לו את המנדטים ("הקולות האבודים שלנו נמצאים בליכוד") וגם מה יחוקק בכנסת הבאה ("מקווה להעביר את חוק המצלמות מיד כשאשוב למשרד הפנים"), אבל הוא לא יודע איך יסלח למי שהיה חברו הקרוב: "אני פגוע מליברמן, מלא זעם ומרגיש נבגד. הוא נכנס להיסטריה כשהבין שאין לו אופק, והולך בכל הכוח על שנאה לנתניהו ושנאה לחרדים"

קשה להוציא את השר אריה דרעי מכליו, אבל רק שם אחד גרם לו שלשום לנוע באי-נוחות בכיסא: האקס המיתולוגי – אביגדור ליברמן. 30 שנות חברות ושותפות צמודה הסתיימו באקורד צורם ברגע שהכנסת שרק נבחרה פוזרה בגלל חוק הגיוס. מאז בין השניים יש נתק מוחלט.

 

אריה דרעי (צילום: אלכס קולומויסקי)
אריה דרעי. "אפילו לפיד לא היה כותב מאמר כזה"(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

את שיחת הטלפון האחרונה שלו עם ליברמן הוא זוכר היטב. זה היה ערב ל"ג בעומר, בימים האחרונים שנותרו למצוא פתרון לחוק הגיוס ולהרכיב קואליציה. "הייתי אז בהילולה במירון ומצאנו פשרה על החוק. בישרתי לו שיש פתרון ושאני אכנס את מועצת החכמים לתפור את זה, שלא נחזור בנו. הוא פחד שאם הוא יגיד, 'כן' ואנחנו נתקפל, הוא לא ייצא טוב. קבענו להיפגש בירושלים ביום ראשון. אבל למחרת ליברמן פירסם ב"ידיעות אחרונות" מאמר, שה' ירחם. חשכו עיניי. מרגע שקראתי אותו לא יכולתי לאכול או להתפלל. אפילו לפיד לא היה כותב מאמר כזה". המאמר אליו מתכוון דרעי נשא את הכותרת "לא נתפשר על חוק הגיוס אפילו במילימטר".

 

"תסלחי לי שאני ככה", מתנצל דרעי, "שאני מדבר על ליברמן מתוך כאב גדול. הוא היה חבר שלי, וגם המשפחות חברות. בכל השמחות חגגנו יחד. ב־96' בבר מצווה של הבן שלי הוא הגיע לשבת חתן במגדל העמק, התארחנו אחד אצל השני. קשה לי מאוד לדבר על זה. אני פגוע ומרגיש נבגד. אני מלא זעם, קשה לי לדבר כשאני כועס".

 

אביגדור ליברמן (צילום: אלכס קולומויסקי)
אביגדור ליברמן. "אני מכיר את אישתו, היא שומרת שבת"(צילום: אלכס קולומויסקי)

דרעי לוקח נשימה עמוקה וממשיך: "אני כל הזמן מנסה לחשוב מה קרה, איך הוא השתנה פתאום. זה מטריד אותי מאוד. אולי יש דברים נסתרים, אבל ההסבר שיש לי הוא שליברמן בנה על שני קהלים: על עולי ברית־המועצות ועל הקהל הימני. ככה הוא הגיע ל־15 מנדטים. לאט־לאט ראו שזה רק דיבורים וכל ההבטחות עם הערבים לא התגשמו וגם הקהל של העולים כבר מצטמצם. כשהוא קיבל חמישה מנדטים הוא הבין שאין לו אופק, ובפעם הבאה הוא לא יעבור. אני לא מוכן בשום אופן להאמין שליברמן הפך לשונא חרדים או שונא דת. אני מכיר את אשתו, היא שומרת שבת. הבית שומר כשרות. הבת דתייה. הסביבה הכי קרובה שלו הם אנשים חרדים ודתיים. אני מלמד עליו זכות ואומר שהוא נכנס להיסטריה בגלל איבוד המנדטים.

 

"עכשיו הוא גילה ציבור גדול שניזון משני דברים: שנאה לנתניהו ושנאה לחרדים, והוא הלך על זה בכל הכוח והכפיל את עצמו. הוא חוזר על איום מדינת ההלכה בכל במה. אז הנה, עכשיו את יושבת עם נציג מדינת ההלכה ואני אומר לך: לא תהיה מדינת הלכה. זו הסתה. אני 30 שנה בתפקידי וזה מעולם לא קרה. אז כן, אני חותם על הסלוגן של ליברמן: כן מדינה יהודית. לא למדינת הלכה. אבל למדינה יהודית יש משמעות. אם אין במרחב הציבורי זכר ליום השבת – זו לא מדינה יהודית".

 

 

בוגי מדבר יפנית

 

עכשיו נשארה רק המתמטיקה. לכל אחד מהמחנות, על פי הסקרים, אין 61 אצבעות והשאלה היא רק מי יקבל ראשון את ההזדמנות להרכיב ממשלה ולחזר אחרי ליברמן, לשון המאזניים. יש יותר מדי נעלמים במשוואה: האם עוצמה יהודית תעבור את אחוז החסימה? מה הסיכוי לפורר את כחול לבן? והאם ברגע האמת בליכוד יסכימו לממשלת אחדות בלי נתניהו עצמו. "זה ברור שהדברים נקבעים בימים האחרונים, ונתניהו ילחץ על הגז בכל הכוח", מפרשן דרעי. "יש לו פי עשרה משאבים ממני ולכן שום דבר לא מונח בכיס. אם אנחנו נקבל שוב שמונה מנדטים, זה יהיה הישג מבחינתי, וברור שהשאיפה שלי היא לגדול".

 

מי מזנב בכם? איפה אתם צריכים לשמור במיוחד על הקולות?

 

"לאף אחד אין טאבו על אף קול. ש"ס הייתה 17 מנדטים כשהיינו בשני פתקים ומי שלקח לנו מנדטים בשיטה החדשה זה הליכוד. אני עכשיו רוצה להחזיר עטרה ליושנה – להחזיר את הקולות האלו הביתה. הקולות האבודים נמצאים בעיקר בליכוד. אנחנו נעשה הכל כולל הכל בשביל שנתניהו יקבל את המנדט מהנשיא. התרחיש הטוב ביותר הוא שנגיע ל-61".

 

בנימין נתניהו מליאת הכנסת בחירות 2019 הצבעה על חוק המצלמות  (צילום: יואב דודקביץ)
נתניהו. הקולות האבודים אצלו(צילום: יואב דודקביץ)

אבל זה גם תרחיש שיכול לא להתממש.

 

"אני לא פוסל את כחול לבן וגנץ, אבל לפיד זה קו אדום. אני מעריך שכשנתניהו יקבל את המנדט כחול לבן תתפרק, כי זה חיבור מלאכותי שלא יחזיק, ואז אני אראה בהם שותפים. אבל אני בשום אופן לא אשב עם לפיד".

 

למה הוא סדין אדום יותר מאחרים?

"כי הוא אבי ההמצאה של ממשלה בלי חרדים ב־2013. הוא זה שעשה את ברית האחים. בנט עשה את זה בלית ברירה בגלל החרם של נתניהו עליו. עובדה שבהזדמנות הראשונה הוא ישב איתנו יחד חמש שנים ועבדנו טוב. לפיד לא מתחרט. הוא לא עשה תשובה. ממשיך בדרך שלו, בהסתה".

 

יאיר לפיד באולפן ynet בחירות 2019   (צילום: אבי מועלם)
יאיר לפיד. "הוא קו אדום"(צילום: אבי מועלם)
 

ומה עם ליברמן?

"ליברמן הצהיר שאם נקבל 61 המלצות הוא יישב באופוזיציה. האם אני אפציר בו לשבת בממשלה? לא. אם הוא יפציר בנו, מה נעשה אז? לא יודע. ללפיד לא נסלח כי הוא הוכיח במעשים שהוא רציני. אצל ליברמן מילה היא רק מילה".

 

ומה עם לשבת בממשלת אחדות בהובלת גנץ ובלי נתניהו?

 

"אנחנו לא ניתן יד לפרק את הליכוד או לשנות אותו. רק הם יחליטו מי המנהיג שלהם. הלכנו לבחירות כי לא רצינו לתת מנדט למישהו אחר. היו אליי פניות מהליכוד, אבל דבר כזה לא יקרה (פורסם השבוע שפנו לדרעי לעשות מהפך בליכוד והוא סירב – ח.א.ס). זה לא בגלל שאני מגן על נתניהו, אני מגן על הציבור. הציבור רוצה את נתניהו. אי-אפשר לרמות אותם. מי שרוצה להחליף אותו שיעשה את זה בליכוד באופן מסודר".

  

יש סיכוי שנגיע לבחירות שלישיות?

 

"יש סיכוי, אבל נעשה הכל שזה לא יקרה. והכי טוב שפשוט יהיה רוב לנתניהו בלי ליברמן. לציבור נמאס, וזה ברור לנו. לצערי הגענו לשפל חדש בבחירות האלו. יש הסתה מכל עבר בשם קישוש קולות. תסתכלי על גנץ. לפני שבועיים הוא חיפש מסעדות של צ'ולנט בבני־ברק, לחזר אחרי החרדים. אני מקווה שהוא לא קיבל וירוס מכל הצ'ולנט שהוא אכל, והיום הוא מבטיח מדינה חילונית? גם בוגי הפליא אותי. בראש השנה האחרון בחייו של הרב עובדיה הייתי עם הרב בבית חולים. שעה לפני כניסת החג הוא ביקש שאצלצל לשר הביטחון, רצה להגיד לבוגי תודה רבה על איך שהוא שומר על בני הישיבות. לשמוע את בוגי מדבר נגד הישיבות זה כאילו הוא מדבר יפנית. תביני, ליברמן הכניס את כולנו לסחרור מטורף".

 

משה בוגי יעלון (צילום: רז גרוס)
משה יעלון. "מדבר יפנית"(צילום: רז גרוס)

ממה מפחדים? 

 

בזמן השיחה שלנו מתקיימת ההצבעה על חוק המצלמות. חבר הכנסת איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, ניסה לצלם את ראש הממשלה מקרוב כדי להביע שאט נפש מהחוק. אנחנו צופים בסרטון יחד. "לא להאמין לאן הגענו. לא להאמין", אומר דרעי. "חוק המצלמות יצא מהשולחן הזה. אני כשר הפנים הצעתי להנהיג מצלמות בכל הקלפיות. לצערי זה לא התקדם ואני מתחרט שלא דחפתי את זה בכל הכוח, כי ברור שעדיף מצלמה על הקיר מטעם המדינה על פעילים פוליטים שיצלמו. אבל בהתחשב במצב הנוכחי, זו לא בקשה מופרכת. ממה יש לפחד?".

 

 

 

אתה אומר שיש סכנה לגניבת בחירות?

 

"אני מחזיר לך בשאלה: למה הוסיפו פקחים אם אין חשש כזה? השופט מלצר עשה מאמץ עליון והוסיף עוד אלפי פקחים ולא סתם. עם כל הכבוד, ממה מפחדים?! ליברמן כל הזמן אומר שאצל החרדים יש 120 אחוזי הצבעה. אני מזכיר לו שאלו אותם אחוזי הצבעה שהצביעו למשה ליאון לראשות העיר ירושלים שהוא תמך בו. אז הנה אנחנו החרדים אומרים: ברוכים הבאים ותצלמו מה שאתם רוצים. בבחירות כל כך צמודות החשש יותר גדול ויותר מבוסס".

 

אריה דרעי (צילום: אלכס קולומויסקי)
דרעי. "לא אבקש חסינות"(צילום: אלכס קולומויסקי)

בתור מי שיודע מה זו גזענות, אתה לא מזדהה עם התחושות של אזרחי ישראל הערבים שמרגישים שהם החשוד המיידי?

 

"אני הייתי הראשון להתנגד לחוק אם הייתי חושב שהוא מיועד למגזרים מסוימים. כשאנחנו אומרים שאנחנו נאפשר לכולם זה משהו אחר. כל משקיף יכול לצלם. אני מקווה לחוקק את חוק המצלמות מיד כשאשוב למשרד הפנים אחרי הבחירות".

 

אחרי חוק החסינות?

 

"אני אומר לך מפורשות: חוק החסינות לא ישונה. מה שיש היום בחוק מספיק. אם נתניהו או כל אחד אחר ירצה לנצל אותו זה אפשרי. אני מאחל למדינת ישראל ולנתניהו באופן אישי שלא יגיע לזה בכלל. השימוע זה לא הצגה, זה דבר אמיתי. היועמ"ש יכול לשנות את דעתו, ואני סומך על מנדלבליט".

 

ובמידה ויוגש כתב אישום, נתניהו יכול להיות ראש ממשלה?

 

"צריך לראות מה יש בכתב האישום. שום נזק לא יקרה אם יחכו שראש הממשלה יסיים את כהונתו. אני לא רואה בזה אסון או פצצה מתקתקת. על דבר אחד כן נתעקש – פסקת ההתגברות. זה עניין רציני".

 

אתה תבקש חסינות מהכנסת? גם אתה עומד מול הליכים פליליים.

 

"החקירה של התיק שלי התחילה לפני שלוש שנים ואוי ואבוי אם לא היו חוקרים. הם אנשי אכיפה ועושים את עבודתם. אבל אני לא אגיע למקום של לבקש חסינות. רוב החשדות הגדולים ירדו ונשארו עניינים של מיסוי. אני משוכנע שלא נגיע לכתב אישום ואם כן – נתמודד. המשימה הראשונה היא קודם לנצח בבחירות".

 

הריאיון המלא עם דרעי - היום ב"ידיעות אחרונות" 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
אריה דרעי. ליברמן פרסם מאמר שה' ירחם
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים